– A Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kara (MFTK) Észak-Dunántúl legnagyobb képzési választékával rendelkező, dinamikusan fejlődő bölcsészet- és társadalomtudományi kara. Ezt az is mutatja, hogy 60 oktató és 1800 hallgató részvételével kilenc alapszakon (BA) és és tíz mesterszakon (MA) folyik az oktatás, magában foglalva a bölcsészet-, társadalom- és neveléstudomány képzési területeit. Emellett jogosan lehetünk büszkék tudományos műhelyeinkre, rendezvényeinkre, hazai és nemzetközi pályázatokon elnyert kutatási projektjeinkre, a tudatosan felépített tehetséggondozás változatos formáira.
A Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézet (TNTI) a társadalomtudományok keretén belül három alapszakkal – politológia, nemzetközi tanulmányok, társadalmi tanulmányok – és a nemzetközi tanulmányok mesterszakkal gazdagítja az MFTK oktatási és kutatási kínálatát. Emellett elindítottuk a politikai tanácsadó szakirányú továbbképzést, és terveink szerint szeptembertől kezdi meg működését a közpolitika menedzser szakirányú továbbképzés is. Már ebből a felsorolásból is látszik, hogy intézetünk elsősorban a politikatudomány különböző aspektusaihoz illeszkedő, folyamatosan bővülő és elmélyülő képzések és kutatások műhelye. Valamennyi oktatónk tudományos minősítettséggel rendelkezik, rendszeres résztvevője illetve szervezője hazai és nemzetközi konferenciáknak. Az Intézet munkatársai szerkesztik többek között a Mediterrán Világ és a Comitatus című folyóiratokat, valamint a Gazdaságetika.hu elektronikus kiadványt. Munkánk egyik fontos szakmai elismerése, hogy 2012 júniusában a Pannon Egyetem adhat otthont az Országos Politológus Vándorgyűlésnek.
– Valójában milyen szakterületekből és szakokból épül fel a politikatudomány? A köztudat általában a politológiával, illetve annak médiából jól ismert szereplőivel, a politológusokkal azonosítja...
– Mindenekelőtt hadd oszlassak el egy közkeletű félreértést! A politológus kifejezés önmagában nem foglalkozást, hanem a politológia szakon megszerezhető képzettséget jelent, amelynek birtokában számos, magasan kvalifikált tevékenység űzhető. Ugyanez vonatkozik a nemzetközi tanulmányok szakértő, illetve a társadalmi tanulmányok alapszakos szakelőadó képzettségekre is.
Visszatérve az eredeti kérdésre, a politikatudomány átfogó jellegű, integratív tudomány, következésképp oktatása korántsem szűkíthető le a hatalmi, intézményi és pártpolitikai dimenzióra. A nyugat-európai egyetemeken a politikatudományi oktatás hagyományosan három lábon áll: politológia, nemzetközi tanulmányok és közpolitikai tanulmányok vagy kormányzástan.
Intézetünkben a három alapszak és a nemzetközi tanulmányok mesterszak egyidejű működése teljes mértékben megfelel a fenti mércének. Különösen igaz ez a nemzetközi tanulmányok és a politológia viszonyára: a hazai képzésben sok helyen e két szak intézményesen is elkülönül egymástól, holott a nemzetközi tanulmányok is politikatudomány, mégpedig egy adott területre, a nemzetközi viszonyok rendszerére fókuszálva. Nálunk viszont „házon belül” mindkét szak megtalálható, ami egyben megteremti a képzések közötti átjárhatóság lehetőségét. Ennek révén mind a politológus, mind a nemzetközis hallgatók már az alapképzés ideje alatt a szokásosnál jóval sokrétűbb ismeretekre tehetnek szert. A nemzetközi dimenzió intézetünkben elsősorban az európai integrációval, a mediterrán térséggel, és legújabb vállalkozásunk szerint Közép-Európával kapcsolatos kurzusok, szakirányok formájában jelenik meg.
