Az új büntetési elemként bevezetett közérdekű munka időtartama, kiszabása esetén 6-tól 180 óráig terjedhet. Ennek alkalmazására csak akkor van lehetőség, ha az eljárás alá vont személy ebbe beleegyezik. A közmunka kiválthatja a bírságot befizetni nem tudókkal szembeni hosszadalmas végrehajtási eljárást. A törvény szerint 5 ezer forint - 6 óra közérdekű munkának felel meg. Ha erre az eljárás alá vont személy nem hajlandó, a be nem fizetett bírságösszeget − amelyet 30 napon belül kell rendezni − elzárásra változtatják, melynek mértéke 5 ezer forintonként egy napnak felel meg.
A legsúlyosabb szankció az elzárás, amely 60 napig, halmazat esetén 90 napig terjedhet. Az általános büntetés azonban változatlanul a pénzbírság, amely 5 ezer forinttól 150 ezer forintig, elzárással is sújtható esetekben 300 ezer forintig terjedhet. Az új szabályozás a büntetés kiszabására vonatkozó enyhítő, illetve a súlyosbító körülményeket, például a hatóságokkal történő együttműködést, illetve a két éven belüli újbóli felelősségre vonást is rögzíti.
Egyes közlekedési szabálysértéseknél bevezetik a helyszíni bírság kötelező mértékét, vagyis a fixbírságot. Ennek kétszerese egyezik meg a szabálysértési eljárásban kiszabott bírsággal. Például egy záróvonal átlépése esetén a fixbírság összege 15 ezer forint, szabálysértési eljárásban 30 ezer forint. A szabálysértési eljárásban kiszabott bírság magasabb összege az eljárás lefolytatásának költségeivel indokolt. A helyszíni bírság összege általában 5 ezer forinttól 50 ezer forintig, 6 hónapon belüli ismételt elkövetés esetén pedig 70 ezer forintig terjedhet, kivéve a fixbírság hatálya alá tartozó szabályszegéseket. A járművezetéstől eltiltás továbbra is a szankciórendszer részét képezi.
Ha egy eljárásban valakit több szabálysértés miatt vonnak felelősségre, a halmazati szabályok miatt 225 ezer, elzárással sújtható szabálysértések esetén 450 ezer forintig terjedő bírságra is számíthat.
Jelentősen emelkedik, 20 ezer forintról 50 ezer forintra a tulajdon elleni szabálysértések értékhatára. Az autósokra ugyan nem vonatkozik, de talán azt is jó tudni, hogy új rendelkezés az ismételt elkövetést szankcionálja. E szerint szigorúbban bírálják el, ha valaki fél éven belül harmadszor követett el nem közlekedési szabálysértést.
Fábián Mónika
A hatályba lépő új jogszabály az eljárásokban is változásokat vezet be, így szűkül az eljáró hatóságok köre. Általános szabálysértési hatóság a kormányhivatalok, továbbá a rendőrség és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vámszervezete.
Új elem, hogy helyszíni bírságot a rendőrség valamennyi szabálysértés elkövetése esetén kiszabhat, továbbá, hogy a rendőrségnek minden elzárással sújtható szabálysértés esetén előkészítő eljárást kell folytatnia. Változásként megszűnik az illetékalapú befizetés, a bírságokat csekken kell kifizetni, de ez mit sem változtat azon a tényen, hogy az összeg nem az azt kiszabót, hanem az államot illeti meg. A törvény a szabálysértési nyilvántartási rendszerről is rendelkezik, a jogerősen elmarasztaltak mellett az eljárás alá vontakat és a helyszíni bírsággal sújtottakat is nyilvántartják.
Fábián Mónika
rendőr-főhadnagy, megelőzési kiemelt főelőadó
Veszprémi Rendőrkapitányság