Az irodalmi Nobel-díjat Alfred Nobel végrendelete értelmében évről évre annak a bármely országból származó szerzőnek adják át, „aki az irodalomhoz a legkiválóbb idealisztikus beállítottságú alkotással járult hozzá”. A díj adományozásáról határozó Svéd Akadémia azzal indokolta döntését, hogy Dylan
"új költői kifejezési módokat alkotott a nagy amerikai dalhagyományban."
A 75 éves Bob Dylanről a wikipédia azt írja: "ötven éve a popzene egyik meghatározó alakja. Legismertebb dalai az 1960-as években születtek, melyek közül a Blowin’ in the Wind és a The Times They Are A-Changin' a háborúellenes és polgárjogi mozgalmak himnuszává vált. (...) Dalszövegeire hatással volt a politika, a szociális kommentár, a filozófia és az irodalom, így sikeresen szállt szembe a korabeli könnyűzene konvencióival és elnyerte az ellenkultúra tetszését. Míg kitágította és magáévá tette a zenei stílusokat, hatással volt rá többek között a folk, a country, a blues, a rock and roll, a kelta ballada és a jazz."
Dylan olyan illusztris társasághoz csatlakozott ezzel, mint az elmúlt öt évben Nobel-díjat nyert Szvetlana Alekszijevics, Patrick Modiano, Alice Munro, Mo Jen és Tomas Tranströmer. Magyar szerző eddig egyetlen egyszer, 2002-ben érdemelte ki az elismerést: Kertész Imrét Sorstalanság című regényéért jutalmazták.