Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Március 15 a határokon túl

2009. március 16. 9:47 // Forrás: MTI / index / vehir.hu
Ünnepi megemlékezések Erdély-szerte, keserűség a Vajdaságban.

A három vezető délvidéki magyar párt közös ünnepségén emlékeztek meg vasárnap a délvidéki magyarok Bácskossuthfalván (Stara Moravica) az 1848-49-es forradalomról és szabadságharcról. A sok száz embert megmozgató eseményen az idén - hosszú évek óta először - nem volt hivatalos magyar vendég. Sólyom László köztársasági elnököt várták a három vajdasági Kossuth-szobor egyikének otthont adó észak-bácskai faluba, de miután az államfő elhalasztotta az ünnepséget követő, két naposra tervezett látogatását, s csak Bácskossuthfalvára ment volna el, a vendéglátó Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöksége úgy döntött, hogy eltekint a meghívástól.

Vasárnapi ünnepi beszédében is kitért erre Pásztor István, a VMSZ elnöke, s azt mondta, hogy pártja vezetésének nem volt más választása, mint a Sólyom-látogatás lemondása azok után, hogy belgrádi kifogások hatására a köztársasági elnök elállt a hónapok óta tervezett, remélt vajdasági látogatásától, s most csak Bácskossuthfalvára és Szabadkára utazott volna néhány órára. Azért kellett a meghívástól elállni, mert ha nem ezt teszik, belenyugszanak az út szerb kifogások miatti lerövidítésébe, akkor azzal lényegében elfogadják, hogy Belgrád, a szerb politika szabja meg, mit tehetnek, s mit nem a vajdasági magyarok. Nagy vívódás után született meg a döntés, amelyre nem vagyunk büszkék, s amellyel magunknak is fájdalmat okoztunk - mondta Pásztor István. Biztos vagyok benne, hogy a történtekből levonjuk, s mások is levonják a tanulságokat. Harag nincs bennünk, csak keserűség, de ezen túl fogunk lépni, és folytatjuk a kapcsolatok építését az anyaországgal - tette hozzá a VMSZ elnöke.

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke a Sólyom Lászlónak Belgrádból és Bukarestből küldött, a vajdasági és romániai látogatástól eltanácsoló üzenetek kapcsán a magyar államfő meghurcolását emlegette, hozzátéve, hogy mint a köztársasági elnök székelyföldi, nyergestetői kopjafaállítása bizonyítja, ebben az ügyben mégis a magyarok győztek.

Kekeckedtek Sólyommal a román határőrök - index.hu

A köztársasági elnököt és kíséretét a protokollt felrúgva normál személyforgalomként, egyenkénti útlevélkezeléssel léptették be Romániába.

Sólyom László köztársasági elnök szombat reggel Borsnál gépkocsival átlépte a román-magyar határt, útban a székelyföldi Nyergestető felé, ahol délután részt vesz egy kopjafaavatáson.
A román oldalon a szokásos gyorsított átléptetés ezúttal elmaradt: a procedúra csaknem negyed órán át tartott, a román határrendészek a konvoj minden gépkocsiját külön-külön ellenőrizték, beleértve az elnöki autót is. A magánlátogatásra utazó Sólyom László köztársasági elnök és kísérete minden tagjától egyenként kérték el az úti okmányokat ellenőrzésre.
Az Index úgy értesült, hogy a delegáció tagjainak előre összegyűjtött útleveleit normális esetben a rövid technikai pihenő ideje alatt, egyben vizsgálják át. Most viszont mindenkinek magánál kellett tartani az okmányát, aminek az volt a félreérthetetlen üzenete, hogy Románia hangsúlyozottan magánútként tekint Sólyom látogatására.

