2023. április 2.
//
Áron névnap

Kerülhessenek közelebb a fenntarthatósághoz a hátrányos helyzetű fiatalok is!

Ünnepélyes keretek között újította meg hétfőn a Pannon Egyetem és a Hallgatói Önkormányzat együttműködését a Veszprém Városi Hátrányos Helyzetű Fiatalok Egyesületével, valamint a Veszprémi Szakképzési Centrum Ipari Technikummal.

Az immár másodszor megújított együttműködési megállapodás egyik sarokpontja lesz a továbbiakban az "Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium" tevékenységének beemelése is, amelynek köszönhetően a hátrányos helyzetű veszprémi fiatalok közelebbi információkat szerezhetnek a környezetbarát megoldásokról, fenntarthatósági törekvésekről.

Dr. Gerencsér András, a Pannon Egyetem rektora úgy fogalmazott ezzel kapcsolatban, bár sokszor épp a hátrányos helyzetben élő fiatalok azok, akiknek egyelőre korlátozott lehetőségeik miatt nehezebb megfelelniük a fenntarthatósági feltételeknek, maguk a fiatalok azok, akik a leginkább érintettek és akik a motorjai lehetnek a változásnak: az ő lelkesedésük, erejük, lendületük az, ami sokat segíthet más korcsoportokat is jobban bevonni a környezetvédelmi törekvésekbe.

Az "Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium" projekt idén tavasszal indult több konzorciumi partner együttműködésével, a Pannon Egyetem vezetésével, amely az éghajlatváltozás jellemzőinek vizsgálata, illetve elemeinek az emberi egészségre, természeti, gazdasági rendszerekre és a társadalomra gyakorolt hatásainak tanulmányozása mellett a technológiai, gazdasági és társadalmi adaptáció területén is végez kutatás-fejlesztési tevékenységet. A laboratórium többek között többek között olyan területekre fókuszál, mint az ivóvízellátás és a mezőgazdasági öntözés, a szén-dioxid csökkentési kísérletek vagy éppen az illegális lakossági hulladékégetés.

Irányi László, a Veszprémi Szakképzési Centrum Ipari Technikum igazgatója elmondta, iskolájukban eddig is volt lehetőség rá, hogy a tanulók szép számban tekintsenek be a laboratórium működésébe, ez a tendencia pedig reményeik szerint tovább fog folytatódni a jövőben. Hozzátette, régóta kifejezett céljuk, hogy a tőlük kikerülő fiatalok ne csak tanulmányaikban legyenek jók, de a szemléletüket is igyekeznek formálni – ezt egyébként már maga a környezetvédelem szak is segíti.

Gulkai László, a Veszprém Városi Hátrányos Helyzetű Fiatalokért Egyesület alelnöke emlékeztetett, tizenöt éve vannak jelen a megyeszékhelyen, az általános vagy középiskolás fiatalokat pedig nemcsak egy-egy alkalommal igyekeznek támogatni, hanem hosszú időn keresztül mellettük állnak, az együttműködések révén például a továbbtanulásban is segítenek nekik. Most a fenntarthatóságot helyezték a központba, amelynek gondolatait az eseményeikben, iskolákban is igyekeznek propagálni, közérthetővé, és ezáltal megvalósíthatóvá tenni.

Bertalan Melinda
Domján Attila

További cikkek

A sázodnolob epennü – avagy a bolondok napjának majdnem igaz eredettörténetei
A sázodnolob epennü – avagy a bolondok napjának majdnem igaz eredettörténetei
Április 1. a bolondok napja, viszont minden bohémságot félretéve, ennek – nevezzük ünnepnek – is megvan az eredete. Sőt, egyszerre több ilyet is fel tudunk sorakoztatni. Cikkünkben összeszedtük ezeket, ám hűen az alkalomhoz, az egyiknek nincs semmilyen valóságalapja. Kitalálják, hogy melyik az?
Szakmai és családi programok az autizmus világnapján
Szakmai és családi programok az autizmus világnapján
Április 2. az autizmus világnapja, amiről évek óta Veszprémben is megemlékeznek. Idén többnapos programsorozatot szerveztek ebből az alkalomból.
Este indultak, hajnalban pedig megérkeztek az ukrán határhoz a V-Busz járművei
Este indultak, hajnalban pedig megérkeztek az ukrán határhoz a V-Busz járművei
Pénteken kora este elindult Veszprémből egy hat autóbuszból álló konvoj egyenesen az ország keleti határa felé, Záhonyba. A menetet a V-Busz flottájának azon buszai alkották, amelyeket a járműpark tavalyi lecserélése után már nem használt a szolgáltató, most viszont ukrán városokban segíthetnek a helyi közösségeknek. Ez Veszprém egyik humanitárius adománya a háború sújtotta szomszédunknak.
Várakozáson felüli sikere volt a Vehír sportkvízének
Várakozáson felüli sikere volt a Vehír sportkvízének
Péntek este lezárult a Vehír kvízjátéka, amelyben sportszerető olvasóink tesztelhették tudásukat, hogy mennyire vannak képben a hazai és a nagyvilág sporteseményeivel. Április 4-én pedig kiderül, hogy ki nyeri meg az aláírt Telekom Veszprém mezt, valamint a 30 ezer forint értékű utalványt a Saiko no Sushi ázsiai étterembe.
Bagolycsalád, kitüntetések és szegedi zakó márciusban
Bagolycsalád, kitüntetések és szegedi zakó márciusban
Állami és városi kitüntetések, bagolycsalád a belvárosban és Szeged-verés az arénában. Ez mind március hónapban történt Veszprémben, amiket aktuális hírösszefoglalónkban idézünk fel.