A Zonta 1919-ben szerveződött az Egyesült Államokban nők által, hogy együtt dolgozzanak a nők és családok megsegítése céljából, és rövid idő alatt földrészeket összekötő, nemzetközi szervezetté nőtte ki magát. Miként alakult ez Magyarországon?
Hazánkban a veszprémi klub – Szombathely és Budapest után – harmadikként jött létre, és 1994-ben jegyezték be hivatalosan. Alapítója Horváthné Farkas Beáta, aki jelenleg is aktív tagja a klubnak. Magyarországon négy szervezet működik, a negyedik, eddig még nem említett, a hévízi. Új klubot csakis egy már meglévő hívhat életre, ily módon a mi segítségünkkel jött létre a Zonta Club Hévíz. Terveink közt szerepel egyébként, hogy hamarosan Győrben is létrehozzunk egy új szervezetet.
Milyen a nemzetközi Zonta felépítése? Hogyan működnek a klubok, illetve a Zonta Club Veszprém?
A klub tagságát olyan hölgyek alkotják, akik a Zonta céljai mellett teszik le voksukat: szeretnek jótékony munkában részt venni, közreműködő tevékenységükkel támogatást gyűjteni. A világszervezet 68 országban 30 000 taggal, úgynevezett „District”-ekbe tömörülve működik, melyek „Area”-kból épülnek fel. A „District”-ek kétévente tartanak konferenciát, a köztes években pedig világtalálkozót, ahol a múlt eseményeiről, a jövő terveiről számolnak be egymásnak. A Zonta Club Veszprém egy elnökkel, két alelnökkel, jegyzővel, kincstárnokkal és – természetesen ‒ aktív tagsággal végzi munkáját. Kétévente zajlik az elnökváltás a szervezet szabályai szerint. Ez azért is célszerű, mert így mindig új gondolatok, megvalósítandó helyi célok fogalmazódnak meg. Rendezvényeink teljes bevételét az éppen kiemelt célra adományozzuk, a klub tagdíját a nemzetközi szervezet által preferált tevékenységek megvalósítására használjuk. A Zonta egyébként az egyetlen olyan civil szervezet, amely konzultatív státusszal rendelkezik az ENSZ-ben. Ez a tény és a sikeres nemzetközi, illetve hazai célok megvalósulása kapcsán érzi igazán az ember, hogy mennyire jó egy ilyen világszervezethez tartozni.
Egy-egy végéhez ért támogatásgyűjtés után miként döntik el, hogy mi legyen a következő küldetés?
Minden évben megfogalmazunk egy kiemelt projektet. Idén például csatlakoztunk a nemzetközi szervezet által kezdeményezett „ZONTA says NO! – Tégy az erőszak ellen, a Zonta tiltakozik!” világméretű kampányhoz, amely a nőket és családokat ért erőszak ellen emeli fel hangját. Következő rendezvényünk a fiatalokat a világhálón keresztül fenyegető veszélyekre és azok kivédésének lehetőségeire hívja fel a figyelmet. Emellett nagyobb eseménynek számít idén is az adventi koncert, melyhez minden évben képzőművészeti kiállítás kapcsolódik. A koncert bevételét mindig egészségügyi vagy valamilyen kulturális terület támogatására fordítjuk. Kisebb projektek egy-egy felkérés, akut helyzet kialakulása kapcsán indulnak. Támogatásainkat emellett kulturális események, jótékonysági vacsorák szervezésével, segítségkérő körlevelek elindításával, 1% gyűjtéssel teremtjük elő, de aki segíteni akar, a honlapunkon feltüntetett számlaszámra történő utalással is megteheti.
Könnyebb nőként támogatást gyűjteni?
Nem feltétlenül. Általánosabb tapasztalatunk az, hogy akik megtehetnék, kevésbé adnak, akik maguk is nehezebb körülmények között élnek, hamarabb segítenek.
A klub működésére, tevékenységére nézve van, lehet-e bármilyen szerepük a férfiaknak?
Férfi szereplőket a klubba – lévén a Zonta női szervezet ‒, a munkánkba nem tudunk bevonni, érthető módon ez nem is cél. Annyiban mégis, hogy a társ férfiklubok (Lions, Rotary) nagyon sok törekvésünkkel egyetértenek, ennek köszönhetően nemegyszer zajlott már közös rendezvényünk. Minket, klubtagokat pedig azzal támogatnak férjeink, hogy mögöttünk állnak, segítenek vállalásaink során.
A Zonta célja: érdekvédelem és jótékony célú segítés.
A Zonta logó a fény, a hűség, az összetartozás, a védelem, a becsületesség indián motívumaiból áll össze, jelképe az önkéntesség elismerésének szimbóluma, a sárga rózsa.
A Zonta világszervezet 68 országban 30 000 taggal, 35 „District”-be tömörülve működik.
A Zonta Club Veszprém mintegy 20 fővel a 14-es „District”-hez tartozik, melynek 4 „Area”-jában Ausztria, Németország, Horvátország, Olaszország, Ciprus, Görögország és Libanon van jelen, összesen 47 klubbal, 1232 fővel.
A veszprémi klub 1994-es fennállása óta összegyűjtött támogatásainak összege közel 13 millió Ft.
Az Ecoport további cikkeit megtalálja az ecoportmagazin.hu oldalon.
Ring Júlia