A Közgyűlés legutóbbi ülésén fogadta el Veszprém 2020-ig szóló környezetvédelmi programját. Ez a dokumentum szoros összefüggésben van az energiastratégiával, melynek több kitűzött célját nem sikerült eddig megvalósítani határidőre. Lehet ez is az oka annak, hogy a környezetvédelmi program cselekvési terve nem elég részletes, sok helyen nem tartalmaz határidőket - fogalmazott Gerstmár Ferenc, a párt önkormányzati képviselője.
Hozzátette: evidenciának tekintjük a tiszta, jó minőségű vizet, pedig a környezetvédelmi program elemző részében leírtak nem megnyugtatóak. A terület a veszprémi Séd-patak vízgyűjtő területéhez tartozik és mérsékelten vízhiányos. A vízminőség III. osztályú, és Veszprém alatt tovább romlik.
A Veszprémtől a Vértes déli lábáig húzódó karsztos víztest minősége, jellemzően a nyílt, vagy alig fedett területeken, mezőgazdasági, települési és ipari eredetű szennyeződések hatását mutatja, különös tekintettel a nitrát szennyezésre -magyarázta Zelenák Adrián, a veszprémi önkormányzat tulajdonosi bizottságának külső szakértője. A nagymértékű és területű nitrát szennyezés több, a karsztvízre települt ivóvízbázist ellehetetlenített, amelyeket a Veszprém városi vízbázisokról igyekeznek pótolni, ezáltal az itt okozott karsztvízszint csökkenés miatt a szennyeződés a város alap vízbázisait is veszélyezteti.
A vízminőségi problémák kezelésére konkrét intézkedések szükségesek, amelyeknek alapja a vízfogyasztási tudatformálás - hangsúlyozta Zelenák. Víztakarékos termékek, esővízgyűjtő rendszerek támogatása, a vízfogyasztás csökkentésének vállalásával. Esővíz-hasznosítási rendszerek (szürkevíz rendszerek) létrehozása a közintézmények felújítása esetén.
Külön beszélt a Csatár-hegyről. "Az elszegényedés következtében egyre többen költöznek ebbe a pihenő és üdülő övezetbe. Itt a lakosok ciszternákba gyűjtik a csapadékvizet és a legjobb esetben szigetelt aknákba a szennyvizet. Fontos látni, hogy a terület a nyílt karsztos vízbázis részét képezi, ezért rendkívül érzékeny a szennyeződésekre. Az önkormányzatnak fokozott figyelmet kell fordítani ennek a problémának a kezelésére. Megfontolandó az ivóvíz- és csatornahálózat kialakítása."