– A Magyar Hírlapban pénteken megjelent egy cikk, amiben Ön azt állítja, hogy Kész Zoltán megtévesztette a „baloldali elkötelezett“ és a „Fideszből kiábrándult“ szavazókat, hogy megszerezze a szavazatukat. Mire gondolt pontosan?
– Mára a baloldaliság, mint fogalomkör – önmagában a jobboldal ellen-tétpárja szóhasználataként is – rendkívül kiszélesedett, s amit ily módon felölel, annak egy része számomra is vállalhatatlan.
Kész Zoltánnak és a mögé felsorakozott pártoknak is megvan a maguk, egymástól jól elhatárolható felelőssége.
Én alapvetően Kész Zoltánt – kizárólag ebből a megközelítésből – „felmentem“ a felelősség alól, hiszen ő csak „tette a dolgát“, elvégezte azt a munkát, amivel „megbízták“, ha úgy tetszik, teljesítette a „küldetését“. Ő azt vállalta, megjeleníti Magyarországon az amerikai CATO Intézet által képviselt szélsőséges, ultraliberális irányzatot.
Az MSZP és a DK – magát baloldali pártnak mondja – a veszprémi választási kampány során csak arra koncentrált, ne a Fidesz jelöltje szerezzen mandátumot, és ezért még azt is vállalta, hogy a CATO Intézet „ügynökét“ támogassa. Kész Zoltán parlamentbe juttatásával felelősségük nem összevethető a „jelöltével“. Az MSZP nem tudott kitörni – és ezek szerint nem is akart, miután nem vállalta fel saját jelölt állítását – a saját hibái által kiváltott hiteltelenség burkából. Ennek a helyzetnek legalább egy belső vizsgálatot kellene eredményeznie, ha annak megállapításait nem is tárják a nyilvánosság elé. Az MSZP nem arra törekedett, hogy a baloldali gondolkodású és elkötelezettségű emberek „találjanak“ egy olyan pártot (koalíciót), amelyik képes leváltani a Fideszt, hanem úgy döntött, minden intő jel ellenére nem emel kifogást Kész Zoltán ellen, sőt felvállalja.
Amennyiben Kész Zoltán a meghirdetett elveivel kiáll a nyilvánosság elé – s nem lelepleződik, ahogy történt – de jelöltként ténylegesen „független“ marad, és nem sorakoznak fel mögé a magukat baloldalinak mondó pártok, akkor ez az ember ott végzett volna, ahol a 12 jelöltből a mögöttem végzett utolsó 7, még egy százalék szavazatot sem kapott volna.
– Mégis megnyerte a veszprémi időközi választást.
– A siker jött magától, illetve a Fidesz ellen protestálók minden várakozást felülmúló távolmaradásának következményeként. A választás után mind az MSZP-DK, mind Kész Zoltán figyelmen kívűl hagyta a „számtant“, hogy a tavaly tavaszi választáshoz képest több, mint tizenegyezer Fidesz szavazó maradt otthon! Ha ennek csak fele most az urnákhoz járul, semmit sem ér a Készt támogató pártok „mozgósítása“ és a „jelölt“ minden erkölcsi normát felrúgó kampánya. A tavaly tavaszi baloldali szavazatszámhoz képest, a plusz ezer szavazat ahhoz nem elég, hogy sikeres „egymásra találás“ eredményeként értékeljék. Amíg a Fidesznek olyan ellenzéke van, ami ennyire hiteltelen, addig a választók számára nem jelenthetik a kormánypárt alternatíváját. Ez pedig – elsősorban számukra – azért lenne fontos, hogy a jövőben kormányzó-képes hatalomként teremtsék meg a Fidesz leváltásának lehetőségét vagy erős ellenzékként „kényszerítsék“ a Fideszt tisztes kormányzásra.
– Említette, hogy Kész Zoltán valójában a CATO Intézet jelöltje volt. Mi az a CATO Intézet és miért érdeke, hogy képviselőket juttasson a magyar parlamentbe?
– A CATO Intézet alapítója Charles G. Koch, aki testvérével együtt fő finnanszírozója a szélsőségesen neoliberális Tea Party mozgalomnak. A Republikánus Pártot civil szervezeteknek álcázott, úgynevezett „politikai akcióbizottságok“ reklámjaival támogatják, így a kampányfinnanszíro-zás átláthatósági keretein kívül kerülnek. A CATO Intézet a nagyvállalatok politikai befolyásszerzésének első számú emblémája az Egyesült Államokban.
Kész Zoltán ennek az Intézetnek volt a tanítványa és „sikeres vizsgái“ után lett oktatója.
– Miért jó a CATO Intézetnek, hogy beül a parlamentbe egy magyar képviselőjük?
– Minden ideológiai irányzat azzal a szándékkal jön létre, hogy minél szélesebb körben elterjedjen, minél több követője legyen. Magyarország ma ebből a szempontból nagyon jó alany. Ha jól végiggondoljuk a Kész Zoltán által hirdetett elveket, akkor csak egy érzésünk támadhat, ez pedig az elborzadás.
– Ön szerint Kész Zoltán később sem fog „ágyba bújni“ az őt támogató pártokkal?
– Egy interjúban Kész Zoltán úgy nyilatkozott, hogy független marad, nem ül be sehova, maga fog létrehozni új pártot. Ezt a célját két féle módon tudja megvalósítani. Egyrészt – az „előreküldött“, ott már elnökségi tag Kerék-Bárczyhoz csatlakozva – a DK-t „elfoglalva“ próbálhatja meg érvényesíteni akaratát vagy a Szabad Piac Alapítványra építi fel új pártját.
Az biztos, ha beül a meglévő négy DK-s képviselő közé ötödikként, nem azért teszi, hogy azt a pártot erősítse, hanem a DK „testét“ felhasználva kísérli meg érvenyesíteni akaratát.