Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Testünk a mérték

2021. szeptember 19. 13:48
Eric Kressnig munkáiból nyílt kiállítás szombaton a Csikász Galériában.

Eric Kressnig osztrák képzőművész 1973-ban született Klagenfurtban. 2001-ben végzett festészet és grafika szakon a bécsi Képzőművészeti Akadémián, első egyéni kiállítását 2002-ben Villachban láthatta a közönség. Magyarországon először itt és most, Veszprémben mutatkozik be saját tárlattal.

A Csikász Galéria öt helyiségében termenként eltérő anyagú és formájú műveket – festményeket, szobrokat, fotókat, installációkat – láthatunk. Eric Kressnig a rész és egész viszonyát, a különböző részek egyesítésével létrejövő nagyobb egész témakörét járja körül. Az alkotásokat a következetes, geometrikus szerkesztés, az elemek szisztematikus ismétlődése és a tökéletes kivitelezés jellemzi.

– Eric Kressnig művészete a konstruktív konkrét hagyományba illeszkedik, a racionalizmusra, a minimalizmusra alapszik, a pontosságot, szigorúságot, szimmetriát, rendet, ritmust tartja szem előtt – ismertette a látottakat Pia Jardí művészettörténész, a kiállítás kurátora. – Szemben azonban az említett irányzatokkal, Kressnig nem ipari anyagokat használ, hanem a fához nyúl. Alaposan ismeri ezt az anyagot, tudását felhasználva teremti meg a fa érzékiségét. Finom pasztellszíneket használ, játszik az átmenetekkel. Szobrai közel állnak hozzánk, szinte kedvünk támad megérinteni őket. Szemben a pontosan meghatározott, standardizált mértékegységekkel, alkotásaiban az emberi mértékeket használja, a testméreteink különbözőségeivel játszik. 

A szombati megnyitón Porga Gyula polgármester arról beszélt, hogy az Európa Kulturális Fővárosa pályázat elbírálásában fontos szempont volt az európaiság, fontos volt, hogy Veszprémben vannak olyan kiállítások, programok, rendezvények, amik az országhatárainkon túltekintenek. Ennek a nyitottságnak az egyik zászlóshajója volt az elmúlt évtizedekben a Művészetek Háza. 

A kiállítás november 6-ig látogatható. 

Schöngrundtner Tamás
Domján Attila
további cikkek
Idén először, de nem utoljára nyitott ki a Vehír Borszalon borszalon Idén először, de nem utoljára nyitott ki a Vehír Borszalon Az igényes kikapcsolódás lehetőségét és a jó társaságot keresték azok, akik úgy döntöttek, hogy péntek este a Dubniczay-palotába látogatnak a Vehír Borszalonra. A számításaik bejöttek. Az idei első borszalon ismét pezsgett, nemcsak a pezsgőktől és proseccóktól, hanem az egyre inkább közösséggé kovácsolódó emberektől is. 2025. március 8. 17:32 Téren és időn át négy évtized alkotói munkájában Művészetek Háza Téren és időn át négy évtized alkotói munkájában Négy évtized művészeti eredményeit öleli át a Művészetek Háza legújabb kamaratárlata, amelyen a Munkácsy-díjas Hajdú László képeiből válogattak, a tárlat címe illusztrisan: Tér és időn át. 2025. március 1. 22:19 A művészet és a borkultúra játékos keringője borszalon A művészet és a borkultúra játékos keringője A Dubniczay-palota hosszú történelme alatt volt már kanonok háza, a falai közt köttettek meg házasságok és számos alkalommal adott otthont klasszikus és kortárs kiállításoknak is. Egy olyan épület Veszprémben, ahol a szalonhangulat, mint amikor a bort kitöltik a pohárba, úgy libbent át a nemesi közegből az igényes polgárság szokásai közé. A kisujjeltartásos gesztikuláció és a púderes paróka korszaka viszont régen leáldozott. A szalonok már egészen másról szólnak, sokszor a játékosságot sem nélkülözik. Ahogyan a Vehír Borszalonnál sem, ahol a borkultúra és a kortárs művészet fog ezúttal is egy látványos keringőt lejteni. A két játékmesterrel, Grászli Bernadettel, a Művészetek Háza igazgatójával és Zsandár Tamással, a borszalon megálmodójával és főszervezőjével beszélgettünk a március 7-ei rendezvény előtt. 2025. február 26. 22:03 Mégis mit akart mondani a költő? Holtszezon Mégis mit akart mondani a költő? A válasz sosem egyértelmű. Mindegy, hogy Adyról, Kosztolányiról, vagy olyan amatőr költőkről van szó, akik írásainak még nincs bérelt helye a szöveggyűjteményekben. A Holtszezon irodalmi fesztivál egyik legbensőségesebb eseményén néhány órára ők voltak a középpontba. Hogy közelebb került-e a közönség a kortárs irodalomhoz? Talán. A legnagyobb élmény mégis az a rádöbbenés volt, hogy a költők nemcsak a szöveggyűjtemények hasábjain élnek, nemcsak a teltházas irodalmi kávézókban jelennek meg. Ott vannak, lehet, hogy gyerekünk iskolájában, egy könyvtárban, vagy egy szirénázó mentőautón, ami elhúz mellettünk. 2025. március 1. 9:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.