A Tapó Étteremben tartott szerdai sajtótájékoztatón dr. Nagy Zsolt a KÜRT Zrt. Kutatás-Fejlesztés és Innováció Menedzsment üzletágának vezetője beszélt a projektről. Jelen volt még Spilák Viktor, vezető szakértő.
Elhangzott, korábban a szervezetek az adataikat magánszervereken és alkalmazásaikat házon belül tartották, azonban az utóbbi időben ennek az ellentéte zajlik. Az adatok tárolására egyre többször veszik igénybe a cloud (azaz felhő) szolgáltatást. Az adatok egy szervezeten kívüli, bárhonnét elérhető szerverre kerülnek. Ez a rendszer azonban biztonsági kockázatokat rejt.
dr. Nagy Zsolt és Spilák Viktor
Megtudhattuk, a KÜRT Zrt. ennek a problémának a megoldására specializálódik. Elhangzott, a cég teljesen egyedi szolgáltatáscsomaggal rendelkezik. A fájlok tárolása mellett hatalmas hangsúlyt fektetnek az adatvédelemre is. Lehetőség van fejlesztői infrastruktúrák bérlésére, amely jóval olcsóbb, mint egy saját szerver fenntartása. A KÜRT Zrt. tesztelési környezetet is biztosíthat. Ennek az a hatalmas előnye, hogy a szoftverhibákat virtuális környezetben ki lehet szűrni, így éles helyzetben már nem okozhatnak gondot. A menedzser emlékeztetett minket a néhány évvel ezelőtti esetre, mikor egy mobilszolgáltató SMS forgalma egy hiba következtében néhány napra leállt. Elhangzott, ez megfelelő teszteléssel elkerülhető lett volna.
A cég szolgáltatásaiba tartozik sérülékenység vizsgálat is. Erre adatvédelmi szempontból van szükség. Ilyenkor a cég etikus hackerei megpróbálják feltörni a megadott rendszert, és ezzel kiszűrni a biztonsági hibákat. Megtudhattuk, a KÜRT Zrt. a rendszerek klónjait használja erre a tesztre, így nem kell a leállásoktól tartani.
A cégnél abban gondolkodnak, hogy az adattárolást a kis- és középvállalkozók, míg a biztonsági ellenőrzéseket a nagyvállalatok fogják igénybe venni, közölte dr. Nagy Zsolt.
Elhangzott, a cég szoros kapcsolatban áll felsőoktatási intézményekkel, a Pannon Egyetemmel többször is dolgoztak közösen. Az „Üzleti célú szoftverfejlesztést és biztonságos üzemeltetést támogató szolgáltatások megvalósítása cloud technológiájú infrastruktúrán” projekt keretében az egyetem biztosítja majd a szervertermet. A pályázat összköltsége 500 169 001 Forint, ebből 300 101 400 Forint az Európai Uniós támogatás, tudhattuk meg a sajtótájékoztatón.