Hihetetlen mélyen vagyunk, s a válság kezelése nem oldható meg hagyományos módon. A folytatás egyedüli lehetséges módja a rendkívüli választások kiírása, ám az is elképzelhető, hogy folytatódik az agónia.
Az SZDSZ körül kialakult helyzetről elmondta Stumpf István, hogy nem tartja valószínűnek a megegyezést, mert az „arcvesztés nélkül nem megy”. Az okok között utalt a köztársasági elnök választása körüli hosszas vitára, a Kóka-féle írásos megállapodás felrúgására stb.
Akkor, amikor romlik az ország megítélése, akkor, amikor növekvő gondok vannak az inflációval, az első feladat, hogy „rendet kell teremteni az állam környékén”. Meg kell erősíteni funkcióját, s a kormánynak a nemzet érdekeit kell szolgálnia.
Stumpf István kitért a legutóbbi népszavazásra is. Ez – mondotta – mintaértékű volt, s a 3,3 milliónyi nem egyértelmű üzenetet jelent. „Ha azt akarják a szocialisták, hogy ne kerüljenek a történelem szemétdombjára, minél hamarább ki kell írni a választásokat” – összegezte a kormánytól elvárható feladatokat a volt kancelláriaminiszter. A konvergenciáról pedig épp az ellenkezője bizonyosodik be – folytatta –, ugyanis az uniótól éppen divergálunk...
Beszéde végén Stumpf István hangsúlyozta, hogy ne lehessen – túlélve az eddig eltelt hat évet – újrakezdeni még akkor is, ha a „jó volt magyarnak lenni” érzést szétzilálták, s tönkretették az ország lelkületét.
(A fórumot követően Stumpf István interjút adott a Vehír tudósítójának. A beszélgetést Válságkezelés vagy agónia? címmel olvashatják.)
– Zatkalik –