Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Új vezetéssel, kibővült programokkal vár az Ifjúsági Ház

2016. február 16. 16:01
Január elsejétől a Lélektér Alapítvány vette át az Ifjúsági Ház működtetését. Takáts Emesét, az alapítvány kuratóriumi elnökét a házat érintő változásokról és célkitűzéseikről kérdeztük.

A Lélektér Alapítványt Dr. Gazda Gábor megyei pszichiáter hozta létre 2009-ben Budapestről, a civil szférából érkezett szakemberek közreműködésével, azzal a céllal, hogy lehetőséget biztosítsanak a fiataloknak személyes kompetenciáik fejlesztésére. Legfőbb specialitásuk a kortárs segítők képzése, mert azt vallják, fiatalok bevonása nélkül nem érdemes dolgozni.

Mi olyan fiatalokat képzünk, akik képesek megszólítani és támogatni problémás társaikat, hiszen ebben a korban sokkal inkább hallgatnak egymásra, mint egy felnőttre” – mondja Takáts Emese.

Takáts EmeseTakáts Emese

Az alapítvány 2012-es indulása óta együttműködik az Ifjúsági Házzal, az idei évtől pedig az önkormányzat megbízásából ők veszik át az irányítását a Várfok Alapítványtól. „Lényegében ez egy szimbolikus átvétel, hiszen eddig is összefüggött a munkánk a ház életével. Korábban is béreltünk itt irodát – már akkor is, amikor a ház még a Thököly utcában volt –, 2014-től kezdve pedig, amikor az alapítványnak már nem volt elég kapacitása rá, vállaltuk, hogy koordináljuk és szakmai programokkal töltjük meg az Ifjúsági Házat.”

Ebben az értelemben tehát nem történt változás: a ház a Lélektér Alapítvánnyal együtt marad eddigi megszokott helyén, a Bajcsy-Zsilinszky utca 9. szám alatt.

Az új szerepkör elsősorban az anyagiakat érinti: míg az előző években mindössze évi 1 millió forintból kellett gazdálkodniuk, az idei évben az önkormányzat négyszeresére emelte a támogatás összegét.

„Ez egy nagyon szép összeg, amit ezúton is köszönünk Porga Gyula polgármesternek úrnak és Ovádi Péter önkormányzati képviselőnek, akinek nagy szerepe van abban, hogy megkaphattuk ezt a támogatást. Ebből ki tudjuk fizetni a ház fenntartását az egész évre, valamint egy kolléga fizetését meg tudjuk oldani – egyébiránt az alapítvány pályázatokból végzi a munkáját.”

Mindezzel együtt a mozgástér és a szakmai programok is bővülnek.

A tematikus programok közül nagy népszerűségnek örvendenek az ingyenesen látogatható zeneterápiás foglalkozások, valamint a filmklub, ahol a filmvetítést beszélgetés zárja. Rendszeresek a kézműves foglalkozások is az ünnepek idején.

Az alapítvány tevékenységének egyik legfontosabb pillére az önismereti csoportok, amelyet az idei évtől szeretnének kiterjeszteni. Nemcsak a 12-29 év közötti korosztályt várják, hanem a fiatal felnőtteket és a felnőtteket is. „Mi úgy gondolunk a fiatalokra, mint egy-egy személyiségre, akiket rengeteg hatás ér az életben: a szülők, a pedagógusok, a kortársak mind befolyásolnak. Ahhoz, hogy megoldjunk egy problémát, nemcsak konkrétan az ő problémáját kell látni, hanem az egész rendszerét. Ezért

szeretnénk a jövőben a fiatalok környezetére is koncentrálni.”

Mióta létrejött a Lélektér Alapítvány, 50 kortárs segítőt képeztek már – ők minden héten találkoznak egy önismereti csoportban, ahol szakember vezetése mellett megbeszélhetik, ha valamilyen probléma adódott az önkéntes munkájuk során, feldolgozhatják az esetleges kudarcot. Szeretnének erre még nagyobb hangsúlyt fektetni, mert zömében a fiatalok még a saját személyiségük fejlesztésére használják ezt a csoportot.

