Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 27. Virgil
Veszprém
6°C
2024. november 27. Virgil
Veszprém
6°C

Forgassuk vissza, amit lehet!

2012. április 3. 10:36 // Forrás: Csalán Egyesület
A kerti hulladék hasznosítására kiváló megoldás komposztsarok kialakítása udvarunk árnyékos, kevésbé frekventált szegletében.

Természetesen ezt sem javasolt csak amolyan hűbelebalázs módjára véghezvinni. Amennyiben jól átgondoltan, következetesen komposztálunk, sok hasznunk válhat a keletkező tápanyagban dús humuszból, hiszen annak felhasználásával a következő tavasz érkeztével újból felfrissíthetjük virágládáink földjét, veteményeseinket. A komposztálás trükkjeinek elsajátításában, praktikus tippekkel, hasznos tanácsokkal kíván segíteni a Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület.

Itt a tavasz. Kiskertjeink, veteményeseink, gyümölcsöseink a frissítő, tavaszi munkálatainknak köszönhetően lassan fellélegeznek a hosszú, téli hónapok nyomása alól. Metszünk, gereblyézünk, tisztítjuk az ágyásoknak szánt területet. Lassan a fűnyírás is aktuálissá válik, hiszen a húsvét közeledtével gondolnunk kell arra is, hogy esztétikus fészkeket tudjunk kialakítani a hímes tojásoknak.

Mégis, mit kezdjünk a keletkező kerti „hulladékkal”? Mi sem egyszerűbb! Néhány deszka megfelelő összeillesztésével létrehozhatjuk saját komposztketrecünket. S ha már a komposztálás mellett döntöttünk, érdemes rögtön két alkalmatosságot készíteni, hiszen ha az egyik megtelik, s benne beindul az érési folyamat, nyugodtan folytathatjuk a szerves hulladék gyűjtését a mellette lévő keretben.

A tavasszal keletkező nyesedék, száraz növények és fű mellett továbbra is nyugodtan hordjuk ki komposztdombunkra a konyhai szerves hulladékainkat. Hiszen a komposztálás aranyszabálya: finom anyagot a durva szerkezetűvel, nedveset a szárazzal, zöldet a barnával rétegezzünk. Nagyobb gallyak esetén használjunk aprítógépet, mellyel megfelelő, ideális aprítékot állíthatunk elő. Minél változatosabb a rakás, annál értékesebb a komposzt.

Néhány levágott, aprításra szánt gallyat kíméljünk meg a forgácsolástól, és helyezzük a ketrec aljába. Ennek köszönhetően jobban szellőzik a felette lévő, változatosan összehordott kerti, valamint konyhai hulladék. Aranyszabály: ételmaradékkal ne dúsítsuk a halmot! Ilyen esetben fordulhat elő, hogy rágcsálók lepik el az udvart. Ellenkező esetben inkább a talajt lazító giliszták érkezésére számíthatunk, ők viszont barátai a komposztnak, hasznos munkát végeznek a folyamat során.

Komposztládánk környékét csinosíthatjuk is. Dróthálóval körbekerítve, majd azt kúszónövényekkel befuttatva élővé varázsolhatjuk kertünk ezen szegletét is. Például dísztök, lopótök, sarkantyúka futtatásával színesíthetjük a kialakított sarkot.

Aprításhoz kölcsönözzön gépet a Csalán Egyesülettől, melynek feltételeiről tájékozódjon az egyesület honapján, vagy telefonos elérhetőségén. Az egyesület tanácsadója további ötletekkel, valamint a témához kapcsolódó kiadványokkal is szolgál a kezdő, és a komposztálásban már jártas érdeklődőknek egyaránt.
 

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.