Tót Endre (1937, Sümeg) nemzetközi színtéren az egyik legismertebb magyar képzőművész, Kossuth-díjas és Munkácsy-díjas, Sümeg díszpolgára.
Tanulmányait Magyar Iparművészeti Főiskola murális tanszakán végezte a hatvanas években, majd 1970-ben felhagyott a festészettel, a radikális változás évei jöttek el számára. A konceptuális művészet felé fordult:
a SEMMI, az ESŐ, az ÖRÖM, a ZERO témája lett a művészi védjegye.
Nagyon korán kipróbált, úgynevezett „nem művészi” anyagokat, mint a gumibélyegző, távirat vagy xerox. Ekkor készítette el gumibélyegzővel művészi sorozatát.
Alkotásait bemutatták a Párizsi Biennálén, Wroclawban, Genfben, Kölnben, Nyugat-Berlinben, New Yorkban. Később ösztöndíjat kapott Németországban, 1980-ban Kölnbe költözött.
1987-ben visszatér a festészethez, Magyarországon 1989-től mutatják be műveit egyéni és csoportos kiállításokon, legutóbb Budapesten és Veszprémben a két IPARTERV kiállításon.
Alkotásai megtalálhatóak Európa, az Egyesült Államok, Dél-Amerika jelentős gyűjteményeiben.
Mini retrospektív tárlata az 1971-2006 között keletkezett alkotásokból szombat este nyílt meg a Vass László Gyűjteményben, ahol régi barátja, András Ferenc Kossuth-díjas és Balázs Béla Díjas filmrendező a fentiekhez képest részletesebben és szórakoztatóbban, lírai hangnemben emlékezett vissza közös sümegi élményeikre és festővé válására.
A Művészetek Háza Veszprém igazgatója, Hegyeshalmi László úgy fogalmazott, a TÓTalZÉRÓK& TÓTalÖRÖMÖK című tárlat egy fantasztikusan izgalmas kiállítás.
Porga Gyula polgármester köszöntőjében kiemelte, kuriózum, hogy Veszprémben, a művész jelenlétében nyithatják meg a megye szülöttének tárlatát, az pedig külön öröm, hogy a városban közönsége is van az effajta művészeti alkotásoknak.
A 2023-as Európa Kulturális Fővárosa címmel kapcsolatban megjegyezte, nem az a fontos, hogy mi fog történni 4 év múlva, hanem hogy mi lesz utána, és a város tud-e élni a lehetőségeivel.
– Ha létrejönnek olyan találkozások, mint a mostani, biztosak lehetünk abban, hogy 2024-ben és 2025-ben is boldogabbak leszünk
- mondta.
A kiállítás megtekinthető 2019. október 26-ig. naponta 10-18 óráig a Vass László Gyűjteményben.