Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Élethosszig tartó védelmet biztosíthat a gyermeknek az anyatej

2019. május 30. 20:13 // Forrás: mti
Az anyatej élethosszig tartó védelmet biztosíthat a gyermeknek - derítette ki a Birminghami Egyetem szakemberei vezette nemzetközi tudócsoport egerekkel végzett kutatása.

Eddig az volt az általános vélekedés, hogy a betegségekkel szembeni immunitás átadása a babának az anyatejes táplálás által csupán a szoptatás idejére biztosít védelmet, és ha az anyatejes táplálás befejeződik, a védelemnek is vége van. A szakemberek úgy gondolták, hogy az immunitás az anya fehérjéi, a baktériumok és vírusok semlegesítésében szerepet játszó antitestek által kerül a gyermek szervezetébe.

A Sciences Advances című folyóiratban közzétett tanulmányukban azonban a kutatók azt találták, hogy az immunitás átadása hosszú távú, a szoptatáson túl is tart, és a védelmet az immunsejtek átadása biztosítja, teljesen függetlenül az antitestektől.

Egérkísérleteikben azt találták, hogy az anyatejjel táplált egérkölyök, amelynek anyja a vemhesség előtt féregfertőzésben szenvedett, egész életére védett lett ezen fertőzéstől. Ráadásul ez a hatás az anyatejben lévő sejtek által került az utód szervezetébe és nem fehérjék, antitestek által. Ez a tanulmány megmutatta, hogy ha az anya akár a várandósság előtt globálisan gyakori fertőzésen esik át, kicsinyeinek hosszú távú szoptatással átadott immunitást biztosít ezen fertőzéssel szemben - olvasható a Birminghami Egyetem közleményében.

"Az immuntranszfer-átadás anyáról gyermekre a szoptatás által nagyon fontos védelmi forrás a csecsemőkori fertőzésekkel szemben. Először mutattuk ki, hogy a várandósság előtti fertőzés élethosszig tartó sejtimmunitást adhat a gyermeknek. Ez új dimenzióval gazdagítja annak megértését, hogyan hathat az anya egészségünkre" - mondta William Horsnell, a Birminghami Egyetem mikrobiológiai intézetének kutatója.

"Különösen az érdekel bennünket, hogy felfedezésünk miként segíthet kifejleszteni az anyák számára védőoltásokat, amelyek a gyermeknek is hosszabb távú védelmet nyújtanak. Ez a tanulmány megmutatta, hogy egy anyai megfertőződés képes maradandóan megváltoztatni az utód immunitását. Ez új típusú oltóanyagok kidolgozásához vezethet, amelyek az anyának beadva lehetővé teszik a hosszú távú immunitás átadását a gyermeknek" - idézte Adam Cunningham professzort a közleményt.

vehir.hu
további cikkek
Régen a kertből ettünk, ma inkább műanyagot életmód Régen a kertből ettünk, ma inkább műanyagot Nagyanyáink kamrájában sorakoztak az üvegekbe eltett befőttek, a zöldség a veteményesből érkezett és a tojást a tyúkól adta. Ma már egészen más világban élünk, ahol szinte minden élelmiszer zörög a műanyag csomagolástól, palackból isszuk a vizet, műanyag dobozban melegítjük az ebédet, és folyamatosan apró műanyag részecskék kerülnek be a szervezetünkbe, amikről nem is tudunk. 2026. július 24. 9:04 Az alvás rejtett ritmusa életmód Az alvás rejtett ritmusa Sokan úgy gondolnak az alvásra, mint egy hosszú, egybefüggő pihenésre: este elalszunk, reggel felébredünk, és közben egyszerűen "kikapcsol" a szervezetünk. A valóság azonban ennél jóval izgalmasabb. Az alvás nem passzív állapot, hanem egy precízen szabályozott biológiai folyamat, amely során az agy egész éjszaka aktívan dolgozik. 2026. július 12. 12:02 Nem szellemekkel harcolunk, a saját kezünkben van az egészségünk életmód Nem szellemekkel harcolunk, a saját kezünkben van az egészségünk A daganatos betegségek árnyékában hajlamosak vagyunk elfeledkezni egy másik, sokkal fenyegetőbb ellenségről, a szív- és érrendszeri megbetegedésekről. A prevenció jelentőségét felismerve hétfőn a VKSZ Zrt. veszprémi telephelyén szerveztek hiánypótló egészségügyi szűrést, amely rávilágított, hogy a lesújtó nemzeti statisztikák megváltoztatása pontosan ott kezdődik, hogy hajlandóak vagyunk megismerni a saját, láthatatlan kockázatainkat. 2026. július 7. 2:37

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.