Fenyvesi Ottó író, költő 1991-ben a délszláv háború idején jött át Magyarországra Topolyáról. A közelmúltban szülőföldjének legnagyobb művészeti elismerésében, Nagyapáti Kukac Péter díjban részesült. Az út során a házigazda szerepét az első magyar naiv festőművész nevét magára vett, Nagyapáti Kukac Péter Hagyományőrző és Néprajzkutató Egyesület vállalta – velük közös szervezésben mutatták be szombat este a topolyai színházteremben azt a kulturális műsort, melyet az alapítvány ajándékba vitt a vajdasági magyaroknak a Pannontájról. Fenyvesi Ottó összeállításában a szentgáli Szűrös Együttes tartott néptáncbemutatót, Rábai Zsanett, a TIT Váci Mihály Irodalmi Színpad előadóművésze, valamint Berzevici Zoltán irodalmi műsort adtak, Fenyvesi Ottó pedig saját versét mondta el a közönségnek.
Fenyvesi Ottó
Kovács Lászlótól, a Nagyapáti Kukac Péter Hagyományőrző és Néprajzkutató Egyesület elnökétől megtudtuk, hogy kevés a lehetőség a magyar kultúra ápolására, illetve programok szervezésére Topolyán. 2002-ben azért hozták létre saját egyesületüket, hogy önerőből támogassák a továbbadható értékeket, de sajnos kevés az anyagi forrás. A közelmúltban rendbe tették és megnyitották a topolyai tájházat, vagy skanzent, mely az 1800-as években épült és bepillantást enged a 18. századi vajdasági magyarok életébe, mindennapjaiba. Programjaik nagy részét, itt a tájházban, illetve annak udvarán tartják, melyeket az ősi magyar hagyományokra építenek, mint például a kukoricahántás, csuhézás és az ezt követő csuhébaba-készítés. A magyarok kulturális műsorát közel százan tekintették meg szombat este a topolyai mozi színháztermében.
Szintén hosszú távú kapcsolat alapjait tették le Zomborban, ahol a Magyar Polgári Kaszinó vezetőjével találkoztak. Ez a szervezet a legrégebbi, még ma is működő magyar egyesülés. A Kaszinó épületét, ahol rendre találkozik egymással a csekély számú zombori magyarság lassan, lépésről, lépésre tudják csak felújítani. A település nevezetessége, hogy itt született a 13 aradi vértanú tábornok egyike, Sweidel József. Emlékművét, akár csak a Rákóczi szobrot a szerbek lebontották és beolvasztották, hogy a fémből szerb emlékművet emeljenek. A Magyar Polgári Kaszinó azért küzd, hogy Sweidel emléktábláját elhelyezhessék a szülőházán, de a szerb politikai vezetés szerint ennek ideje még nem érkezett el. A márványtáblát, melyet minden évben ünnepélyes keretek között koszorúznak meg október 6-án a Magyar Polgári Kaszinó udvarán, egy falra rögzítették
A Pannon Térség Fejlődéséért Alapítvány delegációja Eleméren Kiss Ernő tábornok kriptájánál, Zomborban Sweidel József tábornok emléktáblájánál koszorúzott.
Részletes úti beszámoló további érdekességekkel hamarosan, Színes rovatunkban olvasható!