Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. április 30. Katalin, Kitti
Veszprém
7°C
2026. április 30. Katalin, Kitti
Veszprém
7°C

Sikeres mentés a Balaton jege alól / – csak percek választották el a haláltól –

2009. január 4. 14:06
Már ereje sem volt annak az embernek, aki alatt délelőtt a zánkai part közvetlen közelében szakadt be a jég, ám a szakszerű és gyors mentési akciónak köszönhetően holnap már el is hagyhatja a kórházat.

Ekképp kezdődnek azok a cikkek, amelyek valós mentésről adnak hírt a nagyvilágnak. Szerencsére most azonban csak gyakorlat fagyoskodó részesei lehettek azok a sajtósok, akik elfogadták a Balatoni Vízirendészeti Kapitányság és a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának Közös gyakorlatára invitáló meghívót. A látványos, de főképp tanulságos gyakorlaton ott violtak a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat munkatársai, továbbá Nagy Jenő, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság megbízott vezetője is.

Még mindig nem elegen tudják, hogy BM-rendelet határozza meg a szabad vizeken, illetve a jégen tartózkodás szabályait. Pedig egyértelmű: a jogszabály világosan kimondja, hogy a szabad vizek jegén tartózkodni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá. A rendelet szerint a szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. Tilos a szabad vizek jegén tartózkodni éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével, kikötők és veszteglőhelyek területén illetve folyóvizeken.

A hétfői gyakorlat bizonyította mindenki előtt: a Balaton jege ma még alkalmatlan arra, hogy azon biztonságosan tartózkodjanak, sportoljanak. A jég vastagsága 4 cm körüli. A Vízirendészet ezúton is kéri, hogy azok, akik korcsolyázni, fakutyázni, vagy csak csúszkálni szeretnének, saját érdekükben is legyenek még türelmesek.

A Vízirendészet vezetője külön felhívta a horgászok figyelmét arra is, hogy ha léket vágnak, akkor annak helyét amikor befejezik ténykedésüket, jól látható módon jelöljék meg, nehogy valaki a lékbe csússzon.

A jogszabály nem határozza meg centiméterben, hogy mikortól tekinthető a jég biztonságos vastagságúnak. A nemzetközi gyakorlat szerint a hízásban levő 12-16 cm vastagságú jég már kellő biztonságot ad a csoportos jégen tartózkodáshoz – mondta Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának elnöke. Erre azonban, a jelenlegi időjárás mellett nagyjából 10 napot kell még várni a vízimentők szerint, így a VMSZ is a korcsolyázni vágyók türelmét kéri. Fontos tudni, hogy még a legedzettebbek sem bírnak ki a jeges vízben negyed óránál többet. Ennyi idő alatt kell a segítségnek megérkeznie, különben annak, aki jég alá kerül, már nem sok esélye van a túlélésre. A jegesedés miatt a Balaton már nem tartózkodnak sem a rendőrség, sem a vízimentők hajói, így a segítség csak a szárazföld felől érkezhet.

Nagyon fontos tudni, hogy a Balaton jege nem homogén. A meder tele van kisebb-nagyobb hőforrásokkal, illetve sok helyen kisebb nagyobb csatornák és patakok is olvasztják a jeget. Ezeken a helyeken külön figyelni kell, mert itt a jég vastagsága több centiméterrel is vékonyabb lehet, mint máshol.

A vízimentők és a vízrendőrök is azt tanácsolják, hogy egyedül lehetőleg senki se menjen korcsolyázni. Csak olyan helyet válasszon mindenki, ahol ismeri a vízfelületet, vagy ahol többen is vannak. Leginkább azokon a helyeken biztonságos a jégre menni, ahol sekély víz van a jégréteg alatt. Itt ugyanis egy megfázásnál komolyabb baj nem érheti azt, aki alatt beszakad a jég. A szakemberek azt javasolják, hogy ne merészkedjen senki a parttól távoli mély víz fölé, mert ha ott kerül bajba, akkor kicsi az esélye annak, hogy időben kapjon szakszerű segítséget. Külön érdemes tudni azt is, hogy az is könnyen veszélybe kerülhet, aki jégbe szakadt emberen próbál segíteni. Így csak olyan vállalkozzon ilyenre, aki biztos magában és megfelelő eszközökkel rendelkezik.

