Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A hirtelen szívhalál ellen a Pannon Egyetemen / világszenzáció lehet

2008. július 30. 10:50 // Forrás: Bíró Viktória
Magyarországon évente körülbelül 25 ezren válnak váratlan áldozataivá az úgynevezett hirtelen szívhalálnak, gyakran minden előjel nélkül. Azonban egy újfajta, speciális EKG készülékkel különösebb beavatkozás nélkül is meg lehet állapítani, ha valakinek hajlama van a hirtelen szívhalálra. A készülék magyar találmány, a veszprémi Pannon Egyetem kutatói fejlesztették ki.
Több tucat fém patentot ragasztanak a testre, majd elektródákat rögzítenek rá. Egy speciális készülékkel a testfelszín 192 pontjából képesek vizsgálni minden egyes szívdobbanást a veszprémi egyetem kutatói. (A hétköznapi EKG készülék csak 12 jelből állapítja meg a szív állapotát.)

Dr. Kozmann György elmondta: több irányból lehet ránézni a szívre, így ez a módszer sokkal érzékenyebb, és az aritmiák vagy a szívhalál szempontjából fontos tulajdonságokat közvetíti. Ebből megállapítható a hirtelen szívhalálra való hajlam. A készülék fejlesztése most még kísérleti szakaszban van. Eddig a hajlamot csak egy úgynevezett elektrofiziológiai eljárással lehetett megállapítani, ehhez azonban katétert kell a szívbe vezetni. Ezt többnyire csak akkor végzik, ha az illetőnek voltak szívpanaszai, a hirtelen szívhalálnak azonban gyakran nincs is előjele. (Forrás: FH)

A Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karán végzett kutatások során erre a diagnosztikai problémára vonatkozóan jelentős eredményeket értek el. Kidolgoztak egy újfajta „bioelektromos képalkotó rendszert”, amely a teljes szívre vonatkozóan (tehát térbélileg), minden szívütés esetében (tehát időbélileg) meghatározza az aritmia-hajlam mértékét. A berendezés jól látható lényegét egy sokcsatornás EKG adatgyűjtő egység jelenti, amely a hozzátartozó szoftverrel együtt a testfelszín 192 pontjában képes EKG jeleket meghatározni, ha kell, sok percen keresztül. Ez az a két adottság, amiből kiindulva, meglehetősen bonyolult számításokat követően az előbb hivatkozott információ kinyerhető a szív állapotára vonatkozóan, ha kell egész részletesen, ha elegendő, akkor tömör ábrázolási formában.

Eddigi tapasztalataik arra utalnak, hogy a hirtelen szívhalál bekövetkezését előkészítő hajlam sokkal korábban is megjelenhet, mint maga a tragikus esemény. Egészségesek, pl. sportolók esetén a Veszprémben használt készülék mellé még megfelelő vizsgálati protokollt kell kialakítani, hogy a mérések hitelesen tükrözzék az extrém körülmények hatását.

A Pannon Egyetem kutatói nem csupán a veszély mértékét tudják számszerűsíteni, hanem az irodalmi adatok arra utalnak, hogy már vannak terápiás módszerek, amelyek a felderített esély csökkentése érdekében bevethetők.

A Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kara által koordinált K+F pályázat során az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézetével együttműködve elkészítette a feladathoz szükséges eszköz és értékelő szoftver működő mintapéldányát, és klinikai partnereinknél kipróbálták. A gyakorlati hasznosításhoz (ipari és egészségügyi) az elkészült rendszert azonban „technologizálni” azaz orvosi környezetben használhatóvá kell tenni, továbbá „tömeges” vizsgálatok során tesztelni, dokumentálni kell. Ennek érdekében kialakítottak egy új „szövetséget”, a Csolnoky Ferenc Megyei Kórház kardiológusaival, valamint egy potenciális ipari gyártóval.

