A Múlt – ismert és kevésbé ismert veszprémiek című, konferenciával egybekötött kiállítást pénteken délután nyitották meg.
Brányi Mária alpolgármester köszöntőjében elmondta, a három állomást érintő, a múltat, jelent és jövőt bemutató projektelem keretében pénteken megnyitott kiállítás olyan veszprémi embereknek az életútját mutatja be, akiknek nevét sokan ismerjük, de történetükre kevesen emlékeznek. Az alpolgármester hangsúlyozta a civil részvétel fontosságát, hiszen a közönségnek átadott tárlat is a Város-Tér Kulturális Alapítvány és a Védegylet Veszprémért Egyesület munkájának köszönhetően jött létre. Brányi Mária ajánlotta az egybegyűlteknek, hogy olvassák végig a kiállított tablókat, ismerjék meg Veszprém nagyjainak élettörténetét, és emlékezzenek büszkén azokra, akik városunk fejlődését szolgálták.
Brányi Mária
Németh Károly, a Város-Tér Kulturális Alapítvány elnöke bemutatta a kiállítást megrendező szervezeteket. A Védegylet Veszprémért Egyesület 2005-ben alakult azzal a céllal, hogy ápolja a nemzeti és helyi kulturális értékeket, és elősegítse a magyar hagyományok őrzését. Az egyesület fő tevékenysége Veszprém kulturális és oktatási helyzetének javítása, fejlesztése. E célok érdekében rendezvényeket, fórumokat szerveznek, kiadványokat készítenek el. Szeretnék elérni, hogy Veszprémet minden polgár a saját otthonának érezze, és a közösségi életben részt vegyen. A Védegylet Veszprémért Egyesület a Város-Tér Kulturális Alapítványt is a fenti célok érdekében hozta létre.
Németh Károly
Már a programsorozat címe is jól illusztrálja az alapítvány szellemiségét – folytatta Németh Károly. Eszerint a múltból gyökerező értékekre épülő jelent és jövőt kívánják bemutatni. Egyetlen nép, város, vagy család sem írhatja át vagy tagadhatja le a múltját, mert azzal meghamisítja a jelenét és kétes alapokra építi a jövőjét. A Múlt, jelen, jövő programsorozat neves veszprémiek bemutatásával nemcsak életrajzokat, hanem életutakon át kifejezett értékrendeket is a közönség elé tár. A bemutatott történetek arra biztatnak minket, hogy legyünk hűek önmagunkhoz és a történetünkhöz.
A húsz tablón bemutatott huszonhárom életrajz közül néhányat a kiállításmegnyitót követő konferencián is megismerhettek a résztvevők. Veszprém nagyjainak történetét neves szakemberek tárták a publikum elé, úgy mint dr. Ács Anna, Bándi László, Gopcsa Katalin, Gy. Lovassy Klára, dr. Hudi József, Kovács Győző, Márkusné Vörös Hajnalka és Rainer Pál.
Bándi László
A megidézett élettörténetek között Verancsics Faustus, Ányos Pál, Bolgár Mihály, Csermák Antal, Csikász Imre, Laczkó Dezső és Óvári Ferenc biográfiája is helyet kapott. Az ő történetüket bárki megismerheti, ha április 8-ig ellátogat a városházára.
A mikrofonnál Márkusné Vörös Hajnalka
A Múlt, jelen, jövő programsorozat következő elemeként fiatal tehetségek mutathatják meg magukat a március 28-án megrendezendő „Veszprémi tavasz – tiétek a jövő!” gálán, amelyre március 15-ig lehet jelentkezni a felhívásban szereplő elérhetőségek valamelyikén.