Várhatóan több önkormányzat jelöl majd ki korcsolyázó helyeket az idei korcsolyaszezonban is, ahol biztonságosan lehet sportolni. A vízirendőrök és a vízimentők is azt javasolják, hogy leginkább majd ezeket a helyeket válasszák a sportolni vágyók.

A Balatonon jelenleg azonban még nincs kijelölt korcsolyapálya. Ez érvényes a Tihanyi Belső-tóra is, ahol a jég vastagsága alig több mint 5 cm. Itt egyébként, miután a jég biztonságosra hízik, a kijelölt korcsolyapályát, annak üzemeltetőjével kötött megállapodás értelmében, nyitvatartási időben a VMSZ vízimentői biztosítják majd.

Balatonon tehát még nincs sportolásra alkalmas jégfelület, ezért ott tartózkodni jelenleg életveszélyes!

 Képösszeállításunk a gyakorlat alatt készült.


Első lépések a jégen. Még minden simának, biztonságosnak tűnik. Látják? Ott a mentőkötél a szakember derekán is!

                

Megmondták: reped, s ha reped, rövidesen törik is!


Csak a kamerák kedvéért: egy kis ugrálás, hogy tényleg beszakadjon a jég!


Most: potty! Máskor: lehet, hogy az utolsó lépés.


Nem nyakig ér a víz, hanem a ruhájuk tartja fenn a mentőket a felszínen.


Így mászik ki a profi!


Egy kis kóstoló. Mi maradjunk a fagyinál!


Nem üvegtábla, Balaton-jég.


Gazdifigyelőben.


Kezdődik a mentés. A gyakorlat is komolyan, szervezetten, precízen folyik.


Ez igazi mélyvíz!


Útban a part felé.


Ez már a partközel!


Lehet, hogy túléli?


Az első pillanatok a parton.


Az elsősegély nyújtása azonnal megkezdődött.



A hővédő fólia azonnal a mentettre került.



Zatkalik András
további cikkek
A nyílt utcán varrta össze egy megkéselt férfi dobogó szívét a magyar főorvos közélet A nyílt utcán varrta össze egy megkéselt férfi dobogó szívét a magyar főorvos Hazánkban eddig példátlan, és európai szinten is ritkaságszámba menő életmentő beavatkozást hajtott végre Dr. Dubóczki Zsolt. Az Országos Onkológiai Intézet sebész főorvosa a Magyar Légimentők kötelékében teljesített szolgálata során, a nyílt utcán végzett el egy azonnali szívműtétet egy életveszélyesen megsérült fiatal férfin. tegnap 13:17 Hegedűs Barbara a Fidesz-frakció szóvivője lesz közélet Hegedűs Barbara a Fidesz-frakció szóvivője lesz Megnevezte a Fidesz-frakció hét szóvivőjét Gulyás Gergely, a képviselőcsoport vezetője szerdán. tegnap 13:07 Miért olyan fontos a Szent Korona, hogy még a mostani képviselők is erre esküdnének fel? közélet Miért olyan fontos a Szent Korona, hogy még a mostani képviselők is erre esküdnének fel? Az áprilisban lezajlott országgyűlési választások margóján, de feltűnt egy nagy nemzeti ereklye is. Persze nem arról van szó, hogy az új miniszterelnök meg akarná koronáztatni magát, sőt, még csak nem is a Tisza Párttól származik az ötlet, hogy az új képviselők esküdjenek fel a Szent Koronára. Hogy ez végül megtörténik-e, még nem biztos, ugyanakkor aktuálissá tette, hogy cikkünkben bemutassunk több érdekességet és megcáfoljunk néhány tévhitet Magyarország minden politikusán és politikai pártján felülemelkedő Szent Korona kapcsán. tegnap 13:07

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.