Ezt a helyszínen Szabó Csaba külterületek mentesítését koordináló miniszteri megbízott mondta. A Marcal folyó helyreállítása várhatóan a nyár végére, ősz elejére fejeződhet be – fűzte hozzá.
Az elmúlt kilenc hónap alatt a vörösiszap által okozott károk helyreállítása érdekében teljeskörű tájrehabilitáció zajlott. Az erősen lúgos hatású anyag kb. 4000 hektáron terült szét, melyből 758 hektárnyi területet kellett megtisztítani. A miniszteri megbízott elmondta: mindez 8, 2 milliárd, a Marcal folyó helyreállítása 6, 4 milliárd forintba került.
fotó: Horváth Ernő (kormany.hu)
Szabó Csaba hangsúlyozta: a vizsgálatok azt mutatják, hogy a vörösiszap elhordása után a talaj tiszta, nem szennyezett, tehát mezőgazdasági munkákra alkalmas. Az érintett területek egy részén – 12 hektáron – energiacélú növénytermelés folyik. A miniszteri megbízott elmondta: a földtulajdonosk beleegyezésével biomassza-tüzelésre alkalmas nemes nyárfa ültetvényeket telepítettek. Az iszap elszállítása után azokat a területeket, ahol a termőtalaj pH értéke nem volt megfelelő, trágyával kezelték. A mentesítés során természetes, magyar termékeket használtak - emelte ki.
A helyreállítási munkák eredményeként bemutatta azt a területet, ahol – mint mondta – néhány hónapja egymillió köbméter iszap zúdult le, ma már egészséges kukorica nő. A miniszteri megbízott aláhúzta: a károsult területek jelentős részét bevetették valamilyen típusú takarmánynövénnyel. A növényanalízis bebizonyította, hogy az itt termesztett növények takarmányozásra alkalmasak – nyomatékosította.
Azok a gazdák, akiknek szennyeződött a földje, nyilatkozhattak, hogy károsodott földjeiket eladják az államnak, elcserélik, vagy megtartják – emlékeztetett Szabó Csaba, majd rámutatott, hogy a megtisztítási munkálatok után alig harmincan kívántak csereföldben részesülni, a legtöbben tehát megtartják földjeiket.