Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Toldi is megküzdött vele, aztán kipusztították, most viszont ismét benépesítette a magyar erdőket

2024. augusztus 3. 11:39
1942-ben kilőtték az utolsó egyedet is, viszont a délszláv háború miatt ismét megjelent Magyarországon az aranysakál, vagy más nevén a nádi farkas. Ma körülbelül hatvanezer példány élhet a magyar erdőkben, többek közt a Bakonyban is.

Évtizedekig azt gondolták a tudósok, hogy az aranysakál kihalt Magyarországról és sokáig valóban így lehetett, viszont a délszláv háború rávilágított, hogy nem csak az emberek menekülnek el a borzalmak elől egy területről, hanem a vadvilág is.

Először az ország délnyugati területéről, a Dráva környékéről jelentették, hogy látták a rókához hasonló állatot, majd innen gyakorlatilag Magyarország összes erdőjébe eljutottak a Mátra és a Bükk hegyvidékes részeit leszámítva.

Az aranysakál hivatalosan a kutyafélék családjába tartozik és sokan összetévesztik a rókával fejformája miatt, holott a sakálnak hosszabbak a lábai és bundája is inkább barnás ellentétben a róka vöröses színével, arról nem is beszélve, hogy kétszer akkorára is meg tud nőni, mint vöröses társa. A köznyelvben nádi és réti farkasként, toportyánként és csikaszként is szokták emlegetni.

fotó: Völgyi Sándorfotó: Völgyi Sándor

Az emberre nem jelent komolyabb fenyegetést, habár Arany János a Toldiban hosszan ír arról, ahogy a főhős megküzd egy ilyen állattal. A háziállatokra viszont veszélyes és főleg a Somogyban komoly károkat is okoztak már. A védekezést tovább nehezíti, hogy a toportyánok gyakran párban, vagy kisebb csoportban járnak vadászni, ha pedig egyikük csapdába kerül, azt a többiek megjegyzik és elkerülik azt a helyet, valamint megjegyzik a csapdákat is. Ugyanez igaz a vadászatára is, ha kilőnek egy aranysakált, de társa megmenekül, akkor a többi állat között „híre megy” hogy kerüljék el azt a területet.

Az aranysakálok jól érzik magukat Magyarországon. Az Agrártudományi Egyetem szakemberei ma 40-50 ezer közé teszik a számukat a hazai erdőkben, növekedési ütemük pedig negyven százalékos évente, a vadászati társaságok ezért elkezdték szabályozni az állományt, főleg mert természetes ellensége sincs a vadonban.

vehir.hu
további cikkek
Azt hitték a füredi rendőrök, hogy csendháborításért mennek ki, végül hatalmas drogfogás lett kék fény Azt hitték a füredi rendőrök, hogy csendháborításért mennek ki, végül hatalmas drogfogás lett Szeptember 28-án Dörgicséről érkezett egy bejelentés a balatonfüredi rendőrkapitányságra csendháborítás miatt. Amikor a járőrök kivonultak a helyszínre kiderült, hogy nem csak a hangzavarral, hanem az elmúlt időszak egyik legnagyobb drogfogásával állnak szemben. A szürreális esetről szerdán tartottak sajtótájékoztatót a nyomozók. ma 15:51 Kiderült: csőtörés miatt kellett lezárni a tihanyi szabadstrandot Balaton Kiderült: csőtörés miatt kellett lezárni a tihanyi szabadstrandot Heteken át ömlött a szennyvíz a Balatonba – mondta a Balaton Fejlesztési Tanács ülésén dr. Vasas Gábor, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet igazgatója. tegnap 13:59 Nemcsak testépítői, hanem Nobel-díjat is lehet szerezni fehérjékkel tudomány Nemcsak testépítői, hanem Nobel-díjat is lehet szerezni fehérjékkel Odaítélték a kémiai Nobel-díjat, amit felerészben David Baker kapott fehérje-tervezésért, felerészben pedig Demis Hassabis és John M. Jumper a fehérje-szerkezetek előrejelzéséért. tegnap 12:38 Orbán Viktor: azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak közélet Orbán Viktor: azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Strasbourgban az Európai Parlament ülésén a soros magyar uniós elnökség programját ismertetve új európai versenyképességi megállapodás elfogadására, a migráció és a határvédelem ügyében rendszeres Schengen-csúcstalálkozók megtartására, valamint Bulgária és Románia még idei, teljes körű schengeni csatlakozására tett javaslatot. tegnap 12:15

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.