Re-Turn projekt:
Segítség a külföldről hazatérő munkavállalók újbóli beilleszkedésében
Az európai munkaerőpiac megnyitása óta közel 3 millió ember hagyta el szülőhazáját Európa-szerte külföldi munkavállalás céljából, közülük több százezer magyar állampolgár. A felmérések szerint ezen munkavállalók több mint fele vissza szeretne térni hazájába, de problémákba ütközik az újbóli elhelyezkedésnél és visszailleszkedésnél.
A székesfehérvári Közép-Pannon Zrt. egy nemzetközi konzorcium tagjaként segíti a Közép-Dunántúlra visszatérni kívánó migránsokat a „Re-Turn” (Regions benefitting from returning migrants – Régiók fejlődését segítő visszatérő migránsok) című, EU által támogatott projekt keretében, melynek célja a regionális munkaerőpiac kínálatának és a helyi szolgáltatásoknak összehangolása a visszatérni kívánó emberek igényeivel.
Új szolgáltatások a hazatérőknek a Közép-Dunántúlon
A projekt kézzelfogható segítséget kínál azoknak, akik fontolgatják a hazatérést, vagy már visszatelepültek, de nehézségekbe ütköznek új életük megszervezése során. Őket egyablakos ügyintézés várja hamarosan Székesfehérváron, ahol egy helyen tájékoztatást kapnak minden szolgáltatásról, a képzési lehetőségektől kezdve a vállalkozói támogatásokig.
A projekt jelenlegi szakaszában egy on-line kérdőívezés zajlik a külföldre vándorolt munkavállalók körében, mely segíthet a visszatérni vágyók igényei szerinti itthoni szolgáltatások kialakításában. A kérdőívet azok is kitölthetik, akik már visszatértek, és tapasztalatokat szereztek a visszatelepülés komplex folyamatát illetően. A projektvezetők így szeretnének információhoz jutni a visszatérő migránsokat támogató szolgáltatások kialakítása során. A kérdőív elérhető a http://return.ifl-leipzig.de honlapon. A kérdőív kitöltőre értékes nyeremények várnak!
A soron következő esemény a projekt keretében két workshop lesz, egyik hazatelepült munkavállalókkal, másik pedig helyi foglalkoztatókkal kerül megszervezésre. A rendezvények célja, hogy a projektvezetők jobban körüljárják e speciális célcsoport igényeit (pl. képzés, lakhatás, adminisztratív ügyintézés, álláskeresés stb. terén), és személyre szabott szolgáltatásokat lehessen kidolgozni a hazatelepültek számára. Ennek eredménye lesz 2012. augusztustól az egyablakos ügyintézés, ahol komplex információs szolgáltatást és tanácsadást kapnak az ügyfelek a visszailleszkedést segítő lehetőségekről.
A projekt további tevékenységei
A Re-Turn projekt fő tevékenységei a hazatérni kívánó migránsokat segítő szolgáltatások kifejlesztésére és bevezetésére irányulnak, valamint a humán tőke megtartása érdekében innovatív vállalkozásfejlesztési akciók kidolgozására. A projekt keretében kidolgozásra, tesztelésre és végrehajtásra kerülnek közös stratégiák, új támogatási eszközök és szolgáltatások annak érdekében, hogy fenntartható módon valósuljanak meg a kitűzött célok.
A tevékenységek fókuszában a következők állnak:
új támogatási politikák, eszközök és szolgáltatások kifejlesztése, tesztelése, megosztása és bevezetése a résztvevő régiókban annak érdekében, hogy előmozdítsák a migránsok visszatérését a régiós tudásbázis fenntartható erősítése érdekében a képzett migránsok visszacsábítása szülőföldjükre, így kompenzálva a régiók által elszenvedett humán erőforrás veszteséget tőkét kovácsolni a visszatérő migránsok kompetenciáiból: interkulturális és nyelvi készségek, fokozott rugalmasság
Fő eredmények:
Közép-európai migrációs trendeket megjelenítő on-line platform
„Sikertörténetek” módszereinek és eszközeinek összegyűjtése
Nemzetközi közös tervezési és menedzsment eszközöket tartalmazó kézikönyv
Kivándorlók visszatérését ösztönző eszközök és szolgáltatások
Migránsok visszatérését és beilleszkedését ösztönző nemzetközi stratégia
A projektről további információ elérhető az alábbi honlapokon:
http://return.kprf.hu/ vagy www.re-migrants.eu
e-mail: info@kprf.hu
telefon: 22/500-268
A Re-Turn projekt a Central Europe programban, az Európai Unió és Magyarország társfinanszírozásával valósul meg.
The Re-Turn project is implemented through the Central Europe programme, co-financed by the ERDF.