A kiemelkedően sikeres vezetői kutatói pályát folytatók kategóriájának egyik nyertese, a Pannon Egyetemre hazatérő kémikus professzor, Guttman András veszprémi kutatásai a rák elleni küzdelemhez járulhatnak hozzá.
Guttman András kémikus kutatásai a rák elleni eredményes küzdelemhez járulhatnak hozzá. Az immár negyed évszázada külföldön kutató, az Egyesült Államokból a Pannon Egyetemre hazatérő professzor terve a Lendület program támogatásával egy hazai transzlációs glikomika iskola megalapítása. Ennek célja elsősorban a sejtfelszíni cukorszerkezetek minden részletre kiterjedő vizsgálata, amely közelebb viheti a kutatókat a rák diagnosztikájának és terápiájának tökéletesítéséhez.
„Immáron lassan 25 éve külföldön dolgozva lehetőségeimhez mérten mindig hozzájárultam a magyar tudomány fejlődéséhez, a hazai diákok képzéséhez, de most a Lendület III program keretében az MTA segítségével sokkal nagyobb mértékben tehetem ezt meg.”
Három elv építi a Lendület kutatói modellt: a kiválóság, a felelősség és az eredményesség elve - hangsúlyozta Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. A program elvei összhangban vannak a Pannon Egyetem működési modelljével is, ahol az oktatás, kutatás és innovációs tevékenység egymást erősítő egysége valósul meg.
A magyar kormány támogatásával idén 1 250 millió forint áll rendelkezésre a kimagasló teljesítményű fiatal kutatók elvándorlásának megállítását és a magyar tudományos kutatóhelyek versenyképességének növelését szolgáló Lendület-kutatócsoportok finanszírozására. A program keretében 2012. július 1-jén 37 kutatócsoport kezdhet hozzá ígéretes kutatási tervei megvalósításához.
Az Akadémia elnöke 2009. január 14-én hirdette meg első alkalommal a kimagasló teljesítményű fiatal kutatók számára létrehozott Lendület programot. A program kivételes hazai és nemzetközi sikerét, dinamizmusát a teremtő tudós kiválóság, a körültekintően kialakított, kiszámítható támogatást biztosító modell és a jól követhető és mérhető eredményesség adja. A nemzetközi kutatási térben sikeres fiatal kutatók elvándorlásának visszaszorítására, a tehetség-utánpótlás biztosítására, a fiatal kutatók előrelépési lehetőségeinek bővítésére, illetve az akadémiai kutatóintézet-hálózat és az egyetemek versenyképességének növelésére elindított pályázatot 2011 decemberében negyedik alkalommal tették közzé.
„A Lendület-modell a nagy, világszínvonalú kutatások, az egyéni, intézményi pályaíveket ígérő vállalások programja. Ebben a modellben nemcsak megmarad, hanem megsokszorozódik az erő. A nyertesek nem csupán támogatást nyernek kutatásaikhoz, hanem a magyar tudomány mozgatóivá válnak. Egy tudományos rendszer ébresztőivé és megújítóivá” – mondta Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a program elindítója. Egy-egy kutató hazahívásának és itthon tartásának jótékony hatása saját szakmai életében, tudományterületén és az ún. befogadó intézetekben többszörösen multiplikálódik.
A magyar kormány támogatásával 2012-ben 1 250 millió forint áll rendelkezésre új Lendület-kutatócsoportok finanszírozására, ígéretes kutatási tervek megvalósítására, amelynek eredményeképpen újabb 37 kiváló kutató alapíthat önálló kutatócsoportot akadémiai kutatóközpontban vagy egyetemen. Az idei nyertesek közül heten térnek vissza külföldről hazájukba, míg harmincan itthon folytatják kutatómunkájukat. A programra nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudományos teljesítményt felmutató kutatók jelentkezhettek. A kiváló kutatók három kategóriában pályázhattak: a Lendület I. az önálló kutatói pályát kezdők kategóriája; a Lendület II. a sikeres önálló kutatói pályát folytatók kategóriája; és idén először lehetőséget kaptak a már kiemelkedően sikeres vezetői kutatói pályát folyató, 40 és 55 év közötti tudósok (Lendület III.) is a programban való részvételre.
A kimagasló eredményeket elérő kutatók köré csoport szerveződik. A csoportvezető feladata és egyben lehetősége, hogy a legjobb munkatársakat válassza ki a közös kutatásra – akiket olykor szintén külföldről hív haza –, így ő maga is alakítója lesz a tudomány finanszírozásának.
A pályázóknak és a befogadó intézményeknek szigorú követelményrendszernek kellett megfelelniük. A kutatókkal szemben támasztott elvárások között a szakterületük nemzetközileg elismert tudományos műhelyeiben szerzett tudományos fokozat, kutatási tapasztalat, valamint az önálló tudományos eredmények publikálása szerepelt. A befogadó intézménynek a lehetőségeihez mérten a legszélesebb eszköztárral kell hozzájárulnia a kutatócsoport eredményes működéséhez (pl. kutatói témaváltások elősegítése, emberi erőforrás átcsoportosítása, infrastruktúra-gazdálkodás). Az egyetemek és MTA-kutatóközpontok vagy -intézetek jövőbe mutató befogadó és támogató tevékenysége elengedhetetlen a siker eléréséhez, hiszen a programban az egyéni kiválóságok finanszírozásán keresztül az intézet finanszírozása is tervezhetőbbé, kiszámíthatóbbá válik.
Végső eredményként egy produktív, érték- és eredményelvű érdekkölcsönös rendszer jön létre, amely kihat a gazdasági élet szereplőinek kutatás-fejlesztési tevékenységére, megélénkül az érdeklődés a hazai alapkutatások iránt, erősödnek a szakmai és financiális kapcsolatok.
A Lendület programról
Az Akadémia elnöke 2009. január 14-én hirdette meg első alkalommal a kimagasló teljesítményű fiatal kutatók számára létrehozott Lendület programot. A program kivételes hazai és nemzetközi sikerét, dinamizmusát a teremtő tudós kiválóság, a körültekintően kialakított, kiszámítható támogatást biztosító modell és a jól követhető és mérhető eredményesség adja. A sikeres fiatal kutatók elvándorlásának visszaszorítására, a tehetség-utánpótlás biztosítására, a fiatal kutatók előrelépési lehetőségeinek bővítésére, illetve az akadémiai kutatóintézet-hálózat és az egyetemek versenyképességének növelésére elindított programot negyedik alkalommal hirdették meg 2011 decemberében. A pályázati anyagokat magyar és/vagy angol nyelven 2012. február 29-ig adhatták be a pályázók. A pályázati felhívásra 132 pályázat érkezett. Az érvényes pályázatokat három anonim bírálói értékelés alapján 20 tagú zsűri bírálta. A potenciális esélyesek csoportjába került pályázatokat a második bírálati körben tudományterületi szekciónként elemezték, majd a plenáris tanácskozást követően döntöttek a nyertesek személyéről.
A 2012 évi nyertesek listája és bővebb információ a Lendület programról a www.mta.hu/lendulet oldalon olvasható.