Erdély számos településén méltóságteljesen ünnepelték meg a romániai magyarok az 1848-49-es szabadságharc kezdetének 161. évfordulóját. Kolozsváron feszültebb légkörben rótta le kegyeletét a helyi magyarság a szabadságharc hőseinek emléke előtt, mert a szélsőségesen nacionalista Új Jobboldal nevű román szervezet a magyarok ünnepségével párhuzamosan utcai felvonulást rendezett a város központjában. Több száz rendőr biztosította az események zavartalan lebonyolítását, így incidensek nélkül zajlott le a március 15-i ünnepség.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az idén Székelykeresztúron rendezte meg központi ünnepségét. A székelyudvarhelyi megemlékezésen részt vett Gyenesei István önkormányzati miniszter is, aki megkoszorúzta a helyi Vasszékely szobrot és az agyagfalvai szoborcsoportot. Csíkszeredában is koszorúzással és ünnepi felvonulással emlékeztek meg a forradalom és a szabadságharc hőseire, az esti órákban fáklyás felvonulást rendeznek. Gyergyószentmiklóson a helyi római katolikus templom elől indult délben a huszárok vezette ünneplő menet Petőfi Sándor szobrához, amelyet a résztvevők megkoszorúztak. A székelyföldi városban egy népművészeti, valamint 1848-as emléktárgyakból álló tárlatot is megnyitottak.

Sepsiszentgyörgyön megkoszorúzták az eprestetői csata emlékművét, Gábor Áron emléktábláját, valamint a helyi Erzsébet parkban található 1848-49-es emlékművet. Marosvásárhelyen a Székely Vértanúk emlékműnél hangzottak el ünnepi beszédek.

Aradon a Szabadság-szobor megkoszorúzásával kezdődött, majd a helyi színházban kulturális műsorral zárult az 1848-as megemlékezés. Szatmárnémetiben szintén Petőfi Sándor ottani szobránál tartottak megemlékezést, amely a helyi színházban zárul gálaesttel. Nagyváradon megkoszorúzták Rulikowszky Kázmér lengyel és Nicolae Balcescu román szabadságharcos szobrát, akárcsak a Szacsvay Imréről, az 1848-49-es országgyűlés vértanú jegyzőjéről mintázott műalkotást.

vehir.hu
további cikkek
Több bor, hosszabb esték, változatlan hangulat a Rizling, Jazz Fesztiválon kultúra Több bor, hosszabb esték, változatlan hangulat a Rizling, Jazz Fesztiválon Két hét múlva, július 10-én Veszprém óvárosa kicsit kiszakad a megszokott pezsgésből és mintegy önálló faluként szerepel majd a térképeken. Nem először történik ilyen, hiszen az elmúlt másfél évtizedben majdnem minden nyáron felépült a borfalu, hogy teret adjon a hazai és vendégként a legjobb külföldi boroknak és pezsgőknek, na meg persze az igényes, jazzalapú zenének a Rozé, Rizling, Jazz Fesztiválon. A szervezők idén sem ígértek többet, mint a már bizonyított recept, néhány részletében mégis alkalmazkodtak a megváltozott körülményekhez. ma 1:09 Félrevezető információkat terjesztenek az aranyosvölgyi építkezés kapcsán közélet Félrevezető információkat terjesztenek az aranyosvölgyi építkezés kapcsán Csütörtökön tárgyalta volna a városi közgyűlés az Aranyosvölgybe tervezett ingatlanberuházás egy újabb elemét, viszont Porga Gyula, polgármester elnapolta az őszi ülésszakra ezt a vitát, elsősorban azért, hogy a helyi közéletben megjelent félrevezető és csupán a közhangulat hergelésére alkalmas információkat mindenki megismerhesse és értelmezhesse a fejlesztéssel kapcsolatban. tegnap 17:00 Egy Pannonos kutatásból épül nemzetközi egészségügyi startup közélet Egy Pannonos kutatásból épül nemzetközi egészségügyi startup Veszprémi egyetemi kutatásból nőtt ki az a nemzetközi piacra készülő egészségügyi startup, amely új segítséget adhat a tüdőrákos betegek kezelésében. A Pannon Egyetemről indult CheMOnitor most fontos mérföldkőhöz érkezett és aláírták a befektetői szerződést.  tegnap 14:55

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.