Végül nem szeretnék megfeledkezni a politikatudomány harmadik „lábá”-ról sem. Ágazati politikákkal, a döntéshozatal és átfogóbban a kormányzás működési mechanizmusaival foglalkozó közpolitikai tanulmányok Magyarországon csak a mesterképzés keretében folytathatók, de ehhez intézetünkben egyrészt a politológia alapszak, másrészt a szociológiához közel álló társadalmi tanulmányok alapszak elegendő tudást biztosít.
– Milyen jellegű ismeretanyagot kell elsajátítaniuk az említett szakok hallgatóinak?
– Ahogy említettem, a politikatudomány az integratív, számos képzési területet átfogó tudományok sorába illeszkedik. Ennek megfelelően a hozzá kapcsolódó tudáselemek sokszínűségét a képzés tartalma is leképezi. Az alapszakok esetében a társadalomtudományi alapozó ismereteket a szakmai törzsanyag és a differenciáló szakmai ismeretek követik. Különösen fontosnak tartjuk, hogy hallgatóink a gyakorlat során jól hasznosítható kompetenciákkal és magas szintű idegennyelv tudással rendelkezzenek. Ennek érdekében a modelltantervbe építve heti öt órában kínálunk általános és szaknyelvi képzéseket hallgatóink számára, az egyetemen működő Pannon Nyelvvizsga Központban pedig kedvezményes nyelvvizsga-szerzésre van lehetőség.
– Említette, hogy az intézet a jövőben hangsúlyosan kíván foglalkozni a közép-európai térséggel. Hogyan kívánják ezt megvalósítani?
– A Modern Filológai és Társadalomtudományi Kar célja, hogy a közép-európai térség társadalmi folyamatainak, kultúrájának, irodalmának, tudományosságának kiemelkedő kutató- és oktatóközpontjává váljon. Ennek a törekvésnek az egyik fontos állomását jelenti, hogy a Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézetének bázisán a tavaszi félév során a közép-európai térség politikai és történeti aspektusaival foglalkozó tudományos rendezvények, kulturális események és előadások szerveződnek. Ezen belül fontos szerepet tölt be a Lengyelországgal foglalkozó előadássorozatunk, amelyen neves szakértők tekintik át és elemzik a lengyel-magyar kapcsolatokat, napjaink lengyel külpolitikát, az EU-elnökség tapasztalatait, a rendszerváltást megelőző és a rendszerváltás utáni lengyel politikai rendszer főbb aspektusait. A méltán elismert lengyel filmművészet megismertetése érdekében filmklubot kívánunk indítani. A tervek szerint március végétől Lengyelország magyarországi nagykövete, Roman Kowalski védnökségével a Budapesten nagy sikerrel bemutatott Szétlőtt városok-1956 címmel fotókiállítás Veszprémben is megtekinthető lesz.
Végül, de nem utolsósorban a Nyugat-Balkán térségével külön egyetemi kurzus foglalkozik a tavaszi félév során, amelynek különleges aktualitást ad a küszöbön álló horvát EU-csatlakozás. A közép-európai térség meghatározó szerepet fog betölteni a már említett, június 22-23-án Veszprémben tartandó Politológus Vándorgyűlésen, amelynek a Pannon Egyetem ad otthont. A rendezvény bevezetéseként szándékunkban áll egy ún. Közép-Európa Kerekasztal megszervezése, neves hazai és külföldi kutatók, közéleti személyiségek meghívásával.
– Ilyen sokrétű ismeretanyag birtokában hol, milyen területeken lehet elhelyezkedni, illetve továbbtanulni a politikatudomány területén szerzett diplomák birtokában?
