– Milyen célokat tűzött ki, és milyen feladatokat lát el az idén alakult Bakony és Balaton Térségi Turisztikai Nonprofit Kft.?
– A saját hatókörünkbe tartozó térséget kívánjuk turisztikai szempontból fellendíteni és bemutatni. Célunk, hogy összefogjuk, és egységes arculatban kezeljük és kínáljuk a környék turisztikai látnivalóit, szolgáltatásait, és így minél több belföldi és külföldi turistát invitáljunk a térségbe.
– Mely térség tartozik a szervezethez?
– Várpalotától Sümegig nyúlik a területünk, a Balaton partján Balatonkenese és Balatonakarattya, a Balaton keleti kapuja csatlakozott hozzánk. A Bakonyban Zirc a legfontosabb partnerünk, valamint számos a magas- és a dél-bakonyi település is tagja a szervezetnek. Hozzánk csatlakozott a Somló is, legutóbb pedig Tapolca város önkormányzata kapcsolódott a kft.-hez, és most próbálunk a Nivegy-völgy és a Káli-medence irányába terjeszkedni.
– Milyen jellegzetességekkel, sajátosságokkal bír az Önök által lefedett terület?
– Olyan koncentrált kulturális és természeti vonzerőket hordoz magában ez a térség, amelyet a Balaton önmagában nem tud kínálni, mivel a Balaton főként a vízparttal tudja vonzani a turistákat. Természetesen emellett fokozatosan fejlődik a Balaton keleti medencéjének minőségi kulturális kínálata, de mégis, ha kicsit rosszabb az időjárás, akkor a mi térségünk tudja kiszolgálni az eredetileg a víz mellé érkező vendégeket: például a veszprémi állatkerttel, a Pannon Csillagdával vagy egy kerékpártúrával, egy erdei kirándulással – tehát a térségnek ez a sokszínűség a fő vonzereje. Emellett fontos sajátossága a területünknek a vidékies jelleg – aki a nyugodtabb, csendesebb hangulatot szereti, az ezt a térséget fogja választani, és beiktat egy-két strandolós napot a kikapcsolódásba.
– Melyek a frekventált, kiemelkedő látogatottsággal bíró helyek a területen?
– Pontos látogatószámot csak ott ismerünk, ahol belépőjegyes nyilvántartás működik: ebben a szegmensben természetesen a veszprémi állatkert áll az első helyen, másodikként a tapolcai tavasbarlang is több mint 100 000 látogatót fogad évente, és emellett a rendezvények – az Utcazene fesztivál, a VeszprémFest, a Művészetek Völgye – is komoly tömeget mozgatnak meg. Számos turista érkezik a Bakonyba, de természetesen az ő számukat nagyon nehéz pontosan meghatározni. A Bakonyban kiemelkedő turisztikai vonzerőt képvisel a Pannon Csillagda, a bakonybéli monostor, a zirci apátság és az arborétum, ám meglátásom szerint a Bakony mindig is leginkább a kirándulós, a kerékpározós és a lovas turizmus helyszíne lesz. Fontos megemlíteni a területünkön található várainkat, például a sümegit, a Thuryt, a nagyvázsonyit, a somlóit, a csesznekit, melyek kiemelt vonzerővel bírnak, és az egyes helyeken szervezett lovasjátékok, lovagi tornák szintén magas látogatószámot generálnak. Az pedig természetes, hogy a Balaton mindig is turisták százezreit fogja vonzani – ezért fontos, hogy Balatonkenese és Balatonakarattya is a szervezetünk tagja.
– És melyek azok a helyek, amelyek sokat adnak az ide érkező turistáknak, ám kevesebbet tudunk róluk?
– A Dél-Bakony kálváriái csodálatosak, egészen különleges helyszín a csehbányai erdei kápolna, kimondottan unikális hely Megyer falu is, ahol 18 állandó lakosra jut öt vendégház, és a falusi nyugalomra építik a település az imázsát. Ezeken túl gyönyörű, vadregényes túraútvonalak várják a turistákat a Bakonyban, a Balaton-felvidéken a gyógynövény-lelőhelyeket kell megemlítenem, a Bakonyban a gombászó helyeket és a medvehagyma-lelőhelyeket. Azt gondolom, nem feltétlenül csupán az épített örökség tud vonzerőt adni e területnek, maga a táj gyönyörű és egyedi
– Külföldről, illetve inkább belföldről érkeznek turisták e régióba?
– Egyelőre belföldi érdeklődés tapasztalható a terület iránt, de fontos feladatunk, hogy a külföld fele is nyissunk. Előremutató, hogy újfent egyre több osztrák és holland turista tűnik fel a térségben.
– A turisták mely csoportját kívánják megszólítani?
– Azokat szeretnénk megcélozni, akik kicsit lassabban, nyugalmasabban kívánják a nyaralásukat eltölteni, nem feltétlenül a nyüzsgésre, hanem a békére, kikapcsolódásra, kultúrára, könnyebb sportra – biciklizésre, túrázásra, lovaglásra – vágynak egy vidékiesebb, természetközelibb közegben.
– A munka, amit végeznek, szólhat veszprémieknek is? Lehet a Bakony-Balaton térség potenciális – akár nyári – kikapcsolódási célpont a Veszprémben lakóknak?
– A turisták mellett természetesen a látogatókkal is foglalkozunk. A célunk az, hogy a helyi (bakonyi-balatoni) identitást erősítsük, és megpróbáljuk aktivizálni – a saját eszközeinkkel – az térségben lakók területen belüli mozgását: például a veszprémiek látogassanak el a várpalotai Thury-vár rendezvényeire, vagy egy somlói bortúrára, és a sümegiek jöjjenek el veszprémi eseményekre. A rövidebb – pár napos – kirándulásokra kiváló helyszín e csodálatos térség. Kívánom, hogy eljöjjön az az idő, amikor kialakul az emberekben az a belső igény, hogy a saját környezetüket megismerjék, és rájöjjenek arra: fölösleges 200 kilométert utazni egy hosszú hétvégéért, amikor itt van körülöttünk a Bakony és a Balaton-felvidék, ahol kiváló lehetőségek adottak a kikapcsolódásra.