Az eseményre egybegyűlteket a
rendőrség képviselői köszöntötték. Váradi Károly ezredes, rendészeti igazgató
ugyan hangsúlyozta, hogy összességében Veszprém megye baleseti statisztikája
kedvezőbb, mint a tavalyi, s az országos átlagnál is jobban állunk, de az uniós
elvárásoktól még lemaradunk.
A „Tiszta fejjel” kampány ugyan még tavasszal indult, de folytonossága nem szűnt meg. Célközönsége a fiatalabb korosztály. Azok, akik a nagy „bulizások” során lesznek áldozatok.
Az ezredes által elmondottakból kitűnt, hogy az ittas vezetés a halálos balesetek okait tekintve világszerte az első háromban szerepel a gyorshajtással és a biztonsági öv mellőzésével. Minden hetedik balesetért az ittas sofőr felel, s ami még elrettentőbb: minden tizedi sofőr vezet ittasan. A járművezetők között „előkelő” helyet foglalnak el a kerékpárosok (mondván: az nem is jármű!) és a segédmotorosok.
Váradi Károly rámutatott: az úgynevezett „diszkó balesetek” többsége éppen a vakáció alatt történik (évente kétszázan már nem térhetnek haza soha többé).
Hosszú éveken keresztül szinte tabutéma volt a drog. Ma már nyílt titok: nagyon sokan élnek vele, terjesztik, fogyasztják, s hatása alatt ülnek kormánykerék mögé. Ijesztő adatok hangzottak el a diákok köréből. Saját bevallásuk szerint minden ötödik középiskolás fogyasztott már valamilyen illegális szert. Kevesen tudják viszont, hogy a különféle „izmosító szerek” sok esetben váltanak ki beszűkülést, illetve a kábítószerhez hasonló hatást. Ugyanez vonatkozik a gyógyszer és az alkohol együttes fogyasztására.
A rendőrség nem győzi elégszer hangsúlyozni: nem büntetni, hanem megelőzni akarnak! (persze a megérdemelt büntetés elhalasztásáról, elengedéséről a zéró tolerancia meghirdetése óta nem érdemes filozofálgatni) A rend őrei tehát azt szeretnék, ha lényegesen csökkenne azon balesetek száma, melynek kiváltó (vagy „közreműködő”) oka az alkohol, a drog, a veszélyes gyógyszer. Ugyanez vonatkozik a diszkó balesetekre. Ehhez azonban erősíteni kell a társadalmi összefogást, s fokozni a rendőri állomány jelenlétét a veszélyeztetett területeken.
Váradi ezredes megígérte: növelni fogják (már a hétvégén is) a közúti ellenőrzések számát, hatékony kampányokat indítanak a fiatalok védelmében, új, eddig nem használt formákat alkalmaznak, hatékonyabban kívánnak együttműködni a szórakoztatóiparral, megerősítik a rendőri állományt stb.
Már csak napok választanak el bennünket a szeptemberi becsengetéstől, de a rendőrök ott lesznek az iskolák környékén, sőt: a sulizsaru program is beindul, melyhez elsősorban a rendőr apukákat kívánják „bevetni”.
Befejezésül Váradi Károly elmondta, hogy nagymértékben kívánnak támaszkodni a társadalomra, mert annak segítsége nélkül nem lehet eredményesen véghezvinni a programot.
A „Charta a józan közlekedésért” dokumentumot a megye képviseletében Polgárdy Imre, a Veszprém megyei közgyűlés alelnöke, továbbá Nagy Jenő országgyűlési képviselő, Debreczenyi János, Veszprém polgármestere, Rosta Sándor, a BRIB elnöke, valamint Balatonfüred alpolgármestere, dr. Kiszely Pál írta alá.
A szervezők nagy jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy két, nagy népszerűségnek örvendő művész: Kövy Szabolcs (pánsípművész) és Sub Bass Monster is aláírta az okmányt, hiszen közönsége egy-egy példaképtől nagyon sokat kaphat.
A maga nemében egyidejűleg elgondolkodtató és megdöbbentő kiállítást már az első percekben sokan tekintették meg.
A megnyitó után a Vehír három
érdekes egyéniséget – Cseszneki Hédit, a Miss Uniform cím tulajdonosát, Kövy
Szabolcsot és Sub Bass Monster – is megszólaltatott.
A sokat utazó zenészek majdnem annyit tudnak a közlekedés állapotáról, mint egy rendőr – mondotta Kövy Szabolcs, aki maximálisan egyetért a zéró toleranciával. Példaként hozzátette: a kis hazai távolságok, a forgalom mértéke miatt maximum 10 perc előnyt lehet gyorshajtással elérni. Megéri? – kérdezte a művész, aki azt is tapasztalta, hogy a szteroidok hatása alatt vezetők kimondottan brutálisak az utakon.
A „keményebb” zenét művelők előtt már-már bálványként imádott Sub Bass Monster szinte mindent a maga erejéből ért el, így ő is érzi annak a súlyát, amikor a fiatalok közül valaki éppen őt jelöli példaképéül. A Vehír azon kérdésére, hogy mennyire képes hatni a célközönségre, nagyon őszintén válaszolt: Nagy reményeket nem fűzök hozzá, mert akik diszkóba, szórakozóhelyre mennek, már eleve „belőtt” állapotban jönnek (tisztelet a kivételnek), s egy ilyen szomorú vándorkiállítás láttán nem a tapasztalatokat vonnák le, hanem esetlen jót (és értetlenül) nevetnének. Sokkal inkább fontosnak tartom az iskolai felvilágosító munkát. Akik ismerik a pályafutásomat, azokra valószínűleg jobban tudok hatni, de már azt is jó eredménynek tartom, ha két-három embert rá tudok beszélni arra, hogy ne vezessen, ha ivott.
A gyengébb (ez nem biztos), de szebbik (ez viszont biztos) nemet Cseszneki Hédi törzsőrmester
képviselte a fórumon.
– Rendőr, de főképpen hölgy létére képes-e lebeszélni egy társaságot arról, hogy ittasan kormány mögé üljenek?
– Alkohol nélkül is jól érezheti magát az ember, nem feltétlenül szükséges, hogy a jó hangulatot az alkohol befolyásolja. Szerencsére olyan baráti-barátnői a társaságom, melynek tagjai hasonlóképp gondolkodnak.
– Váradi ezredes úr említette, hogy a megyei baleseti statisztika javult a tavalyihoz képest. Hogy látja: fegyelmezettebbek vagyunk, vagy éppen kevesebb az ellenőrzés?
– Én fegyelmezettebbnek látom a közlekedőket, amiben szerepe lehet a bűnmegelőzési programoknak is. Akinek vezetés előtt eszébe jut, milyen következményei lehetnek ittasságának, gyorshajtásának, s azt átgondolja, bizonyára előrelátóbb.
– Sokak szerint olykor meg kellene védeni a jogosítványunkat, egyetért
ezzel? –
– Igen, nemcsak az időszakos orvosi vizsgára van, illetve lenne szükség, hanem a közlekedési szabályok ismeretére is. Ezt tanfolyamokkal meg lehetne oldani, így friss maradhatna a fejekben jó néhány szabály.
– Rendszeresen rója az utakat. Mi a tapasztalata?
– Magam is naponta közlekedem Tés és Veszprém között, s elsősorban a veszélyes kereszteződésekre tudom felhívni a figyelmet. Sokan egyrészt bizonytalanok, másrészt fegyelmezetlenek.
– Illetlen kérdés hölgytől megkérdezni: isznak-e a nők?
– Többször tapasztaltam, hogy igen…