– A politológusok és nemzetközisek esetében első helyen említeném a kutatói, elemző, tanácsadói és szervezői munkaköröket, de jól érzékelhető kereslet mutatkozik a jól képzett, átfogó, rugalmasan alkalmazható kompetenciákkal rendelkező politológusok iránt a közigazgatás, az üzleti szféra, a civil szervezetek, a média, az érdekszervezetek és a fejlesztéspolitikai intézmények részéről is. A társadalmi tanulmányok szak esetében az elhelyezkedésre elsősorban a kutatásszervezőként és tudományos munkatársként nyílik lehetőség közigazagtási, közművelődési és közéleti szervezetekben, a médiában és humánpolitikai területen. Emellett a végzett hallgatóinknak jó esélyeik vannak arra is, hogy kipróbálhassák magukat politikai, nemzetközi és uniós intézményekben is. Hallgatóink elhelyezkedési esélyeit többek között azzal kívánjuk növelni, hogy a kötelező, legalább négy hetes szakmai gyakorlat elvégzéséhez lehetőségeket kínálunk számukra a minisztériumokban, önkormányzatoknál, civil szervezeteknél, fejlesztési ügynökségeknél, illetve a képzés során mindenkinek esélye van arra, hogy az unió ERASMUS-programja segítségével a képzési idő bizonyos hányadát külföldi egyetemeken tölthesse.
Ami a továbbtanulást illeti, mi a közvetlen folytatás lehetőségét kínáljuk a négy féléves nemzetközi tanulmányok mesterszakunkon (MA). A szakjainkon megszerzett diploma birtokában – természetesen az előírt feltételek mellett – karunk valamennyi mesterképzése megpályázható.
– Hogyan lehet felvételt nyerni az alapszakokra?
– Két középszintű érettségi vizsgatárgy választható a magyar, a matematika, egy idegen nyelv (angol, francia, német, olasz, orosz, spanyol), a társadalomismeret, valamint a történelem közül. Nincs tehát szükség emelt szintű érettségire, és nincs előírva a felvételihez nyelvvizsga sem.
– Nem kerülhető meg a kérdés, hogy mivel az állami ösztöndíjban részesülő hallgatók száma a társadalomtudományok képzési területen erősen megfogyatkozott, hogyan biztosítható a képzések fenntarthatósága?
– Meggyőződésem, hogy a fent említett képzési struktúra, valamint a korábbi években megszokott minőségjegyek feltételrendszerének működtetésével és fejlesztésével sikerül megőrizni intézetünk versenyképességét és vonzerejét. Örömmel mondhatom, hogy a nemzetközi tanulmányok mesterszakon a tavalyi évhez képest nem csökken az állami finanszírozású férőhelyek száma. De valóban nem lehet úgy tenni, mintha minden a régi kerékvágásban folytatódna. Azt javaslom az intézetünk szakjai iránt érdeklődő felvételizőknek, hogy aki – reményeink szerint – mindenképpen a Pannon Egyetemre szeretne jelentkezni, a társadalomtudományi képzési területen valamennyi alapszakot jelölje meg az általa kívánatosnak tekintett sorrendben (pl. 1. hely: nemzetközi tanulmányok, 2. hely: politológia, 3. hely: társadalmi tanulmányok), így megnövelheti esélyét arra, hogy bekerüljön az állami ösztöndíjas férőhelyek valamelyikére.
Ami a költségtérítéses díjakat illeti, mi a kormány által ajánlott legalsó sávban, félévenként 150ezer forintban határoztuk meg a költségtérítés mértékét, azaz a várt emelkedéssel szemben mi nem emeljük a térítés mértékét. A pályaválasztóknak és a családoknak érdemes mérlegelniük az utazási és megélhetési költségeket is, többek között azt, hogy az egyetem több kollégiuma több árkategóriában áll mind az állami, mind a nem állami finanszírozású hallgatók rendelkezésére, beleértve szociális alapon kedvezményes kollégiumi díj biztosítását is.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy 2 befejezett félév után nappali államilag finanszírozott hely üresedése esetén a hallgató előre meghatározott tanulmányi eredmény elérése esetén átsorolható állami ösztöndíjas kategóriába. Van lehetőség tanulmányi-közéleti, demonstrátori, valamint tudományos ösztöndíjak elnyerésére is.
Végül pedig minden érdeklődőnek azt javaslom, a felvételi részleteit illetően érdeklődjön a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Karának tanszékein és intézeteiben, tájékozódjon a honlapjaikon (a kar honlapja: www.mftk.uni-pannon.hu ) A Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézet elérhetőségei: www.tarstudweb.uni-pannon.hu, facebook.com/tarstud. Várunk mindenkit szeretettel!