A városházán tartott szombati emlékülésen dr. Székely János esztergom-budapesti segédpüspök nyitóbeszédében kifejtette: a hercegprímás a 20. századi magyar történelem egyik legnagyobb alakja volt, kinek boldoggá avatási folyamata jelenleg is zajlik. Az emlékév fővédnöke három fontos tulajdonságot emelt ki Mindszenty József alakjából.
– Az egyik fontos tulajdonsága a szegényekkel és a gyöngékkel való szolidaritása volt, átérezte népének fájdalmát. Ki kell emelni bátorságát, mellyel minden jogfosztott mellé odaállt a következmények mérlegelése nélkül. Végül pedig a nagyon mély hit: hiszen tevékenysége mögött nem politikai érdek állt. Öröm számomra, hogy a rendezvényt is szervező fiatalok meglátták Mindszenty bíboros nagyságát – fogalmazott.
Az ülésen nyitóbeszédet mondott dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes is, aki hangsúlyozta: Mindszenty József azt az objektív igazságot képviselte, amely végül mindkét diktatúrát megsemmisítette.
– Mindszenty nem hitt ezeknek e rendszerek hazugságaiban, és tökéletes példáját adja annak, hogy egy ember nem szükségszerűen válik politikussá egy demokráciában, viszont szükségszerűen válik azzá egy diktatúrában. Jó példája annak, hogy az értékek mentén élő ember győzelmet arat, ezt pedig csak a demokrácia teheti lehetővé – mondta a miniszterelnök-helyettes.
Az egész napos emlékülés két szekcióban zajlott, az érdeklődők hallhattak előadást a kommunista diktatúra fellépéséről Mindszenty József ellen, és az egyház elleni diszkriminatív intézkedésekről Magyarországon a szovjet típusú diktatúra idején is.
A konferencia záró gondolatait Porga Gyula polgármester fogalmazta meg, aki elmondta: vannak a történelmünkben olyan részek, amelyekről még mindig nem merünk őszintén beszélni.
– Azoknak a mártíroknak a hűsége, akikről ma beszéltünk: Mindszenty József, Bódi Mária Magdolna, Esterházy János, példaként kell, hogy szolgáljanak a 21. századi embernek. Gondoljunk bele a mai ember hűségébe: nagyon gyorsan tudunk elszakadni a családtól, a szülőktől, gyorsan cserélünk le eszméket, gondolatokat és értékeket. Ez a három életpálya a morális mércénk megtartására és átugrására tanít bennünket – húzta alá Porga Gyula.
A polgármester ezt követően beszámolt a Halmay György képviselő által korábban felvetett és a hamarosan a képviselőtestület elé kerülő javaslatról, amely szerint a városvezetés a közeljövőben átadásra kerülő Kossuth utca egyik terét Mindszenty Józsefről nevezné el.