Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Közép-Dunántúli Operatív program támogatási rendszerében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság 358 millió forint pályázati forrást nyert a Pannon Csillagda Látogatóközpont kialakításához Bakonybélben. A 421 milliós projekt feladata egy időjárás, napszak és szezonfüggetlen, tudományos igényű, ugyanakkor szórakoztató, csillagászatra épülő turisztikai szolgáltatás kialakítása.
A városlakó ember nem csak a természettel, a természetes életmóddal vesztette el kapcsolatát, hanem az emberi kultúrák geográfiai miliőjével: a csillagfényes éjszakákkal is. A fényreklámoktól, közvilágítástól elborított égbolton csupán pár csillag fénye tör át, a fényszennyezés megfoszt minket a csillagos égbolt látványától. Így napjainkban már nem csak a természeti népeknek, a ritkuló élővilágnak, hanem a csillagos égboltnak is szüksége van rezervátumokra, védett területekre. Ezeket a csillagászat számára nélkülözhetetlen területeket integrálni lehet az idegenforgalomba, hiszen korunk városlakói csak a turizmus segítségével találkozhatnak a csillagok világával!
Ezen okok ösztönözték a világ jelentős nemzeti parkjait, hogy ökoturisztikai programjaik alapvető részévé tegyék a csillagászati bemutatókat. Általában a nemzeti parkok felügyelete alatt állnak azok a területek, melyek védettek a fényszennyezéstől, és alkalmasak csillagászati bemutatóközpontok üzemeltetésére, és hosszútávon is képesek megőrizni a fényszennyezéstől e térségeket. A nemzetközi példákkal szemben, a hazai turisztikai palettán nincs olyan, a csillagászati és űrkutatási ismereteket a mai elvárásoknak megfelelően, interaktív módon közvetítő látogatóközpont, amely túlmutat a hagyományos lehetőségeken.
E gondolatok mentén a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság 2007-ben kezdte el csillagászati koncepciójának kidolgozását és megvalósítását. A Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzetben mért rendkívül kedvező fényszennyezettség-eredmények alapozták meg a Nemzetközi Csillagoségbolt-park kialakításának jövőképét, valamint a komplex csillagászati élménycentrum megvalósításának gondolatát.
A leendő turisztikai centrum főbb elemei: csillagászati távcsőpark, digitális planetárium, valamint csillagászati és űrkutatás történeti kiállítások.
A Pannon Csillagda az első és egyetlen 2x4K felbontású digitális planetárium Közép-Európában! Amellett, hogy képes a hagyományos planetárium show üzemre, legnagyobb újdonsága, hogy speciálisan kupolafelületre optimalizált, ismeretterjesztő filmeket képes vetíteni, döbbenetes minőségben, amit vasárnaptól bárki megcsodálhat a Pannon Csillagdában.