A tűzvizsgálati statisztikák két keletkezési okot regisztrálnak. Az elektromos áram és a nyílt láng. A piacokon, vizsgálat nélkül árusított izzósorok meghibásodása, zárlata nem egy esetben gyújtotta meg a kiszáradt karácsonyfát! Ne vásároljunk kétes eredetű, engedéllyel nem rendelkező izzósort, mert tűzveszélyes!
A nyílt láng fogalma a csillagszóró vagy gyertya meggyújtásához kapcsolható. A csillagszóró szikrái önmagukban nem tudják meggyújtani a fát, viszont ha rosszul helyezzük el - hozzáér a tűlevelekhez, egy papírdíszhez - a felizzó, szikrát vető része meg fogja gyújtani azokat, majd a fenyőfát!!! A viaszgyertya használatát mellőzzük a karácsonyfán! A csillagszórókat kellő körültekintéssel helyezzük el, ne érjen a tűlevelekhez, díszekhez! Körülbelül egy hét után egyáltalán ne használjunk nyílt lángot a fán!
A karácsonyfa elhelyezéséről pár szót. Általában nem sok választási lehetőség adódik - főleg egy lakótelepi lakásban - ennél fogva megszokott helye van minden családban. Azonban érdemes az elhelyezésekor elgondolkoznunk azon, hogy egy kritikus helyzetben a tűz merre és hogyan tud tovább terjedni, illetve milyen menekülési lehetőségünk van. Ha például a szobából kivezető egyetlen bejárat közelébe helyezzük el, nem mást teszünk, mint egy lehetséges égő fáklyával torlaszoljuk el a szabadulás egyedüli útját. A terjedés szempontjából tartsuk távol a fát a függönyöktől, könyvespolcoktól. A legtöbb karácsonyfa tűznél a fa magától ledőlt valamelyik irányba (vagy leborították), tehát érdemes egy úgynevezett biztonsági zónát kialakítani. Ha dől, ne a könnyen meggyulladó fotelra, kanapéra boruljon.
Ezek a tanácsok ünneprontásnak, vagy kivitelezhetetlennek tűnhetnek, azonban mind a tűzoltók tapasztalatain nyugszanak. Ha csak egyet-kettőt fogadunk meg belőlük, a kockázati tényezőt csökkentjük velük.
MIT TEGYÜNK, HA MÉGIS MEGTÖRTÉNIK A BAJ?
A legfontosabb, hogy nem szabad kockáztatni saját testi épségünket! A realitás és ésszerűség határain belül azonban cselekednünk kell. Baj esetén az emberi reakció általában fejvesztett, tehetetlen kapkodás, pánik. Gondoljuk át a fentebb leírtakat, s ezek tükrében tegyük meg a szükséges lépéseket családunk biztonsága érdekében!
További lépés tűzoltásra alkalmas eszközök beszerzése, például tűzoltó készülék, tűzoltó pokróc, szénsavas, palackozott italok. E két utóbbi talán minden háztartásban előfordul, érdemes ezekből egy-két darabot tudatosan tűzoltási célra előkészíteni egy biztonságos, jól elérhető helyen. A pokrócot adott esetben helyettesítheti az ágytakaró is. Fontos megemlíteni az azonnali cselekvés fontosságát!
Egy még friss - nem annyira kiszáradt - fenyőfa esetén is gyorsan terebélyesednek szét a lángok a fán, de egy kiszáradt - és főleg rövid tűlevelű - fenyő esetén szinte azonnal ellobban a fa, nagy mennyiségű hőenergia felszabadulása kíséretében. Ezért kell távol tartani a függönyöktől, könyves polcoktól.
Ha kigyullad a karácsonyfa, ne fújkáljuk, legyezgessük, azzal csak szítjuk a lángokat! Ilyenkor AZONNAL BORÍTSUK LE és dobjunk rá egy, vagy két szétnyitott pokrócot! Ezért fontos, hogy két-három méteres körzetben ne legyen éghető bútor, függöny, stb. A szétnyitva rádobott pokróc megfojtja, illetve nem engedi továbbterjedni a lángokat! Ezután már olthatjuk tűzoltó készülékkel vagy más módon, de felhívom a figyelmet az izzósor áramtalanításának fontosságára!
A karácsony a szeretet, az összetartozás, a hit ünnepe. Ilyenkor egy pillanatra megállunk a rohanásban, s azokra koncentrálunk, akik a legfontosabbak számunkra. Szeretnénk gyermekeinket boldognak látni, biztonságban tudni, hiszen az ő boldogságuk a miénk is. Ezért a mi - felnőttek, szülők, nagyszülők - kötelességünk gondoskodni biztonságukról! A gondoskodásba pedig beletartozik gyermekeink kioktatása is! Magyarázzunk el nekik, hogy a tűz nem játék, hogy milyen veszélyeket rejt magában a nyílt lánggal, csillagszóróval játszadozás a kiszáradt karácsonyfa közelében. Oktassuk ki őket, hogy melyek a helyes
viselkedés szabályai tűz esetén. De elsősorban egy kicsit jobban figyeljünk oda rájuk.