Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2023. december 9. Natália
Veszprém
0°C
2023. december 9. Natália
Veszprém
0°C

Árpád-kortól a török időkig minden feltárul a veszprémi vár történetéről

2022. november 15. 18:00
Az Árpád-kortól a török időkig követheti végig a közönség hamarosan a veszprémi vár történetét a Hősök kapujában kialakított kiállításon. A nagyközönség majd jövő tavasszal találkozhat a tárlattal, előtte viszont a Laczkó Dezső Múzeum igazgatója és a kiállítás kurátora részletesen beszámolt róla, hogy mi várható a vár bejáratánál lévő műemlékben.

„Hősök kincsei” - vártörténeti kiállítás néven lehet majd találkozni a Laczkó Dezső Múzeum legújabb attrakciójával, ami ráadásul 2023 tavaszától a múzeum állandó kiállításai közt kap helyet a vár bejáratának számító Hősök kapujában.

A múzeum archívumában számos olyan tárgyi és írott lelet szerepel, amelyek valamilyen formában a veszprémi várhoz kapcsolódnak, ezek közül a legizgalmasabbakat válogatták össze a mostani kiállításhoz.

Kedden délelőtt a „Hősök kincsei” kurátora, Pátkai Ádám Sándor és Péterváry-Szanyi Brigitta, a múzeum igazgatója tartottak sajtótájékoztatót, hogy már a kiállítás megnyitója előtt eláruljanak néhány kulisszatitkot.

A kurátor elmondta: a Hősök kapuja két szintjén a veszprémi vár két korszakából hoznak majd tárgyakat és érdekességeket. Az alsóbb részen az Árpád-kori várat mutatják be, feljebb pedig a török időkből származó leletek lesznek láthatók. Előbbinél a püspöki kor pompája mutatkozik majd meg, utóbbinál pedig a korabeli hétköznapi élet és a háborús lét kettőssége adja az izgalmakat. Lesznek például fegyverek, mellvértek, de egy középkori török pipa is szerepel a kiállított tárgyak között.

Szintén itt kap helyet annak a korabeli kislányruhának a pontos mása, amit még Laczkó Dezső talált meg a Benedek-hegyen. Habár az eredeti lelet nincs olyan állapotban, hogy ki lehessen állítani, Egervári Márta, a múzeum munkatársának jóvoltából sikerült a pontos mását megalkotni, így ez is gazdagítja majd a kiállítást, ahogy egy makett is, ami a 17. századi várat mutatja meg nagy részletességében.

Abban, hogy a Hősök kapujában a Laczkó Dezső Múzeum megnyithatja új tárlatát, a városi CLLD pályázat volt az intézmény segítségére, ennek keretében összesen 25 millió forint összegben támogatták az attrakciót.

A „Hősök kincsei” egyébként szervesen kapcsolódik a várban készülő többi kiállításhoz, amiket már az érsekség gondoz, viszont tartalmában összekapcsolódik a vártörténeti bemutatóval.

Péterváry-Szanyi Brigitta elmondta: a tervek szerint november végére elkészül a kiállítás, a nagyközönség viszont majd jövő év tavaszán tekintheti meg először, tekintettel a jelenlegi energiaválság okozta zárvatartásokra.

 

Hajas Bálint
további cikkek
Veszprém már több mint hatezer éve is népszerű lakóhely volt régészet Veszprém már több mint hatezer éve is népszerű lakóhely volt A minap egy újabb felmérés nevezte meg Veszprémet a legélhetőbb vidéki nagyvárosnak – ez az “élhetőség” pedig történelmi távlatban is látható: nem véletlen, hogy városunk területe az újkőkor óta folyamatosan lakott. De hol éltek az őskori emberek, és mi maradt utánuk?   2023. október 18. 15:29 Megszentelték és megszelték Veszprém kenyerét augusztus 20 Megszentelték és megszelték Veszprém kenyerét Az államalapítási ünnephez kapcsolódva vasárnap délután a Laczkó Dezső Múzeum előtt először megszentelték, majd fel is szelték a város kenyerét.   2023. augusztus 21. 11:29 Éjszaka a múzeumban – Képriport szombatról Éjszaka a múzeumban – Képriport szombatról Ezen a hétvégén élhettük meg az év legrövidebb szombat éjszakáját, és hagyományosan ebben az időpontban rendezték meg a múzeumok éjszakáját. A veszprémi kiállítóhelyek idén is kitettek magukért. 2023. június 25. 13:15 Egry József 140 műalkotását vonultatja fel a megújult Laczkó Dezső Múzeum nyitó tárlata Egry József 140 műalkotását vonultatja fel a megújult Laczkó Dezső Múzeum nyitó tárlata Ünnepélyes keretek között nyitották meg a kivételes kulturális értékeket képviselő Egry József 140 – Balaton, Szicília, Nervi című kiállítást péntek délelőtt. A művész munkáiból összeállított páratlan kiállításnak az idén 120 éves Laczkó Dezső Múzeum felújított épülete ad otthont, a nyitó tárlat a nagyközönség számára június 24-től látogatható. 2023. június 24. 11:33

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.