Április 17-18-án Veszprémben a legjobb nyolc csapat bizonyította problémamegoldó képességét csapatmunkában egy érdekes és nagyon aktuális feladat megoldásával.
A verseny előtt
Az elődöntőn 50 hallgató vett részt, internetes feladatmegoldással választották ki a legjobbakat. A továbbjutáshoz 10 különböző nehézségű programozási feladat közül kellett minél többet megoldaniuk. A 8 döntős csapat április 17-én 10 órakor kezdte el a komplex probléma megoldását a B épület aulájában.
A megnyitó
A kar különös figyelmet fordít kiemelkedő képességű hallgatói tehetséggondozására, szakmai karrierjük megalapozására, fő céljuk, hogy hallgatóik sikeresek legyenek, mondta Piglerné dr. Lakner Rozália dékán a verseny megnyitóján. A 24 órás Programozási Verseny olyan készségek alapján méri a hallgatókat, melyek a munkaerőpiaci versenyképességüket alapvetően meghatározzák, mint például a problémamegoldó készség, és a hatékony együttműködés csapatmunkában vagy az állóképesség. A karon megszerzett tudást a gyakorlatban is hasznosíthatják a versenyen.
A feladat: „A szelek istenei”
Az informatika a leggyorsabban változó tudományterület, az eszközök fejlődésével, az ember és a gép kapcsolata teljesen átalakult és napról-napra új lehetőségeket kínál. A verseny szervezői arra építették a feladatot, hogy a modern technika vívmányai által akár a szeleket is befolyásolni tudjuk. A versenyfeladatban egy világcsúcsot szeretnének megkísérelni a verseny szervezői: a versenyzők 8 darab ventilátor vezérlésével egy kis hajót navigálnak a partok és egy sziget között. A többféle logisztikai feladat megoldásához a hajó pozícióját is ismerniük kell. Egy a víz felett elhelyezett kamera képének a segítségével kell meghatározniuk a hajó helyzetét és megfelelően ki-be kapcsolni a különböző irányú tengeri szeleket. Mindemellett egy virtuális világot is létre kell hozniuk a versenyzőknek, amiben a hajó mozgását kell valós időben megjeleníteniük.
Élenjáró kutatások a tanterv részeként
A feladat megoldásánál a képfeldolgozástól kezdve az irányítástechnikán át sokféle komponenst kell hasznosítaniuk, mindezzel órarendi keretek között és a kar tehetséggondozó programjában is találkozhattak. A hallgatók a tanterv részeként ismerkedhetnek meg a legújabb technológiákkal és az élenjáró fejlesztésekkel, sőt akár a kutatások aktív részeseivé válhatnak a kar egyedülálló tehetséggondozó programjának részeként.
A versenyről
A beugró feladat néhány trükkös internetes feladat teljesítése volt, mely során a Google segítségével Neumann Jánoshoz hasonló magyar tudósokat kellett találniuk a csapatoknak. Emellett egy 6x6-os puzzle-t kellett kirakniuk a versenyzőknek, a képkockák pedig a megoldáshoz szükséges kódokat tartalmazták. A 24 óra elteltével egy 5 perces prezentáció során mutatták be a problémamegoldás lépéseit, a feladatmegosztás stratégiáját, a felhasznált szoftvereszközöket, a saját alkotás eredményeit, és a rendszer működését.
A feladatot minden csapat sikeresen teljesítette. A megoldásához a csapattagok felosztották maguk között a feladatokat, növelve a hatékonyságot.
A rangos szakmai zsűri az első helyet a PMS csapatnak ítélte oda, Kocsi Balázs programtervező informatikus és Dömök Tamás mérnökinformatikus mesterszakos hallgatóknak. A csapat tavaly második helyezést ért el, idén az egyenletesen jó megoldásaiknak és előadásmódjuknak köszönhetően lettek a legjobbak.
A második a Nekem8 (bit=1byte) nevű formáció lett, Szoldatics András és Mesterházi Sándor programtervező informatikus, valamint Tóth Benjamin mérnök informatikus hallgatók.
A harmadik helyen holtversenyben három csapat osztozott: a mérnök informatikusokból álló Q nevű formáció, Orosz Ákos, Kovács Balázs, Mokcsay Ádám és Róth Gergő; a közönségdíjas a mérnökinformatikus mesterszakos hallgatókból alakult BitBot 0x38D, Smidla József, Éles András és Zachár Gergely; valamint a P2P – Pear2Pear, Leitold Dániel, Farsang Dóra, Szalai Bence és Pigler Csaba mérnök informatikus hallgatók.
Negyedik helyezést ért el a tavalyi győztes mérnök informatikus hallgatókból álló Pie Rates: Hollósi Tamás, Hosszú Ivett, Szabó László és Sörös Soma. Holtversenyben a negyedik helyen végzett a Memory Lake, Hugyák Tamás mérnök informatikus, Giczi Dániel mérnök informatikus, Lakatos Gyula programtervező informatikus és Tóth Dávid Noel mérnök informatikus hallgatók csapata; valamint a programtervező informatikusokból álló Javatar, Szabó Anita, Szabó Zsolt György és Parti Zoltán hallgatók formációja.
A legjobbak 1 millió forintos összdíjazásban részesültek.