Az új-zélandi Aucklandi Egyetem kutatói a NASA Terra műholdja MISR (egy speciális képalkotó spektro-radiométer) műszerének 2000. március és 2010. február közötti felvételeit elemezve megállapították, hogy a Föld felhőzetének átlagos magassága e tíz év alatt nagyjából egy százalékkal, vagyis 30-40 méterrel csökkent. Az ok főleg az, hogy csökkent a nagy magasságban kialakuló felhők száma.
A kutatás vezetője, Roger Davies szerint a vizsgált időszak ugyan túl rövid az egyértelmű következtetések levonásához, ám azt jelezheti, hogy valami nagyon fontos történik. Az eredmények jelentőségének megállapításához hosszabb távú vizsgálatok szükségesek.
A felhőmagasság tartós csökkenése miatt a Föld több hőt sugározhatna ki az űrbe, ami csökkentené a felszíni hőmérsékletet és talán a globális felmelegedést is lassítaná. Ez egyfajta „negatív visszacsatolásos” mechanizmus lehet, azaz egy, a globális felmelegedés kiváltotta, annak hatásait ellensúlyozó változás. „Nem tudjuk biztosan, mitől csökken a felhőzet magassága – mondja Davies –, de valószínűleg azon légköri áramlások változása okozza, amelyek a nagy magasságú felhők kialakulásához vezetnek.”
A MISR a NASA 1999 decemberében felbocsátott Terra műholdjának egyik műszere kilenc kameraállásból készít térhatású felvételeket a bolygó felhőiről, így mérhető azok magassága és mozgása.
A felhőket tanulmányozza a NASA 2006-ban indított CloudSat műholdja is, amelynek korszerű radarja „belelát” a felhőkbe, s így lehetővé teszi azok függőleges szerkezetének tanulmányozását. E műhold fő célja az, hogy adatai alapján javítani tudják a felhőzet modelljeit, ami hatékonyabb előrejelzést eredményez, és segítene többet megtudni a felhők éghajlatváltozásban játszott, egyelőre kevéssé ismert szerepéről.