Az eseményt dr. Szoboszlai András, az egyesület elnöke nyitotta. Elmondta, február 28. a Kalevala napja, a finnek ezen a napon ünneplik kultúrájukat. Kijelentette, örömmel tölti el, hogy a rendezvény idejére a Dubniczay-palotára kikerült a finn zászló. Elhangzott, a Veszprémi Magyar-Finn Egyesület idén május végén lesz 30 éves, ennek alkalmából egy ünnepséget rendeznek majd, ahova várnak minden érdeklődőt. Megtudhattuk munkásságuk nem csupán a kultúráról szól, hanem az oktatás felé is elkanyarodta. Csereprogramokat szerveznek Rovaniemi városába.
dr. Szoboszlai András
A köszöntő után Battyányi–Nagy Annamária előadta Széki Patka László Finlandia, valamint Mukka Timo lappföldi költő Április c. költeményét. Következőnek Hajdu Rita, a Dohnányi Szakközépiskola növendéke játszotta el fuvolán Szigeti István: Ritornelli c. művét. Az irodalmi és zenei részt Morgan Matilda zárta A három selyplány című magyar népmesével.
Morgan Matilda
Végül Forgó Marietta, az ELTE doktorandusz hallgatója állt ki a közönség elé, hogy bemutassa Aleksis Kivi nevű 19. századi írót, a modern finn identitás megteremtőjét. Elhangzott, a művészt életében mellőzték, és csak halála után kezdték felismerni jelentőségét. Fő műve, a Hét testvér című regény nagy hatással volt a finnek önmeghatározására, ám megjelenésekor még rengeteg negatív kritikát kapott. Az akkori irodalomban az idealista népábrázolás volt az elvárt, Aleksis Kivi azonban realista képet festett a társadalomról, és ezért sokan nem ismerték el művének irodalmi értékét. Regényének rossz fogadtatása annyira megviselte, hogy megőrült és hamarosan meg is halt. A 20. században azonban a könyv egyre népszerűbbé vált, és a Kalevala mellett ez lett a finn identitás egyik legmeghatározóbb műve. Az írás megmutatja a finnek természetszeretetét, a toleráns viselkedésüket, a makacsságukat, és a hagyományaik tiszteletét.
Forgó Marietta
A könyv több mondatából is szállóige lett, a hét testvérre pedig személyiségtípusokként tekintenek. A Lélek gőze című film, amely a finn férfiakról szól Aleksis Kivi egy versével zárul, ez is mutatja a mű jelentőségét. A könyv egyébként rendkívül érdekes és szórakoztató, mindenképp érdemes elolvasni, zárta az előadását Forgó Marietta.
részlet a Lélek Gőze című filmből