Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A villany és paradicsom nélküli élet

2014. október 18. 13:59 // Forrás: Gesztesi Ákos
Kedd délután Péller Andrásné tartott előadást az Eötvös Károly Megyei Könyvtárban a 18. század hétköznapi életéről

Az október 13-20-ig tartó Országos Könyvtári Napok keretében a gyermekkönyvtár foglalkoztató termébe várták a három évszázada történt érdekességekre és történelmi csemegékre kíváncsi hallgatóságot.

Élet a 18. században címmel kezdte meg egy órás előadását délután fél ötkor Péller Andrásné „Panni” nyugalmazott magyartanár, aki már visszatérő előadónak számít a Megyei Könyvtárban. Ahogy bemutatkozása közben elmondta, könnyed szépirodalmi stílusban, mintsem tudományosan mesélt a felvilágosodás századáról.

Se vezetékes víz, se lámpa nem állt rendelkezésre, de a burgonya és a paradicsom sem számított mindennaposnak az akkori ember számára. Ha evett a kor embere, akkor ezt csupán naponta kétszer tette meg.A legkisebb egységtől, a családtól kezdve a divaton, az ételek készítésén és a bécsi udvaron át egészen a napokig tartó Buda-Pozsonyig való utazásig számos érdekességről mesélt az előadó.

Többek között megtudtuk, hogy akkoriban megyénként csupán egy orvos állt a betegek rendelkezésre, és az is érdekességnek számított, hogy a 18. századi nők nem vállalhattak munkát. Péller Andrásné kedvenc témája a Habsburg család élete, akikkel kapcsolatban külön elhangzott a Mára Terézia Ratio Educationis oktatási rendelete is.

Elöljáróban elmondta, elképzelhető, hogy a következő előadását az uralkodócsalád életéről tartja.

vehir
vehir
vehir
vehir.hu
domjanattila
domjanattila
domjanattila
Domján Attila

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.