Felelőtlenül, sok esetben biztosítás nélkül utaznak külföldre a magyarok, és egyre gyakrabban teszik ezt meg önállóan, interneten keresztül leszervezett módon, mondta el érdeklődésünkre Kovács Mónika, az IBUSZ veszprémi irodájának vezetője.
Kovács Mónika
– Hogy alakul Magyarországon az utazások száma az idei évben?
– Országos szinten nézve a kiutazás visszaesett, még az üzleti utazások száma is csökkent. A belföldi utazások száma az év elején szépen megindult a SZÉP kártyának köszönhetően, de most ott is új szabályokat vezettek be. Eddig az utazási irodák mindhárom „zsebből” levehettek (szálláshely, vendéglátás, szabadidő) pénzt és pontokat, de ez a rendszer ma már nem él. Az új szabályok szerint a pénzt már csak a szállásjegyből vonhatják le az irodák, vagyis már nem használható fel a teljes éves keret. Ez az összeg pedig nem biztos, hogy elég az utazni vágyóknak, úgyhogy ez is rosszul jött.
– Veszprémre is érvényes ez a tendencia?
– Veszprémi szinten hasonló a helyzet, de inkább a szélsőségek jellemzők. Vagy a nagyon drága, vagy az olcsó, egyéni utazások a népszerűek, bár elsősorban az utóbbi. A veszprémiek körében Horvátország a legkedveltebb célállomás, de Görögország és Bulgária is népszerű. A belföldi és külföldi utazások terén is felvetődhet az a kérdés, vajon van-e létjogosultsága az utazási irodáknak, mivel nagyon sok utas már magának foglalja le interneten az utat. Sokan közülük egyébként abban a téveszmében vannak, hogy ebben az esetben jobban járnak anyagilag, de ez korántsem biztos, hogy így van. A legfontosabb, hogy ezek mögött az utak mögött nincs az a biztonság, amit mondjuk egy utazási iroda tud kínálni.
– Mi a helyzet a Magyarországra beutazókkal, az irántunk érdeklődőkkel?
– Ezekből nagyon kevés van, már a Balaton partján is főleg magyar turisták üdülnek. Az utóbbi időben egyébként az oroszok érdeklődnek hazánk iránt, elsősorban Hévíz az úti céljuk. Ha a belföldön utazni vágyó magyarokat nézzük, akkor az ő céljaik között a gyógyvizes, wellness helyek szerepelnek, de népszerű például Sopron és Eger is.
– Mire érdemes odafigyelniük az utazni vágyóknak?
– A biztosításra. Hiába adnak ki több százezer forintot a magyarok az utazásokra, hajlamosak spórolni a biztosításon, ami esetenként pár száz, vagy ezer forintos tétel lenne. Sok esetben fedezet nélkül utaznak külföldre, ahol horribilis összegekbe kerül a baleseti ellátás. Volt olyan eset, hogy egy turistán hárommillió forint értékű műtétet hajtottak végre thaiföldi tartózkodása alatt, de addig nem engedték haza, amíg a hazai rokonok nem utalták el a pénzt.