A Gyermekek Háza eladása körül azonban néhány jogi probléma is felmerült. Szerkesztőségünk egy március 20-i előterjesztés kivonatát kapta meg, amely arról szól, hogy az ingatlant érintő szennyvíz- és villamosvezeték ügyében vizsgálatot indítanak.
Az előzményekről: a város főjegyzője, dr. Büki Szilvia felkérést kapott a gazdasági bizottságtól, hogy vizsgálja ki, miképp is került egy szomszédos ingatlan szennyvízelvezető csatornája a Gyermekek Háza portájára. A felkérés egy másik része pedig arról szólt, hogyan is (és milyen tulajdonosi hozzájárulással) építették ki az elektromos vezetéket.
A fent jelzett ingatlan építésére 20 éve nyújtottak be építési kérelmet az építtetők, amit jóvá is hagyott a jogelődnek tekinthető Veszprém Városi Tanács Műszaki Osztálya. Ebben többek közt az áll, hogy a tekintélyes szintkülönbség miatt sem a szennyvíz, sem a csapadékvíz csatornája nem köthető be Felszabadulás (ma Jutasi) úti hálózatba. Ezért a Kopácsi utca felé kell azt kialakítani. Ez technikailag pedig csak az Úttörőház (Gyermekek Háza) ingatlanán keresztül megoldható.
Az akkori (1988) indoklás szerint az Úttörőház területén ehhez megfelelő kapacitású csatornák vannak, a bekötés sem kíván különösebb ördöngösséget (18 méterről volt szó mindössze, s ez is a füves terület felásását, majd visszatakarását jelentette). A bekötés feltétele volt, hogy az Úttörőház kezelőjével meg kell kötni egy szerződést, amely tartalmazza a szolgalmi jogot és a rákötési hozzájárulást. Erre sor is került – némi szépséghibával –, ám az aláírást az akkori igazgató tette meg, nem pedig a tulajdonosi jogokat gyakorló Veszprém Városi Tanács Vb (végrehajtó bizottság). Mindez az építtetőknek is pénzébe (lakásonként 10-10 ezer Ft) került, s a summát be is fizették az Úttörőház kasszájába.
A bökkenő csupán az, hogy a csapadékvíz-csatorna nem épült meg (ennek kivitelezési dokumentációja is hiányzik), a szennyvízé pedig eltérő nyomvonalon. Ez utóbbi pedig nem szerepel a közműtérképeken.
2008. március 4-ig (!) kellett várni, amikor is a polgármesteri hivatal dolgozói észrevették az épület kiürítésekor, hogy a szomszédos ingatlanból öt műanyag csövön keresztül épp az eladásra kijelölt Gyermekek Háza (volt Úttörőház) területére folyik a csapadékvíz… (Hab a tortán, hogy egy másik ingatlan ereszcsatornájának csapadékvize is a volt önkormányzati ingatlan gyepét locsolja nemkívánatos módon.)
Az idő múlása miatt utólagos, s jogilag is érvényesíthető felelősség nem állapítható meg, az pedig pusztán játék a gondolattal, kik is kerülhetnének ki nyertesként egy peres eljárásból (hozzáértők szerint valószínűleg a szomszédos ingatlan tulajdonosai).
A szintén feljebb említett villamosvezeték téma a vezetékjog bejegyzése utal, ami elmaradt (vélhetően itt egy technikai jellegű mulasztásról van szó, de – miként a csapadék- és a szennyvíz esetében is – a jogilag is érvényesíthető felelősség nem állapítható meg).
Ugyancsak saját információnk szerint az adásvételi szerződés megköttetett, s a vételár befolyt az önkormányzat kasszájába, de kikötésként szerepel a közművek jogi és technikai rendezése. Ennek terhét az önkormányzat vállalja magára.
Lapunk megkereste a Lidl Magyarországi Kereskedelmi Bt.-t, ahonnan a következő válasz e-mailt kaptuk: „A megfelelő engedélyek birtokában kezdjük meg a területen a munkálatokat.
A tervezett beruházásról jelenleg is folynak az egyeztetések a szakhatóságokkal, és az egyeztetések, illetve az engedélyeztetési eljárást követően fog kialakulni a beruházás teljes képe.
Természetesen helyi vállalkozók is lehetőséget kapnak a beruházási pályázaton való részvételre, hiszen ez cégünk számára is biztonságot és költség előnyt jelenthet.”