A mai gazdasági és politikai helyzetben olyan határozott
döntéseket kell hozni, mely segíti, segítheti az iskolák fenntartását,
megtartását – fogalmazott Lasztovicza Jenő. Mi okozza az anyagi nehézségeket?
Elsősorban a gyermeklétszám csökkenés, valamint a normatívák rendszerének
kormányzati átalakítása. A megyei közgyűlés elnöke emlékeztetett, hogy az
elmúlt 5 évben 36 ezerről, 29 ezerre csökkent az általános iskolás diákok száma,
s ennek következtében nyilván ennyivel kevesebben fognak majd tovább tanulni
középfokú oktatási intézményekben. Veszprém megyének 18 iskolát, illetve óvodát
kell működtetnie, ehhez az elmúlt évben normatíva felett 1 milliárd forintot
kellett hozzátenni.
A jövőre utalva sem túl bizakodó a politikus, hiszen mint mondta, nem szabad megfeledkeznünk az emelkedő közüzemi díjakról sem, mely tovább növeli majd a kiadásokat. Miután 1000-1200 gyermekkel kevesebbel számolhatnak, jövőre vélhetően további 300, 400 millió forinttal terheli meg a megye büdzséjét oktatási intézményeinek fenntartása. Racionalizálnunk kell a kiadásokat, és elő kell készítenünk egy középtávú fejlesztési tervet, a problémák megoldására – mondta Lasztovicza. Majd köszöntőjében erkölcsi kérdésekre is kitért. Felhozta a tanárveréseket, s feltette a kérdést, hogy lehetséges az, hogy ha egy diák megver egy tanárt, még azt a pedagógust vonják felelősségre aki negyven éve állja a sarat a szakmában. Ma már a pedagógusok társadalmi megbecsülése nem olyan, mint lennie kellene, amibe nem nyugodhatunk bele, zárta szavait az elnök.
Az évnyitó beszédet követően ez alkalommal is átadták a Veszprém Megye Közoktatásáért Alapítvány által 5 éve létrehozott díjakat, a „Gyermekekért”, valamint a „Pro Talento” kitüntetéseket. A „Gyermekekért” díjat Dr. Borsi Lőrinc kuratóriumi elnöktől Bártfalvi Katalin veszprémi óvodapedagógus, Geipl Miklósné balatonfüredi tanár, Kalmár Lajosné, tapolcai tanár, Pusztai Istvánné, a veszprémi Rózsa úti általános iskola tanára, valamint Tóth Elemérné gyógypedagógus vehette át.
A „Pro Talento” kitüntetést idén László Lajos, az Ipari Szakközépiskola és Gimnázium tanára, Oroszvári Péter, a pápai Munkácsy Mihály Általános Iskola tanára, valamint Szilágyi Tiborné, a halimbai általános iskola tanára kapta.