Szűk utcácska vezet le a mélyen fekvő Malom-völgybe, időnként olyan érzésünk van, mintha járdán gurulna lefele a vehir.hu autója. Maga a tábor barátságos környezetben, fákkal körülvéve egy patak mellett található. A látvány még ebben az esős-szeles időben is impozáns. Szinte látom magam előtt, hogyan telnek meg a tábor tágas külső terei élettel az évnek abban a tizenkét hetében, amikor tehetséges roma fiatalok zenei képzése zajlik itt. A zord időjárás miatt azonban az udvart üresen találjuk, és mi magunk is gyorsan a főépülethez sietünk.
Reggeli-időben érkezünk, így a főépületben már nagyobb nyüzsgést találunk: az egyik asztalnál még tányérok csörömpölnek, a másiknál már halkan penget egy srác, a zene még azt a kevés szabadidőt is kitölti, ami a szigorú napirendben jutott a fiataloknak két óra között. Az oktatás hétfőtől szombatig zajlik, a vasárnapot a résztvevők saját maguk oszthatják be – jellemzően ezt is gyakorlással, vagy az intenzív hét fáradalmainak kipihenésével töltik. A 12-20 év közötti fiataloknak lehetőségük van nyelvet tanulni – hét közben a veszprémi Lovassy Gimnázium tanulói járnak le Felsőörsre korrepetálni a táborlakókat. A gimnazisták nemcsak azért jönnek, mert ezzel is az új köznevelési törvény értelmében kötelező közösségi szolgálati órákat is teljesítik – a koordinátorok elmondása szerint ők is élvezik a közös munkát.
Szerencsések azok, akik részt vehetnek a Snétberger Központ kurzusain: minden évben hosszas előválogatás után dől el, hogy kiben van meg az a plusz, az az igazi tehetség, amivel érdemes foglalkozni. Évente három időszakban rendeznek kurzusokat Felsőörsön: nyáron hat, ősszel és tavasszal pedig három-három hétig látja vendégül a zenész ifjakat a tábor. A kurzusok között mentorok segítik a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű fiatalok – az idén szám szerint 36 – fejlődését. A hallgatók háromnegyede jazz-zel foglalkozik, a többiek klasszikus zenét tanulnak, illetve öt százalékuk mindkét területen próbára teszi képességeit.
Eddig mintegy ötszáz fiatalt hallgattak meg a válogatásokon – tudjuk meg Szarkáné Gáspár Andrea hálózati- önkéntes- és ösztöndíj-koordinátortól. Vannak, akik semmilyen zenei előképzettséggel nem rendelkeztek, tehetségük folytán mégis hamar koncertképessé váltak. Sokan azonban már a válogatásokra sem jutnak el. A szülők féltik gyerekeiket, akik a legtöbb esetben még nem töltöttek el ennyi időt – az első, nyári kurzus rögtön öt hetes! - távol a családtól. Akik azonban már jártak a felsőörsi tehetségközpontban tudják: a falu nyitottan fogadja a fiatalokat, a zene szeretete összeköti az ide kerülő diákokat.
A nyílt napon lehetőségünk van bepillantani a délelőtti tanórákra. A fiatalok nem szeppennek meg a fényképezőgép csattogásától, a vaku villanásától: őket lekötik a tanárok instrukcióik, belemerülnek a zenébe, szemmel láthatóan élvezik, amit csinálnak, és abból a néhány percből amit velük tölthetünk úgy tűnik valóban értenek is hozzá.
A kurzusok sikeréhez közel ötven fős stáb – oktatók, animátorok, mentorok, technikusok és konyhások – járul hozzá munkájával. Erőfeszítéseik nem hiábavalók: a Snétberger Központban korábban megfordult fiatalok közül a képzés után többen is helyet találtak maguknak a zenei életben. Láthattunk már korábbi Snétbergeres diákot zenei tehetségkutató műsorokban, egyikük állandó tagja az Eurovíziós Dalverseny nemzeti döntőjében szereplő Kállay-Sanders András zenekarának, hárman pedig a Zeneakadémiára is bejutottak. A fiatalok iránt a közönség is érdeklődik, tavaly a MüPában 1100 jegyet adtak el az akkori évfolyam növendékeinek koncertjére. Idén is lesz fővárosi fellépés, a Thália Színházban április 6-án 18 órától adnak másfél órás koncertet.
Aki szeretne maga is meggyőződni a 2012/13-as évfolyam tehetségéről, annak szerencséje van: nagyszombaton, március 30-án 17 órától a veszprémi Pannon Egyetem aulájában adnak négyórás koncertet a fiatalok és tanáraik.