Ugyan a borfogyasztás egészségmegőrző hatása ma már bizonyított tény, nem mindegy azonban, hogy milyen minőségű bort fogyasztunk, illetve fontos figyelembe vennünk azt is, hogy a kevesebb néha több.
Mivel a vörösbor számos jótékony hatású vegyületet tartalmaz, valamint magas antioxidáns tartalmáról is híres, így legfőbb erényének számít, hogy csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Szintén magas antioxidáns tartalmának köszönhető, hogy csökkenti a koleszterinszintet, valamint az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát.
A szív- és érrendszeri betegségek megakadályozásán kívül azonban a vörösbor számos más területen is képes kifejteni jótékony hatását. Mangán- és vastartalmának köszönhetően fontos szerepet játszik a vérképzésben, a benne található cink képes szabályozni a szervezet vércukorszintjét, magnéziumtartalmának köszönhetően pedig képes megakadályozni a csontritkulás kialakulásának kockázatát.
Nagyon lényeges, hogy a vörösbor csakis akkor képes kifejteni jótékony hatásait, ha megfelelő minőségű szőlőből készült. Csakis a jó minőségű vörösbor tartalmazza ugyanis azokat a vegyületeket, amelyek szervezetünkbe jutva képesek megvédeni azt a különféle megbetegedésektől.
A különféle kutatások eredménye alapján az ideális napi mennyiség nőknél 150-250 ml, férfiaknál pedig 250-350 ml. Persze az, hogy kinek mennyi bor elfogyasztása az ideális, rengeteg dologtól függ: életkor, testsúly, egészségi állapot. Az ideális mennyiségre tehát nem létezik egyértelmű recept, azt azonban mindenképpen ajánlott figyelembe venni, hogy míg a mérsékelt borfogyasztás jótékony hatással van a szervezetünkre, addig a túlzásba vitt borfogyasztás súlyos problémákhoz, megbetegedésekhez vezethet.