Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. március 18. Sándor
Veszprém
13°C
2026. március 18. Sándor
Veszprém
13°C

Újragondolták a Veszprémi Térképvándort – már bővített tartalmakkal elérhető

2025. március 16. 5:28
Péntek délelőtt a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltára mutatta be a Térképvándort, melyet a korábbi fejlesztések birtokában gondoltak újra.

A Veszprémi Térképvándor a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltárának a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa 2023 program keretében megvalósított projektje volt. Az EKF pályázati támogatás segítségével két évvel ezelőtt készült el a Térképvándor mobilapplikáció. 2024-ben a Magyar Nemzeti Levéltár a korábbi fejlesztés tapasztalatainak birtokában újragondolta a Térképvándort és saját fejlesztésben megvalósította a jelentősen átalakított és további tartalmakkal bővített térképvizualizációs weboldalt.

A Térképvándor segítségével a felhasználók virtuálisan bebarangolhatják a történelmi Veszprém utcáit, beazonosíthatják a házakat, megtudhatják, korábban kik éltek ott. Az érdeklődők az alkalmazásban elérhető digitalizált levéltári dokumentumok és archív fotók révén plasztikus képet alkothatnak a 100-150 évvel ezelőtti Veszprémről.

A weboldalt bemutató rendezvényen elsőként Porga Gyula polgármester szólt az érdeklődő közönséghez. Úgy fogalmazott, az elmúlt időszakban nagyon sokat beszélünk arról, hogy az Európa Kulturális Fővárosa programnak mi a hagyatéka, mi az, ami itt marad, amit használatba veszünk. EKF örökségnek szoktuk nevezni, folytatta a polgármester, de az eredeti szándékok között is az szerepelt, hogy a 2023-as év után is szebb, kulturális értelemben gazdagabb legyen a városlakók mindennapja.

Az örökség egyik fontos szelete a szóban forgó projekt, melynek kapcsán a Levéltár még az EKF előtt megkereste az önkormányzatot, hogy egy hiánypótló, és minden értelemben izgalmas alkalmazással a város múltjára alapozzák a jövőt. Ahhoz tehát, hogy a város identitása erősödni tudjon, közkinccsé kell tenni azt a múltbéli tudást, amit a Levéltár fáradságos munkával felkutatott. Porga Gyula rögtön támogatta a kezdeményezést, a szóban forgó állomás pedig egy ötvözet: a tradíció és az innováció együttese. A cél az volt, hogy Veszprém igen gazdag múltját minél szélesebb körbe eljuttassák. Így a különböző utcák, épületek, telkek fejlődését, változását nyomon lehet követni.

A lehetőség a széles nyilvánosság számára is elérhető, izgalmas, ugyanakkor a tudomány számára is hasznos anyag. A polgármester hozzátette, ez még most sem egy lezárt történet, hiszen a weboldal folyamatosan bővülhet, de erről már Boross István, a Levéltár igazgatója számolt be részletesen.

Elmondta, a Levéltárnak van egy bizonyos térbeli és időbeli korlátja, egyedi iratokról van szó, melyek csak helyben kutathatók a levéltár épületében, amióta azonban elkezdődött a digitális korszak, a levéltárak azon dolgoznak, hogy minél több irat legyen digitalizálva, ezzel óriási lehetőséget adnak a felhasználóknak. A Térképvándor rövid keletkezéséről is beszámolt az igazgató, Veszprém az első vidéki város, amelynek időbeli változásait, fejlődését, átalakulását ilyen formában nyomon lehet követni.

A 2023-ban megszületett mobilapplikáció egy olyan, a modern kornak megfelelő alkalmazás volt, amelynek segítségével egy séta során az ember rá tudott nézni azokra az épületekre, amelyek előtt elhaladt. Adott esetben olvashatott lakóiról, régi fotókat nézegethetett. Viszont ennek a verziónak korlátjai is vannak, a Levéltár, lévén tudományos intézmény, úgy gondolta, a komolyabb munkába, kutakodásba az ember inkább a monitor előtt tud igazán belemerülni, s akkor jön át a történet mélysége.

„A Térképvándor alkalmazás alapját Veszprém város történeti magjának 1850–1950 közötti utca- és házszerkezete képezi. A Térképvándor felületén három időmetszet történeti térképe (1857, 1927, 1947), valamint a jelenkori állapotot tükröző digitális térképek (Google, OpenStreetMap) érhetők el egymásra rétegezve. A történeti térképek kiválasztásának legfontosabb szempontja az volt, hogy jól beazonosíthatók legyenek rajtuk az egyes telkek, házak és más épületek. A térképes felület mögötti adatbázisban a korabeli házjegyzékekből és házösszeírásokból származó információk, a házak és háztulajdonosok legfontosabb adatai kerültek feldolgozásra. A házakhoz, telkekhez kapcsolva válogatott levéltári források digitális másolatai is elérhetők az adatbázisban. Így az MNL Veszprém Vármegyei Levéltára őrizetében lévő több ezer középület- és lakóház-tervrajz, telekjegyzőkönyv, korabeli fotó között is böngészhetnek a Veszprém múltja iránt érdeklődők.

A Térképvándor alkalmazás alapvetően weboldalra készült, de okostelefonra is optimalizált. Így a felhasználók okostelefonnal a kézben is bebarangolhatják a történeti Veszprém utcáit, a Térképvándor segítségével beazonosíthatják a házakat, megtudhatják, korábban kik éltek ott, milyen funkciót töltött be az adott épület. A telekjegyzőkönyvek, tervrajzok és az archív fotók segítségével képet alkothatnak a 100-150 évvel ezelőtti Veszprémről.”

Az oldal ide kattintva érhető el.

A sajtótájékoztató végén egy online várostörténeti vetélkedőt is meghirdettek, erről itt olvashat bővebben.

Szabó Eszter
Szalai Csaba
további cikkek
Szintet lép a raklapgyártás: Csúcstechnológiás automatizálással bővít a Waller Furnér Kft. támogatott tartalom Szintet lép a raklapgyártás: Csúcstechnológiás automatizálással bővít a Waller Furnér Kft. Folyamatos fejlesztések, javuló munkakörülmények és milliméterpontos minőség – röviden így jellemezhető a Waller Furnér Kft. idei éve. Waller Istvánnal, a cég vezetőjével beszélgettünk a hamarosan érkező új automata gépsorról, a megnövekedett gyártási kapacitásról, valamint egy olyan új, komplex tetőszerkezeti elemről, amely legóként könnyíti majd meg a szakemberek helyszíni munkáját. ma 11:38 Rekorddal zárta a felvételi jelentkezési időszakot a Pannon Egyetem közélet Rekorddal zárta a felvételi jelentkezési időszakot a Pannon Egyetem Minden eddigi eredményét megdöntve, kiemelkedő sikerrel zárta a 2026-os általános felvételi eljárás jelentkezési időszakát a Pannon Egyetem – közölte az intézmény. ma 10:03 A magyarok maradtak az utolsó poroszok közélet A magyarok maradtak az utolsó poroszok Vajon tényleg a magyarok lennének az utolsó poroszok, akik még hisznek egy olyan dolgos és precíz Németországban, amely talán már a németek számára is csupán a múlt emléke? A Mathias Corvinus Collegium veszprémi képzési központjának legutóbbi előadásán Bauer Bence, a Magyar Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója rántotta le a leplet a Németországot feszítő mély társadalmi, politikai és gazdasági ellentmondásokról, megvilágítva azt a folyamatot is, amelynek során hazánk egyfajta nyugodt menedékké vált a hagyományos értékeket kereső nyugati állampolgárok számára. ma 13:46

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.