Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Szubjektív tárlatvezetést tartott a polgármester a veszprémi várban

2024. szeptember 29. 19:06
Porga Gyula, Veszprém tíz éve regnáló polgármestere szubjektív tárlatvezetést tartott a vár területén, amely nemcsak a helyszínek bemutatására, hanem a város gazdag történetének és kultúrájának felelevenítésére is alkalmat adott. A résztvevők bepillantást nyerhettek a székesegyház, a püspöki palota és a piarista gimnázium lenyűgöző világába, miközben a polgármester színes anekdotákkal és történelmi adatokkal fűszerezte az élményt.

A veszprémi székesegyház, a város legfontosabb vallási épülete, már a 11. század óta áll, és a Magyarországon élő keresztény közösségek szellemi központja. Porga Gyula kiemelte, hogy a székesegyház nem csupán építészeti csoda, hanem a város és a püspökség történetének szimbolikus helyszíne is. Az Árpád-korban, a 10-12. század között, Veszprém lett a magyar királyi udvar egyik központja, ahol megalakult a veszprémi püspökség, amely a királyi hatalom és az egyház összefonódását tükrözte. Az épület falai között koronázták meg a magyar királynékat, így Veszprém nemcsak a királyok, hanem a királynék városa is, ami különlegessé teszi a város történelmét.

Az érseki - korábban püspöki - palota, amely barokk stílusával lenyűgöző látványt nyújt, a város másik fontos építménye. Az 18. században épült palota évszázadokig az egyházi hatalom székhelyeként szolgált, ahol a püspökök politikai befolyásukkal a magyar politikai életben is komoly szerepet játszottak. Porga Gyula külön említette Volka Ottó püspököt, aki a 19. században fontos reformokat vezetett be, amelyek hozzájárultak a város fejlődéséhez. Az ő püspöksége alatt a palota jelentős átalakuláson ment keresztül, modernizálva az egyházat és támogatva a város kulturális életét.

A palota dísztermében nemrég befejeződött a közel 250 éves fal- és mennyezetképek restaurálása, így a látogatók Johann Ignaz Cimbal, Közép-Európa egyik kiemelkedő barokk festőjének alkotásait most eredeti pompájukban csodálhatják meg. A mennyezeti festmény nem csupán a világegyetemet körforgásban tartó kétarcú istenséget, a négy évszakot szimbolizáló alakokat és a bolygók jeleit tartalmazó puttókat ábrázol, hanem a 18. században a palotát építtető Koller Ignác püspök születésnapjára tett titkos utalásokat is rejt. Cimbal műve, amely a festő egyetlen világi témájú alkotása, különlegessé válik több jelentésrétege miatt, és a csillogása a festék temperás alkalmazásának eredménye, amely telítettebb színeket és tartósabb ragyogást biztosít. A restaurálás révén a díszterem ma már valóban lenyűgöző látványt nyújt, ahol a barokk falképek és a mennyezetkép összhangban jeleníti meg a város történelmi és kulturális örökségét.

A piarista gimnázium, a tárlatvezetés utolsó kiemelt helyszíne, amely az 1700-as évek elején kezdte meg működését, az egyik legrégebbi oktatási intézmény Veszprémben. A piarista rend tagjai elkötelezettek voltak a tudomány és a kultúra terjesztésében, így az intézmény hosszú időn keresztül a város szellemi életének középpontja maradt. A polgármester emlékeztetett arra, hogy a gimnázium tanárai nemcsak a helyi fiatalokat oktatták, hanem országos szinten is jelentős hatással voltak a magyar oktatási rendszer alakulására, ezzel is hozzájárulva Veszprém aranykorához.

A város történelme szorosan összefonódik azzal, hogy 2023-ban Veszprém elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet, amely kiemeli a város művészeti és kulturális értékeit. Ez a cím nemcsak a múlt örökségének megőrzését célozza, hanem lehetőséget biztosít arra is, hogy a város jövője a kultúra és a tudás köré épüljön. A tárlatvezetés során a résztvevők nemcsak a helyszíneket láthatták, hanem Veszprém történelmi pillanatait is átélhették, így valódi betekintést nyerhettek a város gazdag múltjába és ígéretes jövőjébe, amely a kultúra és az oktatás szellemében folytatódik.

Balogh Dóra
Vámosi Patrik
további cikkek
Első kézből ismerhetjük meg a Tanácsköztársaság veszprémi történéseit kultúra Első kézből ismerhetjük meg a Tanácsköztársaság veszprémi történéseit Újra kiadta Gutheil Jenő 1920-ban megjelent, A kommunisták uralma Veszprémben című kötetét – illetve annak jegyzetekkel, mellékletekkel ellátott kritikai változatát – a Veszprémi Szemle. A kötet sorsát dr. Vizi László Tamás történész, a Kodolányi János Egyetem Tudományos rektorhelyettese ismertette a pénteki könyvbemutatón az Eötvös Károly Könyvtárban. tegnap 22:04 Bejelentette következő évadát a Pannon Várszínház kultúra Bejelentette következő évadát a Pannon Várszínház Péntek délelőtt a Hangvillában ismertették a 2025/26-os évad előadásait. A 25. jubileumi évadban két ősbemutató is lesz, A filmsztár, valamint a Szegény gazdagok. tegnap 14:24 Kultúrával tovább erősített lengyel–magyar barátság kultúra Kultúrával tovább erősített lengyel–magyar barátság A Veszprémi Petőfi Színház művészei és vezetői alkotta küldöttség Magyarország krakkói főkonzulátusának meghívására és szervezésében Lengyelországban töltötte a március 15-ei nemzeti ünnepet és az azt megelőző napokat. 2025. március 20. 12:47 Megkezdődtek a Magdi próbái kultúra Megkezdődtek a Magdi próbái A hétfői olvasópróbával elindultak a litéri vértanú, Bódi Mária Magdolna történetét feldolgozó misztériumjáték színpadra állításának előkészületei. 2025. március 18. 13:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.