A súlyszámot a bővítéskor havi 3000-re helyezték, ezt 300-400 beteggel sikerül túlszárnyalni havonta. A több beteg viszont nem jelent többlet támogatást a biztosítótól, a hiány pedig veszélybe sodorhatja a kórházat. A főigazgató elmagyarázta, hogy a korlátozás alapján most először nyilvánvalóan a sürgősségi beavatkozásokat végzik ez, ezt követi azok ellátása, akik területileg is a Veszprém megyei kórházhoz tartoznak, akiknek a műtét viszont halasztani lehet, azt halasztják. A korlátozást októberben fogják feloldani. A kapacitási problémák végső megoldására akkor kerülhet sor, ha a parlament szavaz majd a költségvetés kapcsán a volumenkorlátokról. Addig is már előkészítés alatt áll az intézmény ötéves fejlesztési terve. Ezek közül elsőként a TIOP pályázat keretében igényelnek 550 millió forintot a sürgősségi betegellátás fejlesztésére. Ebből az összegből egykapus beléptető rendszert alakítanának ki.
Egyfelől ez közös diszpécseri szolgálatot jelent az OMSZ-nál. Ha valaki rosszul lesz, most több dolgot tehet, hívja a háziorvosát, az alapellátás ügyeletet, a kórházi ügyeletet, a mentőket – ő maga, hogy is tudná megítélni épp mire van szükség. Az átirányítás pedig időveszteség – mondta Rácz Jenő. Az aranyóra a legfontosabb, mindig a tünetektől számított első órában, az úgynevezett aranyórában dől el a beteg sorsa. Az időveszteség minimalizálását szolgálja az integráció is. A tervek szerint az alapellátás ügyeletet is a kórházon belülre költöztetik, így esetenként újabb negyed, vagy fél órát tudnak megspórolni. A megfelelő szakemberek pontosan látják, hogy a betegnek szakorvosi, vagy háziorvosi ellátásra van szüksége, esetleg egyéb kezelést igényel-e. Az 550 milliós pályázati keretből 50 millió a tervezés, illetve a pályázat előkészítése, a maradék 500 millió felét építészeti munkákra, másik felét az eszközpark további bővítésére, műszerekre fordítják.
A főigazgató abban bízik, hogy ha a pályázatuk első és második fordulója is sikeres, jövőre elkezdhetik a fejlesztéseket. Reménynek ad okot az is, hogy a sürgősségi programjuk kormányzati szinten is megerősítést nyert. Álmok persze még így is maradnak. Szeretnének izotóp diagnosztikát Balatonfüreddel összevontan, valamint egy olyan eszközt, mellyel érfestéses vizsgálatokat tudnának végezni. Az álmok viszont kellő támogatást kapnak a betegek részéről, hiszen évről évre az egész régióban a Veszprém megyei kórház fogadja a legtöbb beteget. Rácz Jenő szerint pontosan erre kellene helyezni a hangsúlyt, a kórházakat versenyeztetni, nem a biztosítókat. Ha valaki bennünk bízik, jöhessen ide bárhonnan az országból, de akkor hozza magával a TVK-ját is, vagyis mi kapjuk utána az OEP támogatást – mondta Rácz Jenő. Majd hozzátette, tudja, a beteg a lábával szavaz. Így ha egy kórház nem megfelelő szintű szolgáltatást nyújt, az beteget veszíthetne, ha beteget veszít pénzt is kellene, hogy veszítsen, így csak a színvonalas ellátás lenne életképes. A versenyhelyzet kórházak között fejleszteni tudná az egészségügyet.