Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 29. Taksony
Veszprém
6°C
2024. november 29. Taksony
Veszprém
6°C

VMSZ elnök: pozitív irányba kell fordítani a tendenciát

2017. augusztus 4. 13:39 // Forrás: Facebook
A balatonfüredi halálesetre reagáló, állóvizet felkavaró megszólalása után újabb vitaindító Facebook-posztot tett közzé Bagyó Sándor, a Vízimentők Országos Szakszolgálatának elnöke. Bagyó szerint nem további szigorításokra, hanem kockulásmentes, felelős nevelésre lenne szükség.

Bagyó keddi, vízihullát ábrázoló és a sokszor felelőtlenségből elkövetett vízibalesetekre reagáló posztja meglehetősen felkorbácsolta a kedélyeket, ami bizonyos szempontból abszolút pozitívnak tekinthető, hiszen a tragédiák mögött meghúzódó okokról beszélni kell. És arról is, mit lehetne tenni, hogy kevesebb hasonló eset forduljon elő.

A legfontosabb kérdés most úgy tűnik, a szabályok szigorítása körül alakult ki: komolyabb rendszerre van szükség, vagy éppen ellenkezőleg, a kevesebb szabály fordított arányban jobb eredményre vezet?

Az egyesület ismét eljuttatta Bagyó ezzel kapcsolatos Facebook közleményét, melyben azt írja, fontos lenne, hogy minél többet vitázzunk. A jelenlegi helyzet túlságosan a gyerekek kockulását eredményezi, így aztán szülőként ne csodálkozzunk, ha a kellő védelem megtanítása nélkül nem fog tudni vigyázni magára a gyerek.

Alább változtatás nélkül hozzuk le Bagyó ezzel kapcsolatos gondolatait, illetve a fürdőzésre vonatkozó tanácsait.

"Kérdés, kell-e szigorítani vagy sem?

Tudom, hogy felkorbácsoltam a kedélyeket, sokat beszélnek a vízibalesetekről. Vannak akik biztatnak, vannak akik szidnak (talán ők vannak kevesebben).

Mi a megoldás? A nagyobb szigorítás vagy épp ellenkezőleg a kevesebb szabályozás? Mit hozhat a szigorítás? Véleményem szerint pillanatnyi eredményeken kívül semmi jót. Ezen a szinten a szigorítás nem megoldás. Ez a magánvéleményemen túlmutat, ezt gondolom szakemberként is.

Miért gondolom, hogy a mostani szabályozás elegendő? Hosszú évek alatt kialakult és létrejött egy szabályrendszer. Helyenként lehet, hogy felülvizsgálatra szorul, de összességében mégis megfelelőnek tartom.

Amennyiben csak tiltok, úgy az egyén soha nem fog tapasztalni, nem tud kialakulni a természetes védekezőképessége. Már gyermekkorban a lehető legtöbb veszéllyel szembesíteni kell a gyermekeket. Ezért van mellettük a szülő (gondviselő)! A túlzásba vitt számítógépezés helyett, aktív szülő-gyermek kapcsolatra lenne szükség!
A négy alapelem (föld, víz, levegő, tűz) jótékony hatásai mellett veszélyeinek ismerete már gyermekkorban elengedhetetlen. Ennek megismertetésében is a szülő lehet a legnagyobb segítség gyermeke számára! Fontos a felelős nevelés!

Jómagam 4 gyermeket nevelek és mindegyiküknek a lehető legkorábban megmutattam a veszélyeket. Sokszor kerültem kellemetlen helyzetbe, mert rám ripakodtak a szomszédok vagy az idegenek amikor kötélbiztosítás mellett a szinte még beszélni nem tudó fiaimat engedtem, hogy felmásszanak a fák tetejére. Vagy amikor még nem tudtak jól úszni, de a megfelelő mentőmellénnyel a felügyeletem alatt vízbe dobtam őket azért, hogy megtanulják mire számíthatnak mentőmellényben. Nyilván az első lépéseket nem drasztikusan kell megtenni, épp ellenkezőleg, odafigyeléssel és játékosan, hogy ez természetessé váljon számukra. Mondanom sem kell, élvezték minden pillanatát és megtanulták a lényeget. Más példa: a legkisebbik örömmel veszi fel a tolómotorozáshoz a sisakját, mert az első alkalommal azt mondtam neki, hogy ez épp olyan sisak, mint „SAM a tűzoltó”-é és látod kisfiam te is kaptál egyet. Sisak nélkül egy métert sem megy, mert büszke rá és közben már elesett párszor, de megtapasztalta, hogy védettséget nyújt számára az eszköz.

A XXI. századra számos védőeszközt fejlesztett ki az emberiség, vajon miért nem használjuk ezeket?
Miért érezzük cikinek?

Jótanács: nem elég megvenni és csak néha használni. Sokkal inkább ismerjük meg, tapasztaljuk meg, mire szolgál és napi szinten használjuk azokat.

Vitát fogok ismét generálni: meddig lehet engedni a kockulást (tv és számitógép előtt a felnövekvő generáció)!?
Ne csodálkozzunk azon, ha gyermekeink nem fognak kellően védekezni, magyarán nem tudnak vigyázni magukra, ha nem adjuk meg nekik a tapasztalást, nem visszük ki őket a levegőre, vízre és nem tanítjuk meg őket a veszélyek helyes kezelésére.

Vitatkozzunk erről, minden fórumon egyeztessünk és változtassunk amennyiben szükséges.

