Az NFÜ korábban arról tájékoztatott, hogy a kármentesítő beruházás előkészítése - amelynek célja a Veszprém megyei település Peremarton-gyártelep városrészében feltárt szennyezés felszámolása - 2012. augusztusig készül el, az egykori ipartelep teljes kármentesítése 2015. márciusra fejeződhet be.
Az Új Széchenyi Terv keretében megvalósuló kármentesítésben több mint 6.000 lakos érintett közvetlenül, az ipari hulladékkal szennyezett több mint tízhektáros területen 70 évig ipari tevékenység folyt, s az egykori bányát ipari hulladékkal töltötték fel. Az ipari működés és a hulladék károsította a közeli mezőgazdasági területeket, környezetszennyező hatása még most is veszélyezteti a környező felszín alatti vízkészletet és a Kálóz-patakot - közölte az NFÜ. Hozzátették: az 5,4 milliárdos fejlesztés révén a jövőben megszűnhet a szennyezés továbbterjedése, a szennyezett talajréteget kitermelik, kezelik és újrahasznosítják. Továbbá a felszín alatti karsztvizeket és a térség vízellátását sem fenyegeti majd a szennyeződés veszélye, valamint a Kálóz-patakba kerülő szennyezőanyagok mennyisége is csökkenhet.
A projekt leírása szerint a Veszrpém megyei Berhida peremartoni városrészében található iparterületen 1922 és 1992 között folytattak ipari robbanóanyag-gyártási tevékenységet, amely később folyékony műtrágya-gyártással és kénsav előállítással bővült. Az állami vállalat azonban 2002-ben jogutód nélkül megszűnt, az ipari park területén jelenleg 30 vállalkozás működik, az állami vállalat felszámolójától vásárolt telephelyeken. A pályázati leírás szerint a 2006-ban készített tényfeltárás megállapítja, hogy a gyártelep erősen szennyezett fémekkel - diklór-benzol, szulfát, arzén, nikkel, kadmium -, amelyek 20-60 év alatt elérhetik a Várpalota és Térsége Vízműhöz és a Berhida Kistérségi Vízműhöz tartozó ivóvízkutakat. A lehulló csapadékvíz a szennyezett talajból szivárgó veszélyes anyagokat a talajvízbe juttatja és szennyezheti a Kálóz-patak vizét a hatástanulmány szerint.
Az NFÜ pénteki közleménye szerint a szennyezett terület megtisztítását követően a berhidai ipari park és a városrész működése zavartalanná válik, megszűnnek a humánegészségügyi kockázatok, egészségesebb környezet alakul ki. A fejlesztések lehetőséget adhatnak vállalkozások betelepülésére, új vállalkozások indítására.