Magyarázó

A hirtelen szívhalálról:

A hirtelen szívhalál az esetek többségében azért következik be, mert a szív mechanikai összehúzódását vezérlő/kiváltó bioelektromos folyamatok szabályszerű rendje összeomlik, a koordinálatlan elemi összehúzódások a szerv szintjén egy gyors remegő mozgást eredményeznek, ami azonban nem alkalmas arra, hogy a szív vért szállítson a szervezet különböző részeibe. Arról van szó, hogy a szív sokmilliárd sejtből, elemi kontraktilis egységből épül fel, de a vér hatékony továbbításához, a pumpa funkció kialakításához, ezek összehangolt összehúzódása szükséges. A többé-kevésbé periodikus folyamat ütemezését a szíven található „karmester funkciót” ellátó szinusz csomó indítja, majd az összehangolt összehúzódáshoz, mind a sejtek energiaszükségletének biztosításához szükséges tevékenységet a szív bioelektromos tevékenysége biztosítja. Szerencsére, az alapfunkció ellátása közben, annak a lényeges tulajdonságait megőrző, jól mérhető jelek (EKG) is keletkeznek a testfelszínen, minden pillanatban, azaz a szív „tudósít az állapotáról”, csak meg kell értenünk. A hirtelen szívhalál áldozatainak száma Magyarországon évente több 10.000 ember, tehát mindenképpen fontos probléma. Érintheti az ismert szívbetegeket, de alkalmasint lecsap az egészségesnek hitt emberekre is (ld. sportolók).

A kardiológiai méréstechnika ismer egy-két közvetett eljárást, amely valószínűsíti a hirtelen szívhalálra való hajlamot, de sajnálatos módon, a bioelektromos tevékenységet elsődlegesen bemutatni hivatott EKG hatékonysága ezen a területen erősen limitált, pedig az elmúlt évtizedben az elektrokardiográfia elméletével foglalkozó kísérletes és elméleti, modellezéses munkák nagyon sokat feltártak a hirtelen szívhalál lehetséges mechanizmusaira vonatkozóan. A sejtek, szövetek szintjén tudni lehet azokat az állapotokat, amelyek fokozott veszélyt jelentenek, de a testfelszíni mérésekből erre a hagyományos EKG csak bizonytalanul tud következtetni.

Zatkalik András
Zatkalik András
Zatkalik András
Zatkalik András
további cikkek
1O4A6779
1O4A6779
1O4A6779
Palkovics László: Magyarország első számú AI egyeteme a Pannon Javasolni fogja a felsőoktatásért felelős miniszternek Palkovics László, hogy más magyar egyetemeken is alkalmazzák azokat az AI-hoz kapcsolódó megoldásokat, amik Veszprémben már az egyetem mindennapos működésének szerves részei. A mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos kedden délután látogatott el Veszprémbe, hogy az intézmény vezetésével személyesen tekintsék át, hogyan segítheti hatékonyan a hallgatók, az oktatók és az egyetem üzemeltetőinek munkáját a mesterséges intelligencia. ma 0:17
navracsics2022
navracsics2022
navracsics2022
Navracsics Tibor: Magyarország nem elpazarolja, hanem befekteti az uniós forrásokat Magyarország nem elpazarolja, hanem befekteti az uniós forrásokat a jövő versenyképességébe, így az Európai Unió is versenyképesebbé válik - mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter kedden Budapesten, a Versenyképességi Operatív Programok 18. Nemzetközi Konferenciáján. tegnap 15:02
Idén 120 éves a Folly Arborétum_kép 3
Idén 120 éves a Folly Arborétum_kép 3
Idén 120 éves a Folly Arborétum_kép 3
Idén 120 éves a Folly Arborétum A Balaton északi partján fekvő Folly Arborétum idén ünnepli fennállásának 120. évfordulóját. A jubileumi év alkalmából a kert számos különleges programmal készül: a május 1-jei hosszú hétvégén a látogatók egy időkapszula elhelyezésével hagyhatnak nyomot a jövő számára, a természet szerelmeseit pedig egy gyerekekkel is bejárható teljesítménytúra várja. A családok ugyancsak örülhetnek a márciusban újrainduló Folly matinénak, míg a borrajongók a rajnai rizling évjáratokat felvonultató különleges borvacsorán ismerhetik meg a Folly-borok karakteres ízvilágát. tegnap 11:55
1O4A6399
1O4A6399
1O4A6399
A Haszkovóból üzent Magyar Péter Lázár Jánosnak Ukrajnáról és a Pride-ról egy félmondat sem hangzott el, ellentétben Lázár János és a miniszterelnök is többször a célkeresztbe került Magyar Péter hétfői veszprémi fellépésén, amit ezúttal a Haszkovó-lakótelepre, az Agóra előtti térre szervezett meg a Tisza párt. A néhány száz érdeklődő és szimpatizáns előtti beszédében Magyar Péter elsősorban a fiatalokat és nyugdíjasokat szólította meg, de arra is kitért, hogyan képzeli el a független közgazdászok által is irreálisnak tartott adócsökkentési programjának megvalósítását. tegnap 1:50

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.