– Egy konfliktusos időszak közepén vagyunk, hiszen átalakul az oktatási rendszer, és néha nehéz döntéseket kell meghoznia az önkormányzatnak. Törekednünk kell arra, hogy a lehető legkisebb problémát okozzuk a szereplőknek, de alapvetően is a konszenzusos megoldások híve vagyok – mondta el véleményét a kérdéssel kapcsolatosan Porga Gyula polgármester a hétfői szimpátiakoncertet megelőzően. Emlékeztetett, a márciusi közgyűlés döntése értelmében megszűnik az általános gimnáziumi képzés az Ipariban – valamint a Jendrassikban –, 2013 szeptemberében már nem indulnak új osztályok, hiszen a szakképzési törvény a tiszta profilú intézményeket preferálja. A közgyűlésen szó volt még több ingatlan értékesítéséről is, többek között a belvárosi tornacsarnokról, valamint az Ipari egyes épületrészeiről.
Porga Gyula, fotó: archív
Az iskola képviselői a napokban felkeresték a polgármestert, és egy petíciót nyújtottak át, amelyben leírták, attól tartanak, hogy ezekkel a döntésekkel olyan folyamat indul el, amely az Ipari hosszú távú létét veszélyezteti, s kérték, vizsgálják felül ezeket a kérdéseket.
– Aggodalmakkal teltek a hétköznapok, épületfelmérések zajlottak, a 20 éves gimnáziumi képzés befejezése pedig álláshelyek megszűnését is jelentené – emlékezett vissza az elmúlt hetekre Irányi László, az Ipari Szakközépiskola és Gimnázium igazgatója, hozzátéve, a polgármesterrel történt párbeszéd minden tekintetben kedvezően alakult.
Irányi László, fotó: archív
A gimnáziumi osztályok helyett olyan szakképzést indítanak el a jövőben, amely hiánypótló a régióban, továbbá pályázatot nyújtanak be egy természettudományos labor kialakítására, amely 350 millió forintos fejlesztést jelent az intézménynek. Az ingatlanértékesítéssel kapcsolatosan is kedvező választ kapott az intézmény delegációja a polgármestertől, eszerint a belvárosi tornacsarnok értékesítése esetén is lehetőség lesz a testnevelési órák megtartására, az épületrész eladása pedig nem szerepel a májusi közgyűlés napirendjén, a kérdés további vizsgálatot igényel, s várhatóan csak júniusban lesz végleges döntés, de annyi bizonyos, mielőbb rendezni kell a tényleges tulajdoni viszonyokat a szomszédos általános iskolával.
– Baráti, jó hangulatú, konstruktív megbeszélést folytattunk, kérdéseink nyitott fülekre találtak. Mindez azt jelenti számunkra, hogy az iskola – még ha profilváltással is – meg tud újulni – foglalta össze a történteket Irányi László. – Bár a szimpátiakoncertbe eredetileg „Mentsük meg az Iparit!” felkiáltással vágtunk bele, mostanra megnyugtató válaszokat kaptunk a felvetett problémákra, de örömmel láttuk, hogy a közös cél érdekében sokan kiálltak az iskoláért.
Az egykori iparis Vastag Csaba is fellépett a szimpátiakoncerten
A hétfői „Szeretjük az Iparit” szimpátiakoncerten végül több százan vettek részt, s írták alá a korábban a polgármesterhez eljuttatott petíciót a fellépőkkel együtt megmutatva, kiállnak az iskola mellett.