Egyesületünk honlapján fellelhetőek az alapvető fürdési tanácsok (szabályok)

Kérem tanulmányozzák, adják tovább és tanulják/tanítsák, s legfőképpen tartsák be!

Alább itt is olvashatóak:

Fürdőzési tanácsok
Néhány fürdőzési tanács a teljesség igénye nélkül:


• Ne fürödj teli gyomorral! Étkezés után minimum egy órát, de inkább kettőt várj, mielőtt vízbe mész!
• Soha ne ugorj felhevült testtel a vízbe! Hűtsd le magad előtte, elsősorban az arc, a tarkó és a szív tájékát.
• Ha fázol, azonnal gyere ki a vízből.
• Derékig érő víznél mélyebbre ne menjen az, aki nem tud úszni. Lehetőleg viseljen mentőmellényt.
• Az úszni nem tudó ember, aki vízi sporteszközt vagy fürdőeszközt használ, viseljen mentőmellényt.
• Figyelj oda a víz alatti akadályokra!
• Soha ne ússz egyedül, társnak lehetőleg úszni tudó felnőttet válassz! Lehetőleg a parttal párhuzamosan haladva, partközelben tedd ezt!
• Ne ússz és ne bukj a víz alá ugrálásra kijelölt területen!
• Figyeld a strand területét határoló bójasort és a tájékoztató táblákat (vízmélység, specialitások, stb.)
• Ne fürödj alkoholos állapotban vagy egyéb tudatmódosító szer hatása alatt (kábítószer, gyógyszer)!
• Elégtelen úszástudás, valamint fizikai erőnlét hiányában használj mentőmellényt és egyéb lebegést segítő eszközöket!
• Ismeretlen helyen soha ne ugorj a vízbe! Sekély víz esetén gerinc, nyaki-gerinc sérülést szenvedhetsz, aminek a következménye maradandó egészségkárosodás vagy halál is lehet. Ha a víz hirtelen mélyül és nem rendelkezel biztos úszás tudással, vízbe is fulladhatsz!
• Ugrálni csak kijelölt helyen szabad, megfelelő vízmélység és mederviszonyok esetén.
• Ugrálásra kijelölt helyen ne búvárkodjunk, valamint ne ússzunk!
• Ha az örvény lehúz, ne kapálózz! Vegyél egy nagy levegőt és hagyd, hogy az örvény levigyen a mederfenékre, onnan oldalirányban elrugaszkodva tudsz belőle kiúszni. A mentést is biztosítással kell végezni!
• 6 éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt kíséretében fürödhet szabad vizekben. (A tilalmak között szerepel!)
• Mielőtt vízbe mész vagy vízre szállsz, nézz körül, tájékozódj, gondold végig, hogy mit fogsz tenni. Társaság tagjaként társaidat is erre figyelmeztesd és mérd fel képességeiket. Ismeretlen vízen, vízben ezt a szabályt hatványozottabban kezeld!
• Iszapos, vízinövényekkel benőtt vízfelületeket kerüld el!
• Vihar idején a fürdőzés életveszélyes! Ha működik a viharjelző rendszer (Balaton, Fertő-tő, Velencei-tó), kövesd figyelemmel annak figyelmeztetéseit!
• Gumicsónak, gumimatrac és egyéb felfújható fürdőeszköz használata közben, elsodródás esetén nem szabad azt elhagyni, bele kell kapaszkodni. Ha a szél és hullámzás elsodorta a felfújható fürdőeszközt, nem szabad utána menni, a legrövidebb úton a partközelbe, partra kell menni.
• Az úszni nem tudó gyermekeknek mindenképp, de a jól úszóknak is célszerű a mentőmellény vagy mentőgallér használata.

Tilos fürdeni:
(jogszabályi tilalmak, szabályozások)

• hajóútban
• hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében
• vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres, hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében
• kikötők, úszóműves kikötőhelyek, úszóműállások, hajóhidak, veszteglőhelyek, vízisportpályák, vízi repülőterek és hajókiemelő berendezések területén és 100 méteres körzetében
• egészségre ártalmas vizekben
• a kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben; (a Balaton medre nem tartozik a városok belterületéhez
• vízi jármű kísérete nélkül a Balaton Somogy megyéhez tartozó területén, a parttól 1000 méternél, Veszprém és Zala megyéhez tartozó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra, valamint a Tisza-tó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra
• éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve, ha a vízfelület megvilágított, és legfeljebb a mély víz határáig
• ahol azt tiltó tábla jelzi. (Ilyen táblát csak megfelelő jogkörrel rendelkező hatóság tehet ki, és ehhez hivatalosan rögzített döntés kell. A fenti körbe nem tartozó táblák esetében a kihelyezők és az arra hivatkozva eljárók követnek el jogsértést

Az I. fokú viharjelzés (figyelmeztetés az elővigyázatosság betartására) – percenként 45 felvillanó sárga fényjelzés – esetén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni, kivéve az országos sportági szakszövetség versenynaptárban szereplő, hivatásos, amatőr vagy vegyes versenyrendszerében, kizárólag versenyengedéllyel rendelkező versenyzők részvételével rendezett úszóversenyen (bajnokságon) való részvételt, ha azt a vízirendészeti hatóság engedélyezte, mint vízi rendezvényt.
A II. fokú viharjelzés (figyelmeztetés a fenyegető veszélyre) – percenként 90 felvillanó sárga fényjelzés – esetén fürödni tilos.

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.