Brányi Mária
Köszöntőjében Brányi Mária alpolgármester asszony visszaemlékezett Kossuth Lajos 1890-ben írt szavaira: „Arad pedig a magyar Golgota.” Kihangsúlyozta, a nemzeti gyásznapokról sem szabad elfeledkeznünk, hiszen ezek az áldozathozatalok példaként állhatnak előttünk, éppoly figyelmet érdemelnek, mint örömünnepeink.
Az ünnepség szónoka, Rainer Pál történész elmondta, amikor október 6-át ünnepeljük, akkor nem csak az Aradon kivégzettekre emlékezünk, hanem a szabadságharc többi áldozatára és az azt túlélőkre is. – Magyarország nemzetiségileg és vallásilag is tarka, vegyes képet mutató ország volt, akár a honvédség tisztikara. Az aradi tizenhárom vértanú között is volt magyarországi német, birodalmi német, osztrák-német, szerb, horvát, örmény származású tiszt is a magyarok mellett – emelte ki beszédében Rainer Pál.
Reiner Pál
Hozzátette, hogy az összetartó erő, ami miatt mégis egy zászló alatt szolgálhattak, az az eszme volt, ami az alkotmányos szabadságjogokat követelte, úgymint törvény előtti egyenlőség, közteherviselés, vallás- és lelkiismereti szabadság, valamint a sajtószabadság. Azért harcoltak, hogy mindenkit a saját értelme és rátermettsége szerint ítéljenek meg. A történész muzeológus kihangsúlyozta, hogy a mai világban is vannak mártírjaink, akik a polgári szabadságjogokért harcolva kerülnek ellehetetlenített helyzetbe, háttérbe szorítják, mellőzik, vagy akár börtönbe zárják őket.
Beszéde végén válaszolt arra a kérdésre is, vajon miért Kováts Imre sírjánál emlékezünk a hősökre. Ő volt az egyik túlélője ezeknek az eseményeknek, aki rendkívül fiatalon, honvéd tüzér őrmesterként vett részt a szabadságharcban, és később Veszprém polgármestereként ő indította el a várost a modern fejlődés útján.
Felföldi Gábor
Az ünnepségen közreműködött Felföldi Gábor, a TIT Váci Mihály Irodalmi Színpad tagja, aki Petőfi Sándor Szörnyű idő, valamint Arany János Néma bú című versét szavalta, továbbá Hajas Szilárd fuvolaművész, aki három népdalfeldolgozást játszott el és az MH Légierő Zenekar.
A műsor után Kováts Imre sírjánál helyezték el a megemlékezés koszorúit Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Magyar Honvédség, a fegyveres erők, a pártok és a civil szervezetek képviselői.
Halmay Gábor