Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Egyhelyben toporog a vasút

2008. december 15. 15:30
Már-már tradíció lesz, hogy a vasúti alkalmazottak év végén sztrájkolni kezdenek. A forgalom megbénult, ettől várja mindenki bérének növekedését. Bár a személyvonatok 70 százaléka még indul, a messze földre vágyók számára ez nem túl biztató. A tárgyalások folynak, azonban a juttatások megszerzéséhez sok reményt már senki sem fűz. A vehir.hu kérdéseire Burján Tibor szakszervezeti vezető válaszolt.
Hír egyelőre sok nincs - kezdi mondandóját a vezető. Ő is, akár csak munkatársai, várják az egyeztetések eredményeit. A dolgozók szeretnének hozzájutni a 10 százalékos emeléshez, azonban az irányítás nem enged. Mióta a vasúti társaságok uralják a síneket, azóta nehéz idők járnak. A Cargo, a Trakció, a Pályavasút és a Start Zrt. dolgozói közül leginkább az utóbbit érinti a munkabeszüntetés, viszont ha ők nem dolgoznak, a többinek sincs sok tennivalója.



Veszprémben úgy látszik, mindenki tettre kész. Bár a peron pang, a pénztárban és a vendéglátó egységek kasszái mögött is várják az utasokat. Hiába várják azonban, ha nincs vonat, amire fel lehetne szállni. Burján Tibor sem tudja, hogy meddig tart még a készenlét, de a 2009-es kollektív szerződés már a küszöbön. Időszerű lenne megkötni, azonban még a részletek sem ismertek. "Nem egy munkabeszüntetés volt már az utóbbi 17 évben, az első nagy sztrájk* óta, azonban az összefogás már nem a régi, így az eredmények is kétségesek. 2000-ben sem járt jól senki, azonban ha nem születik megállapodás, idén sem lesznek, csak vesztes felek." - mondta.

*1992. november 23. - Közel 25 ezer vasutas dolgozó részvételével reggel 5 és 7 óra között országos figyelmeztető sztrájkot tartottak a vasutasok. Céljuk a tömeges elbocsátások elkerülése, a vasútpolitika megváltoztatása, új közlekedéspolitikai koncepciók kidolgozása és az ezekhez szükséges pénzügyi feltételek megteremtése volt.

Kocsis Sándor

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.