A Magyar Spektrokémai Társaság a rendezvényen tartja 55. Vándorgyűlését, így a 2012. július 9 – 11. között megrendezett konferencia egyben fórumot biztosít az atom- és a molekulaspektroszkópia elméleti kérdéseivel és gyakorlati alkalmazásaival foglalkozó kutatók, szakemberek véleménycseréjére is.
A konferencia célkitűzése, hogy a jövő emberének mobilitásához kapcsolódó energiatakarékos és környezetbarát megoldásokat az érdeklődök számára az elmúlt időszak kutatási eredményei alapján összegezze.
A konferenciát Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora nyitotta meg, aki elmondta, a „Mobilitás és Környezet” című közös kutatás-fejlesztési projektje keretében a veszprémi és a keszthelyi kutatók az elmúlt két évben összesen 266 közleményt jelentettek meg járműiparhoz kapcsolódó kutatásaik eredményeiről. Ez a tudományos teljesítmény, illetve a konferencián előadó nemzetközi szaktekintélyek részvétele is jelzi, hogy a korábban kitűzött minőségi célok teljesítésében jó úton halad az egyetem.
Ezt követően a Mobilitás és Környezet c. projekt szakmai vezetői, Dr. Czinege Imre a győri Széchenyi István Egyetem, Dr. Kristóf János a Pannon Egyetem részéről, illetve a Magyar Spektrokémai Társaság elnöke, Dr. Záray Gyula köszöntötte a résztvevőket.
A kilenc szekció (pl: Üzemanyagok és motorolajok, Alternatív üzemanyagok, A járműipar környezeti hatásai, Környezetanalitika) kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy a résztvevők színvonalas, hozzáértő szakmai közönség előtt számoljanak be munkájukról, eredményeikről, a témában jártas szakemberekkel megvitatva a felmerülő nehézségeiket és problémáikat.
Mobilitás és Környezet Projekt – „Zöld hajtás”
A rendezvényre a Pannon Egyetem és a győri Széchenyi István Egyetem „Mobilitás és környezet: Járműipari, energetikai és környezeti kutatások a Közép- és Nyugat-Dunántúli Régióban” című, TÁMOP 4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0003 azonosító számú projektje keretében kerül sor.
A két egyetem az elmúlt két évben olyan professzionális kutatóbázist épített ki, ami kiszolgálja a Közép- és Nyugat-Dunántúli régió autóiparát, versenyképes K+F szolgáltatásokat nyújt a térség járműiparban tevékenykedő cégeinek.
A járműipar a magyar GDP-hez közel 800 milliárd forinttal járul hozzá, aminek legnagyobb részét a Közép- és Nyugat-Dunántúlon működő cégek termelik meg. Az itt működő vállalkozások fejlettségi szintje a regionális kutatási potenciál növelését igényelte.
A kutatók a fenntartható fejlődés érdekében környezetkímélő, energiahatékony és gazdaságos közlekedés feltételeinek megteremtésére, járműipari termékek, technológiák és üzemanyagok fejlesztésére irányuló alapkutatásokat végeztek. A komplex szemléletű járműipari kutatások olyan korszerű, új anyagok, gyártási technológiák és innovatív műszaki megoldások fejlesztésére irányultak, amelyek a növelik a járműipar eredményességét, a járművek hatékonyságát, csökkentik káros anyag kibocsátást, mechatronikai és járműinformatikai újításokkal javítják a közlekedés biztonságát. A projekt során vizsgálták az alternatív hajtások, a hajtásrendszerek, a kenő- és hajtóanyagok, valamint a bioüzemanyagok továbbfejlesztésének lehetőségeit is.
A projekt eredményeként olyan, a kritikus tömeget meghaladó tudásbázis és kutatási infrastruktúra jött létre, amely nemzetközi szinten is versenyképes kutatások végzésére képes. Az elért eredmények elsődlegesen a két egyetemen hasznosulnak, ugyanakkor a projekthez kapcsolódó vállalati innováció által a régió kis-, közepes és nagyvállalatai számára is jelentős értéket hordoznak.
A projekt kutatási programjának szerkezeti felépítése:
1. főirány: járműipari anyagok és gyártástechnológiák
2. főirány: belsőégésű motorok mechanikai hatásfoka
3. főirány: jármű-informatikai és mechatronikai kutatások
4. főirány: nagy energiatartalmú és környezetbarát üzemanyagok és kenőanyagok
A projekt időtartama: 2010. április 30. – 2012. július 29.