Az elmúlt években érezhetővé váltak a globális klímaváltozás hatásai, a patak medre pedig rendre kicsinek bizonyult – számolt be a korábbi állapotról Csonki István, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója. 2015 különösen nehéz évnek bizonyult, a nagyjából 600 milliméternyi éves csapadék ugyanis szélsőségesen oszlott el: két hónapban, májusban és októberben is a többéves átlag kétszerese hullott le – volt, hogy egyetlen nap alatt 60-70 mm csapadékot mértek. A dombvidék csapadékvize a Torna-patakot duzzasztotta meg, ezért is vált indokolttá a terület rendezése.
A pataknál egy 1,6 kilométer hosszú depóniát alakítottak ki a belterületi szakasz védelmére, kiszélesítve ezzel a patak medrét. Ezzel egy időben tározót is építettek Kislőd közelében, ami a vízgazdálkodás szempontjából jelentős: az a cél, hogy a csapadékosabb időszakban megfogják a felgyülemlő vizet, majd a tárolt mennyiséget akkor adják le, amikor arra szükség van. A devecseri patakparton szervizutat alakítottak ki, hogy a depónia gépekkel is könnyen karbantartható legyen. A projekt teljes költségvetése 45 millió forint volt.
„Ez az összeg egy kormányzat életében nem nagy tétel, de sokkal jelentősebbé válik, ha megnézzük, hogy az itt élők számára milyen fontos, mennyi értéket óv meg a kialakított depónia” – jelentette ki dr. Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkár, aki ismertette: az 1,6 kilométeres szakasz rendezésével a sportpályát, a kastélyparkot, a rendőrséget, az ipari parkot védik.
Emlékeztetett: a gát egy része a vörösiszap-katasztrófában sérült, ennek a helyreállításával mára jobb állapotot, nagyobb védettséget értek el, mint a tragédia előtt.