Idén szeretnék újraéleszteni a művészeti estjüket is, emellett folytatódnak a Poorschool programok, ahol a város nyelvtanáraitól tanulhatunk ingyen angol, német és orosz nyelven, valamint egyre több lehetőség van ifjúsági csereprogramokra, rengeteg helyen vállalhatunk önkéntes munkát az EVS segítségével – erről egyébként havonta egyszer a programban korábban résztvevő fiataloktól is tájékozódhatunk. De a ház nyitott más szakemberek bevonására is: ennek eredményeként jött létre a Pont Szakmai Fejlesztő Alapítvány, ami a fiatalokkal dolgozó szakemberek támogatását helyezi előtérbe.

A tematikus programok mellett folyamatosan vannak spontán programok a házban – bármikor bejöhetünk például csocsózni, ping-pongozni vagy egy délutáni karakokera. Ezen kívül egész évben tartanak drogprevenciós előadásokat, egészségnapokat, nyaranta nyaranta az Utcazene Fesztiválon is jelen vannak ártalomcsökkentő szolgáltatásukkal, illetve a Balaton partjára települnek ki, itt felkutatva és segítve a fiatalokat.

Takáts Emese elmondta, hogy a jövőben az önkormányzattal is szorosabb együttműködést alakítanak ki. „Úgy látjuk, nagyon szeretik a munkánkat, érzik, hogy meg tudjuk fogni a fiatalokat. Ezentúl nemcsak a veszprémi rendezvényeken leszünk jelen, de minden fiataloknak szóló program előtt szakmai egyeztetésen veszünk részt, és reményeink szerint a véleményünkre támaszkodva fogják kialakítani ezeket a programokat, hogy azok minél jobban a fiatalok igényeit tükrözzék és szolgálhassák.”

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
A hatalom nem tudta megbocsátani Brusznyai erényeit Brusznyai A hatalom nem tudta megbocsátani Brusznyai erényeit Brusznyai Árpádra, a Lovassy László Gimnázium egykori tanárára, 1956-os mártírra emlékeztek halálának 67. évfordulóján csütörtökön a Megyeház téren. ma 20:12 Az EU közel 36 ezer ingyenes InterRail-bérletet oszt szét fiatalok között, 787-et a magyar fiataloknak közélet Az EU közel 36 ezer ingyenes InterRail-bérletet oszt szét fiatalok között, 787-et a magyar fiataloknak Az Európai Unió ingyenes InterRail-bérleteket biztosító, úgynevezett DiscoverEU-programja keretében idén tavasszal 35 762 európai, köztük - kvóta alapján - 787 magyar fiatal kap ingyenes európai vonatbérletet - közölte az Európai Bizottság szerdán. tegnap 13:49 A szólásszabadság helyreállítása érdekében felhagy tényellenőrző programjával a Meta közélet A szólásszabadság helyreállítása érdekében felhagy tényellenőrző programjával a Meta A Meta felhagy tényellenőrzési programjával a hozzá tartozó közösségimédia-felületeken és enyhít a vélemények szabad kifejtésének korlátain - jelentette be Mark Zuckerberg, a technológiai óriáscég tulajdonos-elnöke kedden. tegnap 10:35 Miért pont 8200 Veszprém irányítószáma és egyáltalán miért kell ezt a borítékra ráírni? közélet Miért pont 8200 Veszprém irányítószáma és egyáltalán miért kell ezt a borítékra ráírni? Emlékszem, hogy általános iskolás alsó tagozatos koromban valamelyik tankönyvben volt egy oldal, ami azt magyarázta el, hogyan kell helyesen megcímezni egy borítékot: név, csupa nagybetűvel a település, utca és házszám, végül az irányítószám. De miért van szükség erre a négyjegyű irányítószámra és miért éppen a 8200 Veszprémé, amíg például a nyíregyházi levelekre a 4400-at kell ráírni? Évről évre egyre kevesebb levelet adunk fel, de még így is több mint 400 millió küldeményt kézbesít a posta egy évben. tegnap 15:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.