A 896-ban alapított Magyar Állam, 1000-től Keresztény Magyar Királyság, 1920-ig az egész Kárpát-medencét magában foglalta, a mai Horvátország pedig a magyar szent korona alá tartozó társország volt. Az “Egy ezredév hadban” könyvsorozat ennek az államnak a katonai kultúráját, fegyverzetét, a huszárok által méltán világhírű jellegzetes hadviseletést mutatja be hadtörténeti korszakonként színes rekonstrukciós rajzokon, angol és magyar nyelven.
A sorozat első részét mutatták be kedden a Pannon Egyetemen, melyben a magyar hadizászlókat ismerteti a szerző három jól elhatárolható történelmi korszakokra bontba. Az első fejezet az ősmagyar zászlókat mutatja be (800-1000), a következő a Magyar Királyság zászlóival foglalkozik (1000-1800), a befejező szakasz pedig az 1800-tól használt háromszínű zászlókat ismerteti.
Rólunk, magyarokról semmit nem tudnak külföldön, vagy keveset és azt is rosszul - mondta el a sajtó munkatársainak érdeklődésére Somogyi Győző a bemutatót megelőzően. - Ennek mi vagyunk az okai, mert csak magyarul adunk ki könyveket történelmünkről. Be kell pótolni ezt a hiányt, ez egy szerény adalék arra, hogy a csodálatos történelmünkről és kulturánkról képes formában, angol és magyar nyelven informáljam a világ közvéleményét - hangoztatta a művész, aki 40 éve gyűjti, kutatja és rajzolja a történelmi zászlókat, a magyar hadviselést. Hozzátette, a honfoglaló magyaroktól kezdve egyre több információ maradt fenn a zászlókról, korábbról csak nagyon kevés, szinte semmi adat nincs.
A 16-17. századra tehető a zászlókultúra fénypontja, ekkor született meg a legtöbb és legszebb zászlók. A legrégebbi, ma is meglévő zászló az 1290-es évekből származik, s Svájcban őrzik. Ábrázolások, leírások, pecsétek, pénzek nagyon sok zászló emlékét megőrizték. Egyetlen európai népnek sincsenek ennél régebbi zászlóemlékei - húzta alá Somogyi Győző, akivel a bemutató alkalmával S. dr. Laczkovits Emőke néprajzkutató beszélgetett.
A sorozat következő kötete a napoleoni korral foglalkozik, ezt követően pedig Mátyás király hadseregével ismerkedhetnek meg részletesen az érdeklődők, természetesen angol és magyar nyelven, hiszen a kiadványt főként a külhoni magyaroknak szánják.
Somogyi Győző (1942) Kossuth-díjas grafikus- és festőművész, történész. Több évtizede gyűjti és rajzolja a magyar hadtörténelem tárgyi emlékeit, mint hagyományőrző hurszár a ruhákat, fegyvereket a gyakorlatban is kipróbáló kísérleti régészet művelője. Eddig több mint egy tucat színes albuma jelent meg magyar és német nyelven.