Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A Bakony tánchagyománya

2013. április 8. 0:00 // Forrás: Laczkó Dezső Múzeum
A bakonyi néptánchagyományról tart előadást Vastag Richárd néptáncpedagógus, aranysarkantyús szólótáncos 2013. április 9-én, kedden 16.30-kor a Laczkó Dezső Múzeumban.

„vót olyan is aki a feje teteire tetette a borosüveget, oszt táncót… Egyedül... Hát ezek má emberek vótak… Még köztük is vót olyan, aki bot közé táncót… hogy a bot nem érinti a lábát… Úgy járt a lába, hogy az ember csak nézte.” (Borzavár)

Az utóbbi évtizedekben egyre erősebb érdeklődés nyilvánul meg hagyományos kultúránk, ezen belül a néptánc, népzene, népművészet iránt. A tudományos néprajzi kutatómunkák, a színpadi táncművészet, a közművelődés és a táncházmozgalom törekvéseinek és összefonódásának köszönhetően a magyar nép és nemzetiségeink tánchagyományait táncos közösségek, csoportok általános műveltségük részévé tették. A táncházak révén a néptáncokra vonatkozó ismeretanyagok valamennyi érdeklődő számára hozzáférhető.

„A nyugati táncdialektus tánacantropológiai szempontból meglehetősen nagy területe néprajzilag és földrajzilag egymástól többé-kevésbé világosan elkülöníthető részekre oszlik.” ‒ írja Pesovár Ernő. A nyugati táncdialektus egy kisebb csoportja a Nyugat- és Közép-Dunántúl. Ide sorolható Göcsej, Hetés, Őrség, Bakony és a Balaton-felföld. A tánc szempontjából azonban e vidék tánckincséről még ma sincs megfelelő képünk.

Az előadás a Bakony tánchagyományainak és tánckultúrájának ismeretterjesztését, kutathatóságát, jelenét, perspektíváit, lehetőségeit és a bakonyi táncok oktatásának fontosságát foglalja össze ‒ mindezt a bakonyi táncantropológia gondolatainak mezsgyéjén. Egy olyan kulturális világot tár elénk, melyet könnyen összevethetünk mai kultúránkkal bizonyos hierarchiai viszonyrendszer felállítása nélkül. Mély tartalmakkal hangsúlyozva érzékelteti azokat a formákat, melyek valaha gazdaggá és értékessé tették mindennapjainkat.

A Laczkó Dezső Múzeum 2012/2013-as Múzeumi szabadegyetemének nyolcadik előadása 2013. április 9-én, kedden 16.30-kor kezdődik a Laczkó Dezső Múzeumban (8200 Veszprém, Erzsébet sétány 1.). Az előadás témája: A Bakony tánchagyománya. Előadó: Vastag Richárd néptáncpedagógus. Közreműködik: Böőr János bakonyi citerás.

vehir.hu
további cikkek
Átadták a Szent Gellért-díjakat kultúra Átadták a Szent Gellért-díjakat A Szent Mihály-napok rendezvénysorozat részeként szombat este átadták a Szent Gellért-díjakat is. tegnap 11:53 A fény éltetői mi vagyunk kultúra A fény éltetői mi vagyunk A Szent Mihály-napi búcsú vasárnapi szentmiséjét Felföldi László pécsi megyéspüspök mutatta be a Szentháromság téren, aki számos gondolatot intézett a fiatalokhoz. tegnap 14:58 Szubjektív tárlatvezetést tartott a polgármester a veszprémi várban kultúra Szubjektív tárlatvezetést tartott a polgármester a veszprémi várban Porga Gyula, Veszprém tíz éve regnáló polgármestere szubjektív tárlatvezetést tartott a vár területén, amely nemcsak a helyszínek bemutatására, hanem a város gazdag történetének és kultúrájának felelevenítésére is alkalmat adott. A résztvevők bepillantást nyerhettek a székesegyház, a püspöki palota és a piarista gimnázium lenyűgöző világába, miközben a polgármester színes anekdotákkal és történelmi adatokkal fűszerezte az élményt. 2024. szeptember 29. 19:06 Vörös árnyalatot kapott a borszalon kultúra Vörös árnyalatot kapott a borszalon A koncepció ugyanaz volt, mint májusban, mégis sok részletében más volt a szeptemberi Veszprémi borszalon, mint az említett tavaszi debütálása a helyi kulturális és gasztrorendezvények között. Péntek este a Várban az MTA-VEAB borospincéjében és udvarán a kora őszi alkonyattól egészen sötétedésig zajlottak a kóstolások és kötetlen beszélgetések. 2024. szeptember 29. 9:00

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.